kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako určiť hĺbku vstavanej skrine?

Jednou z najzákladnejších otázok pri návrhu a konštrukcii vstavanej skrine – či už ide o vstavané skrine vyrábané svojpomocne – plne v réžii domáceho majstra, alebo o skrine dodávané na kľúč od jedného z množstva výrobcov, je jej hĺbka. Pri svojpomocnej výrobe je hĺbka vstavanej skrine dôležitý údaj, ktorý si na základe mnohých požiadaviek, možností a daností priestoru určuje sám domáci majster a odvíjajú sa od neho nie len konečné celkové náklady na jej výrobu, ale taktiež ďalšie interiérové riešenie zariaďovaného priestoru a každodenná „logistika“ v domácnosti. Pri dodávke vstavanej skrine na „kľúč“ výrobcom vám tento rozmer väčšinou pomôžu určiť či už priamo v priestoroch predajcu pri tvorbe cenovej kalkulácie, alebo neskôr na základe konkrétneho zamerania priestoru, do ktorého je vstavané skriňa určená. Tu si však treba dávať pozor na chyby z nevedomosti alebo nedbanlivosti, kedy sa vás môže pokúsiť pracovník dodávateľa odbiť vetami – „Hĺbka vstavanej skrine je štandardne 600 milimetrov.“ či „Väčšine vyhovuje hĺbka vstavanej skrine 600 milimetrov.“ – pretože to, čo vyhovuje väčšine, nemusí vyhovovať ani vám ani možnostiam vami zariaďovaného priestoru. Ako teda správne určiť hĺbku vstavanej skrine, a nakoniec, čo to tá „hĺbka vstavanej skrine“ vlastne je?

Vstavanú skriňu možno hĺbkovo rozdeliť na dve základné časti. Prvou časťou je vnútorná hĺbka vstavanej skrine alebo tiež hĺbka vnútorného vybavenia vstavanej skrine – táto časť obsahujúca police, vešiaky, zásuvky apod. slúži na odkladanie a ukladanie všetkého, na čo bola skriňa určená. Druhou časťou je hĺbka priestoru pre posuvné dvere a vodiace koľajnice a ako vyplýva už zo samotného názvu, sú v tejto časti umiestnené posuvné dvere a vodiace koľajnice a ďalšie pomocné kovania vstavanej skrine slúžiace na predelenie či uzatvorenie úložného priestoru od interiéru. Vnútorná časť do časti pre posuvné dvere nezasahuje (ak by zasahovala, nedali by sa dvere odsúvať) a preto súčet oboch častí tvorí celkovú hĺbku vstavanej skrine.

hĺbka vstavanek srine

hĺbka vstavanej skrine

Zatiaľ čo vnútorná hĺbka vstavanej skrine je naozaj variabilná a odvíja sa od nespočetného množstva faktorov, hĺbka priestoru pre posuvné dvere a vodiace koľajnice závisí v zásade iba od dvoch navzájom súvisiacich – od (ne)potreby maximalizácie využitia priestoru pri malých interiéroch a od samotného druhu použitej vodiacej koľajnice. Ako sme už niekoľko krát písali, pri zariaďovaní malého interiéru záleží mnoho krát aj na niekoľkých centimetroch či milimetroch a pri vstavaných skriniach neraz problém nedostatku miesta vyrieši (či už úplne alebo čiastkovo) použitie užšej vodiacej koľajnice – napríklad pri hliníkových profiloch Daral alebo Minimax od poľského výrobcu Senator je možné použiť hornú vodiacu koľajnicu zaberajúcu na hĺbku iba 53 milimetrov. Bočná dorazová lišta alebo presah bočnice vstavanej skrine oproti použitiu bežnej koľajnice (ktorá má rozmer medzi 76-83 milimetrami) v tomto prípade nebude presahovať vnútornú hĺbku skrine o viac ako 55-60 milimetrov a v stiesnených podmienkach (nevhodne umiestnené zásuvky či vypínače, alebo príliš blízke umiestnenie dverí so zárubňou… ) dokážu vyriešiť naoko neriešiteľný problém.
dorazova lista vstavanej skrine
Na obrázku vľavo je vstavaná skriňa s použitou užšou vodiacou koľajnicou, preto pri montáži nezasahuje bočná dorazová lišta do zásuvky a vypínača. Na pravom obraázku je vstavaná skriňa s klasickou vodiacou koľajnicou, čo je problém nie len pri montáži (nutnosť vyrezávať do dorazovej lišty cca 30 milimetrov…), ale taktiež môžu posuvné dvere na tejto strane skrine do vypínača a zásuvky narážať.

V druhom diele tohoto článku sa podrobnejšie pozrieme na hĺbku vnútorného vybavenia vstavanej skrine.

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Nábytok na mieru, Nábytok svojpomocne, Posuvné dvere, Šatníky, Vstavané skrine. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

4 Comments

 1. Miroslava Vítková
  Posted štvrtok, 2. júl 2015 at 11:51 am | Permalink

  Znovu skvelý článok, aj pri našej druhej vstavanej skrini sme čerpali práve od vás. Na koniec sme to meranie aj tak nechali na odborníkov. Vďaka zľave na … sme dokonca ušetrili viac ako sto eur. Samozrejme sme mali zameranie a montáž zadarmo, myslím, že dnes je to už asi štandard. Odporúčam aj článok na tému, či radšej zrkadlo alebo drevo, pre nás to bola celkom dilema :(

 2. Martin
  Posted nedeľa, 27. september 2015 at 2:31 pm | Permalink

  „samozrejme sme mali zameranie a montaz zadarmo“ :) naozaj som sa dobre pobavil, vo vseobecnosti, pojem ZADARMO mi vzdy vyvola minimalne usmev na tvari…

 3. Daniel
  Posted piatok, 5. august 2016 at 8:34 am | Permalink

  Mam priestor pre skrinu hlboky 58cm. S pouzitim klasickej vodiacej kolajnice by mi zostaval vnutorny priestor cca 49cm, co mi pride malo na vesanie. S pouzitim spominanej vodiacej kolajnice Daral, alebo Minimax by sa tento priestor zvacsil na 52cm. Je to podla vas dostatocna hlabka na vesanie?

 4. Posted piatok, 5. august 2016 at 9:09 am | Permalink

  aj keď 52 cm nie je úplne najideálnejší rozmer hĺbky, bežne sa používa aj menej – 50 cm. ideálne by bolo vziať vešiak, najširší odev v domácnosti (oblek…) a zmerať rozmer pri ramenách

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*