kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: materiál a montáž korpusu

Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne?

1. Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru
2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2

V treťom pokračovaní seriálu o svojpomocnej výrobe vstavanej skrine použijem konkrétny modelový príklad a krok za krokom sa na ňom pokúsim popísať jej výrobu a montáž. Samotný návrh vstavanej skrine či rozloženie jednotlivých vnútorných prvkov nechám v tejto fáze na vás, ale v prípade prejaveného záujmu môžem bližšie popísať aj túto problematiku.

vstavana-skrina-svojpomocne-3

Popisovanú vstavanú skriňu budeme vyrábať a následne montovať medzi dve steny – šírka priestoru bude 1600 milimetrov a výška 2620 milimetrov. Vnútorné vybavenie skrine bude jednoduché – na šírku bude skriňa do výšky 2200 milimetrov predelená na dve polovice. V ľavej časti bude priestor na tzv. „dlhé vešanie“ (priestor bez vodorovných priečok a políc vysoký 1700 milimetrov, v hornej časti s vešiakovou tyčou – je prioritne určený na odkladanie dlhých kabátov, šiat a podobne), nad ktorým budú dve police. V pravej časti skrine budú v spodnej časti police, nad nimi priestor na „krátke vešanie“ (takýto priestor býva vysoký približne 1100 milimetrov a je určený na vešanie košiel, nohavíc atď.) a najvyššie budu opäť police. Zvyšok výšky vstavanej skrine bude tvoriť jediný priestor, ktorý bude určený na odkladanie objemnejších predmetov – cestovných kufrov, paplónov či lyží.

Aby bola montáž skrine pre nás jednoduchšia, boky vyrobíme na celú hĺbku (600 milimetrov) a taktiež použijeme hornú drevotrieskovú lištu (širokú 100 milimetrov) pre neskoršiu jednoduchšiu montáž hornej hliníkovej alebo oceľovej koľajnice pre posuvné šatníkové dvere (pri nerovnom strope sa totiž táto kovová koľajnica ľahko deformuje a prehýba). Ostatné nábytkové dielce z drevotriesky budú mať šírku 500 milimetrov – t.j. budú o 100 milimetrov plytšie, ako boky skrine.

Aké nábytkové dielce na vstavanú skriňu budeme potrebovať?
1. Boky skrine – 2620 x 600 milimetrov (2 x)
2. Horná lišta – 1564 x 100 milimetrov (1 x)
3. Zvislá priečka – 2182 x 500 milimetrov (1 x)
4. Vodorovná priečka – 1564 x 500 (1 x)
5. Polica pevná – 773 x 500 (6 x)

Celkovo spotrebujeme cca 7,5 metra štvorcového laminovanej drevotrieskovej dosky (DTD) a každý takýto dielec treba z prednej hrany ošetriť (ohranovať) laminátovou hranovacou páskou, alebo (toto vám odporúčam ja), kvalitnejšou plastovou ABS hranou, ktorej sa pri tejto vstavanej skrini spotrebuje približne 16 metrov. Taktiež budeme potrebovať 28 kusov trojuholníkových plastových podpier (vyrábajú sa v mnohých farebných odtieňoch, preto vyberieme najpodobnejší odtieň k použitej drevotrieskovej doske), samorezné vruty do dreva 3,5 x 16 milimetrov (na každú plastovú podperku sa použijú dve) a hmoždinky so skrutkami (typ a rozmer vyberieme podľa stavebného materiálu, z ktorého sú vymurované steny), ktorými prichytíme boky vstavanej skrine ku stene – ideálne je každý bok ku stene upevniť na 6 miestach – na spodnej časti dvoma skrutkami, v strednej časti dvoma skrutkami a v hornej časti taktiež dvoma skrutkami.

Montáž vstavanej skrine

Ako prvý dielec ku stene pripevníme ten bok skrine, na ktorý budeme montovať viacej políc a vodorovných priečok (v našom prípade teda namontujeme ako prvý pravý bok) – dôvod je ten, že v prípade, ak sme sa pomýlili v meraní, alebo roh miestnosti nezviera pravý uhol, ušetríme si takto množstvo práce – skracovať na dĺžku alebo prispôsobovať tvar budeme na menšom počte políc.

Ak to nerovnosti stropu budú vyžadovať, prispôsobíme výšku boku skrine zhoblovaním alebo zrezaním hornej hrany a budeme sa snažiť nerovnosti stropu dôsledne kopírovať (napríklad pri zvažujúcom sa strope, zrežeme hornú hranu boku skrine do šikminy…). V spodnej, strednej a hornej časti boku si predvŕtame po dve diery pre skrutky do steny (cca 7-10 centimetrov od prednej a zadnej hrany), bok ku stene priložíme na svoje budúce miesto a diery na stenu prekopírujeme tenkým ostrým predmetom (napr. klincom). Bok skrine odložíme bokom, na vyznačených miestach vyvŕtame diery, vložíme do nich hmoždinky a bok na stenu priskrutkujeme. Bočnicu musíme za pomoci vodováhy ku stene namontovať tak, aby bola vodorovne nielen vo zvislom smere, ale aby jednoznačne zvierala so zadnou stenou pravý uhol! Pri naozaj krivých stenách môžeme v miestach, kde je to potrebné medzi bok a stenu vkladať pomocné podložky (napríklad zo sololitu, ale niekedy postačí hrubý kartón).

Rovnako namontujeme aj ľavý bok, zmeráme si svetlú šírku budúcej skrine (šírka medzi oboma bokmi) a prípadný rozdiel medzi týmto rozmerom a dĺžkou na začiatku narezanej vodorovnej priečky (dielec č. 4) zrežeme alebo zhobľujeme. Pomocou trojuholníkových plastových podpier, samorezných vrutov 3,5 x 16 milimetrov a vodováhy primontujeme upravenú vodorovnú priečku ku obom bokom tak, že spodná hrana bude od podlahy vzdialená 2182 milimetrov – t.j. presne toľko, aby sme pod ňu v ďalšom kroku mohli rovnakým spôsobom vložiť zvislú priečku (dielec č. 3) – oba dielce navzájom spojíme tak isto plastovými podperami a spodok zvislej priečky v správnej polohe zafixujeme primontovaním najspodnejšej police v pravej časti skrine (dielec č. 5). Takto nám vznikne základná konštrukcia vstavanej skrine, ktorú doplníme ostatnými policami – primontujeme najprv všetky police v pravej časti skrine a až následne police v ľavej časti – tieto však budeme musieť v závislosti na krivosti stien a presnosti našej predošlej práce na dĺžku upravovať.

Horná lišta je posledný nenamontovaný dielec z drevotriesky – ku stropu ho pripevníme rovnako, ako sme pripevňovali boky. Dávame pozor na vodorovnosť lišty (!!) a na to, aby jej predná hrana lícovala s prednými hranami oboch bokov skrine (t.j. zadná hrana lišty bude lícovať s prednými hranami všetkých ďalších dielcov). Zostáva nám k bokom skrine a k zvislej priečke v správnej výške namontovať „uši“ pre vešiakové tyče, do ktorých vložíme vešiakovú tyč potrebnej dĺžky a prípadné medzery medzi bokmi a stenami a hornou lištou a stropom vyplniť tmelom.

Vyrábate vstavané skrine svojpomocne a potrebujete si dať narezať a ohranovať drevotrieskovú dosku na milimeter presne?

V ďalšom pokračovaní seriálu o svojpomocnej výrobe vstavanej skrine sa pozrieme na posuvné dvere.

This entry was posted in Vstavané skrine and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

13 Comments

 1. Posted utorok, 10. marec 2009 at 1:22 pm | Permalink

  Zaujímal by ma rozdiel medzi týmto klasickým riešením a prípadom, že by nešlo o plne vstavanú skriňu ale jeden jej bok by bol voľne – umiestnenie do rohu – či sa konštrukcia významne líši resp. ako sa upevňuje voľne stojaci bok skrine.

 2. Posted utorok, 10. marec 2009 at 3:16 pm | Permalink

  viac menej je konštrukcia skrine s bokom skrine umiestneným v priestore totožná s týmto prípadom. jediný rozdiel je v tom, že sa bok musí kotviť aj do podlahy, ale aj do stropu… napríklad aj takými istými trojuholníkovými plastovými podperami, akými sa montuje celá vstavaná skriňa

 3. peto
  Posted utorok, 31. marec 2009 at 11:08 pm | Permalink

  Super clanok, cakam na pokracovanie ako na posuvne dvere. Kedze moja vstavana skrina rok stara, ktoru som si nechal urobit sa rozpada dalsiu do bytu si asi urobim svojpomocne.

 4. Janko Hraško
  Posted štvrtok, 30. júl 2009 at 12:14 pm | Permalink

  Dobrý deň,

  veľmi sa mi páči nápad urobiť si skriňu samostatne. Čo mi chýba je odkaz na dodávateľov materiálu. U drevotriesky to iste nie je problém, ale čo koľajničky, rámy dverí, kolieska a pod? Kde to kúpim?

 5. Posted piatok, 7. august 2009 at 7:07 am | Permalink

  skuste pozriet napríklad twd.sk nabytkar.sk interierstudio.sk či tilia.eu …. myslim že si vyberiete

 6. Marcel Gaštan
  Posted utorok, 12. január 2010 at 9:19 am | Permalink

  Tak pokračovanie sa nekoná? Už mi nejakých 6-7 mesiacov stojí polorozrobená skriňa, t.j. korpus je hotový, zmontovaný a neviem ako ďalej s posuvnými dverami.Prosím autora predchádzajúcich článkov ešte o návod na zhotovenie posuv.dverí, hlavne druh použitých kovových elementov (výrobca) a následne rozmery drevotriesky do nich, prekrytie dvierok navzájom…. atď.

 7. Posted utorok, 12. január 2010 at 9:38 am | Permalink

  marcel gaštan: http://www.dobremag.net/ako-vyrobit-vstavane-skrine-svojpomocne-posuvne-dvere/ toto je pokračovanie článku :)

 8. Miroslav
  Posted štvrtok, 17. jún 2010 at 8:54 am | Permalink

  zaujímalo by ma kde zoženiem,posuvné dvere na skriňu zo zrkadlom aj komponentami???

 9. Posted štvrtok, 17. jún 2010 at 6:17 pm | Permalink
 10. Lenka
  Posted sobota, 9. október 2010 at 3:57 pm | Permalink

  Dobrý, veľmi zaujímavé čítanie. My sme niekedy tiež mali vstavanú skriňu, ktorú zmajstroval môj otec. Skriňa bola len na vešanie, v rade nad sebou. Urobený bol len skelet z hranolov, ktoré upevnil do steny a tak naozaj ušetril dosť materiálu, pretože vzadu a jeden bok bola riadna stena a iba jednu spravil + dvere.

 11. Robo
  Posted streda, 22. jún 2011 at 3:12 pm | Permalink

  Dobry den,
  rad by som sa spytal na Vas nazor k montazi hornej a bocenej listy.
  Mam krive steny takze musim osadit listy. Medzi stenou a listou tak vzniknu rozne siroke spary.
  Mam pouzit listy v dekore dvier, alebo mam urobit listy z bielej DTD (steny mam biele)? Jedna sa mi o to, aby skary ktore vzniknu a nasledne ich vyplnim tmelom boli co najmenej viditelne. Co bude menej vyrazne – cim sa viac potlacia skary?
  Pripadne este jedna moznost mi teraz napadla: Lista v dekore dvier a ABS paska biela?
  Co je najidealnejsie riesenie, aky je Vas nazor?
  Dakujem

 12. Posted streda, 22. jún 2011 at 8:41 pm | Permalink

  95 percent ludi si dava bočné dorazové lišty prípadne hornú lištu v rovnakej farbe aku maju posuvne dvere a vzniknute špáry medzi stenou (stropom) a lištami vytmelia rovnakou farbou ako je omietka

 13. Jojo
  Posted streda, 18. júl 2012 at 8:51 am | Permalink

  Skusal takuto vstavanu skrinu montovat niekto z okolia BA?

  Rad by som sa poradil

  dakujem

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*