kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako rozoznať taliansky sektorový nábytok od slovenskej napodobeniny

Keď som písal o (ne)kvalite talianskeho nábytku, pisateľ jediného komentáru pod článkom spomínal prípady, kedy sa u nás vyrobený nábytok prezentuje ako nábytok taliansky. Keďže za taliansky nábytok často zaplatíte nepomerne viac ako za ten slovenský, predajca takýmto podivným spôsobom zvyšuje svoj zisk. Aj keď sa mohol zdať tento komentár pritiahnutý za vlasy, z vlastných skúseností potvrdzujem, že takéto praktiky sa naozaj používajú – viem o niekoľkých prípadoch, kedy interiérové štúdio v kooperácií s tuzemským výrobcom nábytku „spískali“ podobnú zámenu. Preto vám ponúkam niekoľko typov, ako rozoznať originálny taliansky nábytok od prípadnej napodobeniny slovenského výrobcu.

Nábytok v jasne označených krabiciach

Aj najlacnejšie bicykle z Číny bývajú zabalené do kartónovej krabice s natlačeným logom výrobcu či predajcu. Prečo by teda nemal byť takto zabalený luxusný taliansky nábytok? Balením nábytku do kartónových krabíc sa šetria prepravné náklady a znižuje sa riziko poškodenia pri dlhšie trvajúcej preprave z Talianska. Avšak v prípade, keď ide o jeho napodobeninu, býva nábytok najčastejšie balený do priehľadnej „stretch“ fólie, alebo jednotlivé dielce nábytku nie sú zabalené vôbec a pri preprave sú zabezpečené iba bublinkovými alebo penovými fóliami. Výnimkou nie sú ani prípady, kedy je takto okopírovaný nábytok dodaný v už zmontovanom stave. Kartónové krabice s natlačeným logom talianskeho výrobcu nábytku úplne chýbajú.

V tomto prípade môže padnúť argument, že nábytok bol po privezení z Talianska rozbalený preto, aby sa dopredu skontrolovali prípadné nedostatky. Keďže väčšina takýchto nedostatkov sa prejaví až po jeho kompletnom zmontovaní, ja by som tomuto argumentu neveril. Alebo dovezený nábytok predajca vo svojich priestoroch na skúšku aj zmontoval? Určite nie.

Logo výrobcu na nábytkovom kovaní

Taliansky výrobca si dá často záležať, aby logo spoločnosti bolo vidieť nie len na krabici v ktorej je nábytok zabalený, ale aj na ďalších miestach viditeľných pri jeho používaní. Typickými miestami, kde sa logo výrobcu umiestňuje, sú boky zásuviek alebo krytky pántov, niekedy sú na stolových nohách či nábytkových kolieskach. Samozrejme, ak na nábytku nenájdete logo výrobcu, ešte to nemusí byť okopírovaný nábytok. Spozornieť musíte až pri kombinácií viacerých popisovaných rozpoznávacích znakov kópie.

Spracovanie kovových nábytkových dielov

Taliansky (sektorový) nábytok sa vyrába vo veľkých sériách, je teda prirodzené, že výrobcovia majú na polotovary dodávané od subdodávateľských firiem výrazné zľavy. Subdodávky sa najčastejšie týkajú nábytkového kovania alebo rôznych nábytkových kovových dielov. Rôzne podnože, podpery, podložky, háčiky, police, mriežky atď. bývajú výrobcom nábytku dodávané vo výbornej kvalite spracovania a povrchovej úpravy pri minimálnych cenách. Subdodávateľ slovenského výrobcu nábytku však za obdobnú cenu (ani zďaleka) vyrobiť kovové dielce v rovnakej kvalite s rovnakou povrchovou úpravou nedokáže. Preto sa často volí imitácia povrchovej úpravy hliníka či niklu striekaním ocele šedou práškovou RAL farbou (inokedy predajca pre zvýšenie autenticity dovezie z talianska aspoň časť kovania). Samozrejme, takáto úprava kovových nábytkových dielov sa používa aj pri výrobe nábytku v taliansku, preto je dobré pred unáhleným záverom s ponukového katalógu vyčítať informácie o povrchovej úprave kovania.

Množstvo atypických úprav nábytku v porovnaní s ponukou z katalógu

Každý sektorový nábytok sa skladá z väčšieho či menšieho množstva skriniek, poličiek, doplnkov a iných súčastí (sektorov). Tieto jednotlivé časti bývajú vždy prehľadne zobrazené v katalógoch (cenníkoch) a po častiach sa aj od výrobcu objednávajú. Slovenský predajca, ktorý chce predať napodobeninu talianskeho nábytku vydávajúcu sa za originál, často v snahe urobiť dobrý obchod za každú cenu, ponúka potencionálnemu zákazníkovi množstvo bonusov. Jedeným s takýchto bonusov sú ponúkané skrinky (kuchynský, kancelársky, detský či obývačkový nábytok) alebo napríklad stoly (kancelársky nábytok) atypických rozmerov. Môžem vám garantovať, že veľká väčšina talianskych výrobcov sektorového nábytku (pokiaľ by sa však nejednalo naozaj o niekoľko miliónovú zákazku) sa nebude zaťažovať výrobou takýchto atypických výrobkov. Preto atypické rozmery nábytku (oproti katalógovej ponuke) alebo príliš veľa pílenia, hobľovania a lepenia pri montáži je prinajmenšom mierne podozrivé.

Záver

Dúfam, že som vo vás týmito riadkami nevyvolal voči predajcom talianskeho nábytku prílišnú paranoju. Ako pozitívum článku môžem vyzdvihnúť fakt z neho vyplývajúci – mnoho slovenských výrobcov/predajcov nábytku dokáže kvalitou práce či službami v mnohých ohľadoch taliansky nábytok dokonca prekonať :).

This entry was posted in Luxusný nábytok, Sektorový nábytok, Taliansky nábytok. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

4 Comments

  1. WordPress › Chyba