kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako objednať nábytok na mieru: zásuvkový kontajner vo vstavanej skrini

Vstavané skrine patria medzi atypický nábytok, ktorý už vo fáze plánovania, návrhu a konštrukcie vyžaduje od bytového architekta či interiérového návrhára zvýšenú pozornosť z hľadiska určovania správnych rozmerov (komoda omylom o 2 centimetre širšia nenarobí v zariaďovanom priestore toľko škody, ako vstavaná skriňa omylom o 2 centimetre širšia…). S troškou preháňania sa dá konštatovať, že ako pri ľudskej DNA, tak ani pri vstavaných skriniach neexistujú dva úplne rovnaké exempláre :) Či bude určitá časť vstavanej skrine (lebo aj vstavaná skriňa ako celok) fungovať, mnoho krát rozhodujú naozaj milimetre. Preto sa od konštruktéra resp. dizajnéra vyžaduje plnohodnotný individuálny prístup a od objednávateľa aspoň trošku realizmu.

Horný obrázok ilustruje predstavy mnohých zákazníkov výrobcov vstavaných skríň. Konštruktérovi vraví asi toto – vyrobte mi vstavanú skriňu širokú 1800 milimetrov a vysokú 2600 milimetrov. Po šírke ju rozdeľte na dve rovnaké časti, pričom v ľavej časti si želám priestor na vešanie vysoký 1300 milimetrov a police, a v pravej časti potrebujem mať 4 zásuvky vysoké 200 milimetrov (aby sa mi do nich zmestili moje šperkovnice), priestor pre vešiakovú tyč vysoký 1100 milimetrov (aby sa mi ani náhodou nekrčili moje zánovné tesilové nohavice), policu vysokú 300 milimetrov (aby som si mal kam odložiť papierové krabice z rodinnými fotografiami) a nad ním ďalších 400 milimetrov (aby som mal kde ukladať kufre).

V prvom rade – zákazník pri svojich plánoch a výpočtoch nemyslel na hrúbku drevotrieskovej dosky, z ktorej sa vstavané skrine konštruujú. Pravá strana vstavanej skrine by pri jeho požiadavkách musela byť vyššia o minimálne 72 milimetrov, čo však pri pevne danej výške stropu zariaďovaného interiéru nie je možné. V druhom rade – zákazník nemyslel na konštrukciu zásuvkového kontajnera, samotných zásuviek a na ich otváranie.

Preto prichádza na rad vyššie spomínaný realizmus a z neho odvodený kompromis – zákazník si musí určiť, či sú pre neho prvoradé nepokrčené nohavice (výška 1100 milimetrov), alebo či ich obetuje a namiesto nich bude vstavaná skriňa obsahovať 4 zásuvky s ním požadovanou výškou 200 milimetrov. V tomto prípade treba z výšky skrine na kontajner vyčleniť viac, ako len 800 milimetrov – ak bude ako úchytka slúžiť o cca 30 milimetrov znížené čelo zásuvky, dosiahneme jej výšku maximálne okolo 150 milimetrov.

Ďalším nezanedbateľným detailom je odsadenie zásuvkového kontajnera od stredovej priečky vstavanej skrine – v tomto prípade bola použitá lišta široká 30 až 50 milimetrov – v opačnom prípade by čelá zásuviek narážali do ľavých posuvných dverí t.j. zásuvky by sa nedali vôbec otvárať.

This entry was posted in Nábytok na mieru and tagged , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

3 Comments

 1. Lubik
  Posted pondelok, 20. december 2010 at 3:03 pm | Permalink

  Jednovajecne dvojcata maju zhodnu DNA, takze prirovnanie so vstavanymi skrninami vam velmi nevyslo, mozno ste mali na mysli odtlacky prstov, tie su u kazdeho jedinca jedinecne. Ale ved tato stranka nie je pisana pre biologov ;-)

 2. Posted pondelok, 20. december 2010 at 5:41 pm | Permalink

  tak sorráč :)

 3. Biolog
  Posted sobota, 25. január 2014 at 2:52 pm | Permalink

  Jedine jedince so zhodnou dna je original a jeho klon. Jednovajecne dvojcata su z roznych spermii, tym padom maju roznu dna… Niekto bol velmi mudry teda :)

One Trackback

 1. […] mysli iba voľbu medzi čiastočným výsuvom alebo plnovýsuvom, ani premýšľanie nad vhodným umiestnením zásuvkového kontajnera do interiéru vstavanej skrine. Dnes sa chcem bližšie pozrieť na konštrukciu samotného korpusu […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*