kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: posuvné dvere

Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne?

1. Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru
2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2
3. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: korpusu

Aby ste boli s konečným výsledkom (teda s kvalitou prevedenia a s finálnym výzorom vstavanej skrine, ktorú vyrábate svojpomocne) spokojní, presné zameranie priestoru patrí medzi najdôležitejšie prípravné práce jej stavby. Pri vnútornom vybavení vstavaných skríň sa síce takmer každá chyba v meraní či samotnej výrobe dá viac či menej úspešne opraviť (krátke priečky a police a nerovnosti stien zatmeliť, dlhé priečky naopak zrezať…), pri posuvných dverách je priestor na opravy obmedzenejší.

Aj z tohoto dôvodu je vhodné rozdeliť výrobu vstavanej skrine do dvoch samostatných fáz – prvá fáza stavby vstavanej skrine by mala zahŕňať výrobu a montáž kompletných „vnútorností“ t.j. vnútorného vybavenia skrine a až druhá samostatná fáza by zahŕňala opätovné premeranie svetlých šírok a výšok vstavanej skrine, výpočet potrebných rozmerov posuvných dverí na vstavané skrine, návrh a konštrukciu posuvných dverí a ich osadenie do hornej a spodnej koľajnice.

vstavané skrine svojpomocne

Ako vypočítať rozmery posuvných dverí pre vstavané skrine?

Ako príklad si opäť môžeme zobrať modelovú vstavanú skriňu z minulého dielu tohoto seriálu. V prípade, ak boli steny, podlaha a strop v miestnosti naozaj rovné, budeme vo výpočte rozmerov posuvných dverí operovať iba s dvoma číslami – s výškou 2602 milimetrov a šírkou 1564 milimetrov. Avšak takýto ideálny stav nastane naozaj iba vo výnimočných prípadoch.

Premeraním svetlej šírky (vnútorná šírka medzi bokmi či bočnými lištami) vstavanej skrine v troch bodoch (A. pri podlahe, B. v približnom strede výšky a pri strope C.) a svetlej výšky (medzi spodnou hranou hornej lišty a podlahou resp. v prípade nepoužitia hornej lišty výška medzi stropom a podlahou) vstavanej skrine v troch bodoch (A. v ľavo, B. v približnom strede šírky a v pravo C.) zistíme skutočné rozmery – ak sme vnútro (resp. boky, bočné lišty a hornú lištu) skrine namontovali správne, budú všetky šírky a výšky rovnaké, a naopak, ak sme pri montáži neboli príliš presní alebo sme mali pokazenú bublinku vo vodováhe :), budú tieto rozmery rôzne. Pri výpočte šírky posuvných dverí pre vstavané skrine dosadíme do výpočtového vzorca najväčšie namerané číslo, avšak pri výpočte výšky použijeme najmenšie namerané číslo!

Šírka posuvných dverí = (svetlá šírka vstavanej skrine + (šírka použitého profilu * počet dverí – šírka použitého profilu)/počet dverí
Výška posuvných dverí = svetlá výška vstavanej skrine – 45 milimetrov (horná a dolná koľajnica + priestor na manipuláciu pri osádzaní dverí)

Zjednodušene sa dá povedať, že ku svetlej šírke vstavanej skrine sa pripočíta toľkokrát šírka použitého profilu, koľkokrát sa posuvné dvere navzájom prekrývajú a toto číslo sa vydelí počtom dverí na vstavanej skrini.

V našom modelovom prípade bude šírka posuvných dverí (1564 + (30 * 2 – 30)/2 = 797 milimetrov a výška 2602 – 45 = 2557 milimetrov. Samozrejme, rôzne profily používané na výrobu posuvných dverí majú rôzne šírky, preto je nutné si pred výpočtom tento rozmer zistiť a pozor si treba dávať aj na spomínaných 45 milimetrov odrátavaných z výšky skrine – zopár užších profilov sa vsádza do nižších koľajníc, a preto sa zo svetlej výšky vstavanej skrine odrátáva iba 35 milimetrov.

Osadenie posuvných dverí

Prvým krokom k osadeniu posuvných dverí do vstavanej skrine je montáž hornej koľajnice, ktorej dĺžka sa rovná svetlej šírke vstavanej skrine meranej pri strope miestnosti (v našom prípade 1564 milimetrov). Prednú hranu koľajnice treba zalícovať s prednými hranami bokov, bočných líšt a hornej lišty. Do stropu sa uchytí skrutkami na oboch koncoch vo vzdialenosti približne 80 až 120 milimetrov a ďalej každých približne 500 milimetrov na striedačku do jednej drážky a druhej drážky. Skrutky nesmieme (hlavne pri stropoch s väčšími nerovnosťami) príliš uťahovať – koľajnice majú tenké steny a môžu sa pod tlakom hlavičiek skrutiek zdeformovať.

Spodnú koľajnicu položíme na podlahu zatiaľ bez toho, aby sme ju pripevňovali, nasunieme do nej stopery, jedny dvere nasunieme do zadnej drážky hornej koľajnice a pritlačením dolných koliesok umiestníme dvere taktiež do zadnej drážky spodnej koľajnice. Posúvaním spodnej koľajnice dopredu a dozadu vycentrujeme posuvné dvere do správnej zvislej polohy a následne ju prichytíme skrutkami (na osi koľajnice) do podlahy – v prípade, ak nie je možné do podlahy vŕtať (napríklad pri podlahovom kúrení), je vhodné spodnú koľajnicu do podlahy prichytiť obojstrannou lepiacou páskou. Poslednou vecou, ktorú musíme spraviť, je vloženie zvyšných posuvných dverí do koľajníc a ich vycentrovanie tak, aby medzi ich bokmi a bokmi skrine nevznikli medzery.

This entry was posted in Vstavané skrine and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

49 Comments

 1. ANTONY Mário
  Posted utorok, 25. august 2009 at 5:22 am | Permalink

  zdravím,chcel by som sa spýtať či je nutné davať hornú DTD pod hornú kolajnicu vstavanej skrine.nedavno som totiž videl znamemu skrinu kde kolajnica bola montovana priamo na strop.
  Aj ked je vaš članok vst.skini vyborne popísaný ,nieje mi stale jasne ako vykompenzujem ten roydiel v prevýšení stropu.Je to tou vrchnou DTD? Ako?V mojom prípade je to 2cm medzi pravým bokom a lavým.
  Aešte jedna otázka.Podla toho čo som si zistoval je možné kupiť sadu líšt na vst.skrine (hor.kolajnica+spodná+okrajové lišty na dvere) ,ale iba do dlžky 3m za dobrú cenu.Ja však potrebujem 4m,čo už je predavané samostatne a cena je za jednu kolajnice a lišty je taka ako pre celú sadu.Preto sa chcem spýtať či je možné tieto kolajnice nadpájať.Alebo ak by ste vedeli o predajni s výhodnou cenou bol by som vdačný za info.cena pre sadu 3m sa pohybuje od 780sk do 1200sk a samostatná kolajnica 4m 1ks 900sk-1200sk.
  Vdaka.

 2. Posted utorok, 25. august 2009 at 6:14 am | Permalink

  ak je stop relatívne rovný resp. „vo vode“, horná lišta z drevotriesky nie je naozaj nutná (a je dôležitý aj dizajn skrine, kedy pri použití aj hornej lišty sa vytvori akoby lem skrine … niekomu sa to páči inému nie). keďže by sa horná kolajnica pri priskrutkovaní do stopu mohla lahko zdeformovať (okopírovať nerovnosti stropu), je v takomto pripade vhodnejšie použiť aj hornú lištu, ktorá sa vyrovná do vody rôznymi podložkami vsunutými medzi ňu a strop (napr. kúsok sololitu…fantázii sa medze nekladú) – vniknutú špáru medzi stropom a hornou lištou je dobré zatmeliť – resp. ak sa jedná už o poriadnu dieru, je dobré ju vyplniť tenkou lištou v tvare klina z rovnakého materiálu, z akého je horná lišta
  kolajnice nie je dobré nadpájať – vždy sa snažte použit kolajnicu v jednom kuse – čo i len maličká nepresnosť nadpojenia sa prejaví hlavne pri spodnej kolajnici, v ktorej „chodia“ spodné koliečka z posuvných dverí. dlhšie kolajnice skúste pohladat napríklad na twd.sk nabytkar.sk interierstudio.sk či tilia.eu

 3. mario
  Posted piatok, 28. august 2009 at 10:45 pm | Permalink

  dakujem za radu a aj za odporucené stránky ,ale bodli by niake na ktorých netreba registráciu ako živnostník.dakujem

 4. martin
  Posted sobota, 17. október 2009 at 11:58 am | Permalink

  dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či by ste mi vedeli poradiť, akým spôsobom vyrobiť a zabudovať pod hornu vodiacu lištu dverí ešte rampu s bodovými svetlami vysunutú pred dvere. viem, že by mala byť jej výška taká, aby sa do nej svetlo dalo namontovať, takže somotna doska 18mm odrezaná na požadovanú šíru stačiť nebude. ale ako ju vyrobiť a upevniť tak aby mi dvere aj s lištou časom nepadli na hlavu a aby to aj nejak vyzeralo ma nenapadá. ak by bol nejaký nákres budem vďačný, ďakujem

 5. Posted sobota, 17. október 2009 at 6:58 pm | Permalink

  existuje množstvo bodových nábytkových svietidiel (napr. diódové svietidlá, neónové svietidlá ale iste aj halogénové…), ktoré majú vstavanú hĺbku takú, aby ich bolo možné zabudovať priamo do drevotriesky hrubej 18 mm. ak také nenájdete môže sa horná lišta „zdvojiť“ na hrúbku 36 mm. v každom prípade je toto dobrý podnet a v blízkej dobe tu môžem uverejniť nákres možných riešení

 6. mario
  Posted utorok, 3. november 2009 at 5:59 am | Permalink

  Dobrý den,chcel by som vás poziadat o radu.vnutro skrine už mám hotové,ale po zameraní stien na dvere si neviem ako mám spraviť okrajové lišty tak aby som vyrovnal taký rozdiel ako tam mám.na výšku už mi je to jasné tam to zakryje krycia lišta hornej kolajnice ale na šírku ?meral som to ako ste písali na tri krát vrch-stred-spodok.Napíšem vam rozmery a mohli by ste mi stým poradit?Od „mojej drahej“ mám termín pred vianocmi to musi byt hotové :o))))) Dakujem
  Lavá -stred -Pravá
  Výška : 2635 – 2638 – 2652
  vrch-stred-spodok
  Šírka : 4114 – 4103 – 4083
  najdlhšie kolajnice co som zohnal maju 4050
  Velmi pekne dakujem.

 7. Posted utorok, 3. november 2009 at 6:55 am | Permalink

  keďže najužšiu šírku máte 4083 (v spodnej časti) a podarí sa vám bočné lišty osadiť do absolútnej kolmice, šírka koľajnice bude 4083 – 2x hrúbka lišty 18 = 4047 mm. takže aj keď nezoženiete inú koľajnicu, máte to v pohode :) … (inak zväčša sú koľajnicové profily dlhé až 6 metrov, takže by nemal byť problém zohnať aj dlhšiu…)
  rozdiel medzi hornou šírkou a spodnou šírkou máte 31 mm, preto si v hornej časti bočnú lištu podložte podložkou hrubou 15 milimetrov. do vzniknutej šikmej špáry medzi stenou a lištou vložte podložky potrebnej hrúbky taktiež vždy v mieste, kde budete lištu šraubovať do steny. spomínanými podložkami môže byť napríklad sololit vo viacerých vrstvách – avšak dajte si pozor, aby podložka bola celá schovaná pod lištou. po pevnom upevnení oboch bočných líšt vzniknutú špáru vytmelte, zaomietajte, zasadrokartónujte ……proste vyplnte niečím, čo sa bude najviac podobať na vaše steny :)

 8. matej
  Posted pondelok, 15. február 2010 at 8:25 pm | Permalink

  dobry den.v prvom rade vam chcem povedat ze robite uzasnu pracu,som tu prvy krat a vela sa tu da naucit.mam jednu otazku k vyrobe vstavanych skrin.zvladnem celu konstrukciu az na vyrobu vyplne do vstavanej skrine so zrkadlom.neviem ako ho mam upevnit ci sa zrkadlo prilepi na DTD 16,18,12 alebo je niejaky iny sposob.nehrozi prasknutiu zrkadla pri pilepeni na DTD?Videl som ako zrkadlo pracuje ako sa ohlo na DTD.budem rad ak mi poradite. Dakujem

 9. Posted pondelok, 15. február 2010 at 9:09 pm | Permalink

  matej: zalezi od pouziteho systemu … firmy vyrabajuce vstavane skrine bezne pouzivaju takyto podobny system – http://nabytkar.com/obchod/images/technicke_nakresy/Technicky_nakres-Gama-40kg.pdf kde sa do ramu vlozi bud samostatne sklo alebo zrkadlo hrubky 4 mm (spolu s tesnenim + o zadnej strany podlepenym bezpecnostnou foliou) alebo drevotriesková doska 8 ci 10 mm hrubá

  druhý sposob je takýto – http://nabytkar.com/obchod/images/technicke_nakresy/Technicky_nakres-MultiOmega-50kg.pdf tu sa do ramu vlozi bud drevotrieska hruba 16 az 18 mm alebo sa drevotrieskova doska hrubá 12 skombinuje so zrkadlom, ktore sa na nu nalepí ….. pri opatrnom postupe sklo ci zrkadlo nepraskne ….

  čo sa tyka pracujuceho skla …. skor mam dojem, ze sa mohla prehybat podkladova DTD a sklo iba kopirovalo tento ohyb
  v kazdom pripade ak mozete vyuzite radsej prvy sposob – za prve budu dvere omnoho lahsie, a za druhe ak sa predsa len zrkadlo v dverach poskodi, jednoduchsie a lacnejsie vymenite vypln

 10. Lubica
  Posted nedeľa, 7. marec 2010 at 9:52 pm | Permalink

  dobry den, chcem sa opytat, či neviete poradit ako nasunut sklo na posuvne dvere. Dvere sa skladajú z troch dielov, v strede ma byt sklo, zalozili sme najskor DTD casti a vynechali sme priestor na sklo, do predelovych list sme vlozili tesnenie, ale sklo 4 mm tam nevieme nasunut, je to velmi tesne a prilis na to tlacit sa obavame aby nam sklo neprasklo. Ak viete nejaku fintu prosim poradte. Dakujem

 11. Posted pondelok, 8. marec 2010 at 6:12 am | Permalink

  aký systém ste použili na posuvné dvere?

 12. Lubica
  Posted pondelok, 8. marec 2010 at 1:26 pm | Permalink

  pouzili sme SEVROLL Gemini/2

 13. jaroslavz
  Posted sobota, 3. apríl 2010 at 9:58 am | Permalink

  dobrý deň,

  Potreboval by som dosti súrne spôsoby resp. možnosti uchytenia horných svetiel do vstavanej skrine. Myslím tým akým spôsobom riešiť svetlo vo vstavanej skrini či už pred skriňou(lištou) alebo za lištou vo vnútri skrine. Ďakujem vopred za Vaše promptné návrhy a riešenia.

 14. Posted sobota, 3. apríl 2010 at 8:19 pm | Permalink
 15. jaroslavz
  Posted nedeľa, 4. apríl 2010 at 6:09 am | Permalink

  To bola rýchla odpoveď. Veľmi pekne ďakujem za odkaz, nejak som to prehliadol… :-)

 16. stanislav mečiar
  Posted štvrtok, 29. apríl 2010 at 9:00 am | Permalink

  na stránke http://www.lunit.eu/kalkulator stačí zadať šírku a výšku skrine ľubovolného systému u nás predávaného výrobcu sevroll – ihneď vypočíta rozmery všetkých komponentov dverí… je to super pomocník… :-)))

 17. livia
  Posted sobota, 22. máj 2010 at 7:36 pm | Permalink

  Dobry den, dala som si urobit 4-dverovu (4x60cm)satnikovu skrinu s posuvnymi dverami. P. majster mi pri odchode povedal, ze dvere sa nesmu zamienat, ked som vsak stredne spojila, hore boli na doraz a dole asi 3 cm od seba, este mi stihol povedat, ze je kriva dlazka a plafon. Pre nedostatok casu som to moc nekontrolovala ale ked som skrinu naplnila a dokladne pozatvarala dvere,vdety som zistila, ze okrajove listy dveri sa vobec neprekryvaju.Prosim, ake je mozne riesenie tohto problemu. Dakujem pekne :-(((((

 18. Posted nedeľa, 23. máj 2010 at 6:07 pm | Permalink

  ak by sme mali byť naozaj dôslední, riešenie je nasledovné:
  – odmontovať hornú a spodnú kolajnicu posuvných dverí
  – pod tieto kolajnice umiestnisť „do vody“ lišty z DTD z rovnakého dekoru z akého máte bočné lišty
  – primontovať opäť hornú aj spodnú kolajnicu
  – znížiť dvere

 19. livia
  Posted pondelok, 24. máj 2010 at 9:34 am | Permalink

  Velmi pekne dakuje za odpoved, aby som bola pripravena na p. majstra ked povie, ze to nieje mozne urobit. dakujem a zelam krasny den.

 20. katarina
  Posted piatok, 28. máj 2010 at 12:39 pm | Permalink

  zdravim, je mozne ziskat na nete cennik mechanickych segmentov – kolajnice, bukas – na vstavanu skrinu? pozna niekto serioznych vyrobcov. velmi pekne dakujem za odpoved.

 21. Posted piatok, 28. máj 2010 at 12:59 pm | Permalink

  drevotriesku nájdete na http://www.drevotrieska.com a posuvne systémy napr. na http://obchod.interierstudio.sk/

 22. alex
  Posted utorok, 1. jún 2010 at 10:01 pm | Permalink

  Rada by som sa spytala..mame rozrobenu vstavanu skrinu , mame namontovanu uz aj hornu kolajnicu a chceli sme umiestnit spodnu a naskytol sa nam problem,ze podlahu mame krivu- na 3,5 metra klesa smerom do stredu o 1,4 cm.
  Viete nam prosim Vas poradit co podlozit alebo ako namontovat tu kolajnicu na plavajucej podlahe?
  Dakujem.

 23. Posted streda, 2. jún 2010 at 4:36 am | Permalink

  odpoveď je viac menej rovnaká ako pri predošlej otázke. nakoľko oceľová čí hliníková koľajnica pre posuvné dvere vstavaných skríň je sama osebe dosť krehká a tým pádom ľahko kopíruje každú nerovnosť, treba pod ňou podlahu vyrovnať vhodnou podložkou – dobre sa na toto hodí lišta z DTD rovnakého dekoru, z akého máte vyrobený korpus skrine -lišta sa podloží a namontuje na podlahu tak, aby bola „vo vode“ a spodná koľajnica sa namontuje až na ňu. špára medzi lištou a podlahou sa vyplní napr tmelom a výška dverí sa musí o tento rozmer skrátiť.

 24. Marek
  Posted štvrtok, 19. august 2010 at 8:30 am | Permalink

  Môže sa vrchná lišta namontovať aj do zníženého stropu? Do sadrokartónu?

 25. Posted štvrtok, 19. august 2010 at 8:34 am | Permalink

  samozrejme môže. treba však použiť hmoždinky do sadrokartónu, alebo (ak ešte nie je sadrokartonovy podhlad realizovany) sa môže v mieste montáže lišty z vnutornej strany podložiť pevnejším materiálom .. napriklad obyčajnou fošňou..

 26. Peter
  Posted pondelok, 11. október 2010 at 5:54 pm | Permalink

  Zdravim vospolok,,,, mam taku otazku,,,existuje aj v BA podobna firma ako je Jaf Holz v Spacinciach?
  Dakujem pekne za odpoved.

 27. Posted pondelok, 11. október 2010 at 8:59 pm | Permalink

  ano, iw trend, alebo sezam … ak potrebujete dosky aj narezať, tak http://www.drevotrieska.com

 28. ivana
  Posted utorok, 12. október 2010 at 1:25 pm | Permalink

  pekny den zelam, mame narezane dosky na vstavanu skrinu (vdaka vasej stranke bolo zameranie uplne v pohode a taktiez tie vase navody nas nastartovali pre samotnu vyrobu skrine.
  potrebovala by som vediet ako-alebo presnejsie cim teraz zmontovat jednotlive diely…su na to nejake konkretne skrutky? viete mi poradit nejaku stranku? dakujem

 29. Posted utorok, 12. október 2010 at 4:15 pm | Permalink

  na vstavane skrine pouzite taketo rohove plastove spojovacie elementy http://obchod.interierstudio.sk/nabytkove-kovania/ostatne-kovania/spojovacie-elementy/ spolu so skrutkami do dreva 3,5 x 16

 30. Posted utorok, 12. október 2010 at 4:18 pm | Permalink

  za cenu 0,08 €/ks ich dostanete na http://www.drevotrieska.com … za 1 € tam dostanete 100 ks drevoskrutiek 3,5×16

 31. Miriam
  Posted piatok, 3. december 2010 at 10:22 am | Permalink

  Pekný deň prajem! Musím sa priznať, že odkedy som našla túto stránku, „žeriem“ Vaše články jedným dychom. Slovenský národ je veľmi zručný a som si istá, že Vaše rady padajú na úrodnú pôdu. Aj keď som žena, stolárom fušujem do remesla už dlho a aj keď s každým kúskom je kvalita lepšia, tomu úžasnému pocitu z vlastnoručne vyrobeného kúska nábytku sa nič nevyrovná. Mám za sebou prvú vstavanú skriňu, z doby, keď mi ešte nemal kto poradiť a bola to fuška :-) Teraz sa chystám na druhú, ktorá ale bude opretá o stenu jen jedným bokom (tak to ani nebude vstavaná skriňa), pretože bude predeľovať priestor. Mám otázku: sú Vami navrhované spoje jednotlivých dielov uholníkmi a drevoskrutkami dostatočne pevné pre udržanie stability a presných uhlov? Aký máte názor na použitie excentra ako spoj na všetky diely? Ďakujem a pripomínam moje veľké sympatie za Vašu prácu :-))

 32. Posted piatok, 3. december 2010 at 11:03 am | Permalink

  ďakujeme za slová. vážime si ich o to viac, že ich píše žena :)
  podla môjho názoru vyhovuje po stranke pevnosti spoja tak plastový uholník aj excentre. z hladiska dizajnu su excentre na vstavane skrine dokonca násobne vhodnejšie, avšak menší zádrhel tu vidím v samotnej realizácii montáže s excentrami …. ak je však všetko precizne zmerané /presné meranie je základ však…/ a excentre sú predpripravené tak je to výborná voľba ….. excentre su vsak este „mierne“ drahšia záležitosť ako plastový uholník

 33. Martin
  Posted streda, 19. január 2011 at 11:32 am | Permalink

  Zdravim…na uvod, ste super. =) Chcel by som sa opytat, ze kde by som mohol zohnat profily na dvere pre vstavane skrine a aj nejake vyplne (ak chcem napr. jedny dvere z troch dielov – DTD plus vypln medzi ne)? Je na to nejaky internetovy obchod alebo tak? Dakujem velmi pekne.

 34. Posted streda, 19. január 2011 at 11:52 am | Permalink

  na profily skúste napríklad interiestudio.sk alebo trebárs nacevu či twd.sk alebo tilia.eu… tých obchodov ponúkajúcich kovanie je celkom dosť :) výplň posuvných dverí pre vstavané skrine (ale aj samotné vnútro vstavanej skrine) z drevotriesky dostanete kúpiť online u nášho partnera špecializujúceho sa na porez drevotriesky

 35. Martin
  Posted streda, 9. marec 2011 at 10:21 am | Permalink

  Dobry den, najprv chcem podakovat za super clanky na temu vstavane skrine. Prave sa chystam na to, ze si jednu taku skrinu doma spravim. Mam ideu, ze korpus skrine kupim z Ikea, konkretne PAX a k nemu si potom spravim iba posuvne dvere. Vyhody vidim v tom, ze je to skladacka a tiez, ze Ikea ponuka mnozstvo standardnych doplnkov dovnutra skrine. Moja otazka je, aky pocet posuvnych dveri by ste odporucil na sirku skrine cca. 3450mm? Mne to vychdaza na 4 kusy… Ide mi najma o hmotnost, aby sa dali lahko posuvat. Dakujem pekne za radu.

 36. Posted streda, 9. marec 2011 at 2:22 pm | Permalink

  ako sam pisete, pre vas by bolo najlepsie mat 4 posuvne dvere .. pri 3 by ste sa dostali na šírku jedných už okolo 1175 mm čo je už dosť veľa

 37. Martin
  Posted štvrtok, 12. máj 2011 at 12:49 pm | Permalink

  Dobry den. Mam pripraveny priestor na satnik, vymurovany. Sirka je 1400mm. Chcem tam spravim dvere 2ks cez celu vysku miestnosti cca 2550mm. Dvere by mali byt bez akehokolve viditelneho ramu. Vybral som si kovanie http://nabytkar.com/obchod/product_info.php?cPath=56&products_id=17185363.

  O materialy na dvere rozmyslam – foliovana biela drevotrieska alebo tiez som rozmyslal o niecom co sa da natriet interierovou farbou umyvatelnou aby to vyzeralo rovnako ako stena…

  Co by ste mi doporucili ako material na tie dvere? Dakujem

 38. Posted štvrtok, 12. máj 2011 at 7:56 pm | Permalink

  ak chcete použiť drevotriesku, do úvahy prichádza biela laminovaná … fóliuje sa materiál MDF nie drevotrieska – ten materiál je cenovo náročnejší
  ak by ste chceli použiť farbu, môžete ju naniesť na surovú MDF dosku (lakované kuchynské dvierka sú vyrábané podobne)

 39. Mário
  Posted streda, 15. jún 2011 at 1:05 am | Permalink

  Dobrý deň. Chcem najprv poďakovať za množstvo dôležitých a praktických informácií, ktoré tu odzneli na tému vstavaných skríň, a ktoré mi dodali odvahu sa pustiť do realizácie vlastnej vstavanej skrine. Vstavaná skriňa bude medzi dvomi stenami. Chcel by som sa opýtať, či treba použiť bočné lišty, keď je rozdiel v šírke meranej na podlahe a v šírke meranej pri strope cca1 cm. Ďakujem za radu.

 40. Posted streda, 15. jún 2011 at 6:30 am | Permalink

  Mário: rozdiel 1 cm v šírke vstavanej skrine nie je problém „vyrovnať“ nastavením posuvných dverí. avsak dorazovú lištu aj tak doporučujem – minimálne sa vám po určitom čase v mieste kde dvere dorážajú na stenu začne stena špiniť

 41. EVA
  Posted štvrtok, 25. august 2011 at 10:00 pm | Permalink

  dobry vecer chcem sa spytat ako namontovat listu na posuvne dvere ked v podlahe mame podlahove kurenie a podlaha je dlazba za radu dakujem

 42. Posted piatok, 26. august 2011 at 6:54 am | Permalink

  nalepte ju na podlahu obojstrannou lepiacou paskou

 43. Posted utorok, 20. september 2011 at 8:57 am | Permalink

  dobry den potrebujem zostavit stavanu skrynu zo sadrokartonu a neviem ako na to,ako a kde začat ma to byt skryna na kabaty a naradie .Mam dve steny na pravo a lavo a čo dalej?katka

 44. Jaro
  Posted pondelok, 15. október 2012 at 8:38 pm | Permalink

  Dobrý deň, mám nasledovný problém, posuvné dvere sa skladajú z 3 častí, medzi nimi je vložená hliníková lišta, nechce mi to do seba zapadnúť, aj som skúšal nabíjať to ( udieral som kladivom po dreve) ale nechce to ísť, neexistuje nejaký lis, ktorým by som to zatlačil do seba?

 45. Posted utorok, 16. október 2012 at 6:44 am | Permalink

  Jaro: nemoze to ist do seba tak „ztuha“ … ak nepomaha poklepanie kladivom, treba dosku odfrézovať na potrebnú hrúbku

 46. Roman
  Posted štvrtok, 6. december 2012 at 2:51 pm | Permalink

  Zdravím. Riešim vstavanú skriňu do detskej izby. Nechcem ju však montovať až po strop, ale bude asi 20cm pod stropom. Akým spôsobom sa v tomto prípade rieši uchytenie hornej vodiacej lišty?
  Podlaha je laminátová plávajúca. Nebude problém, keď sa tá lišta uchytí skrutkami cez tú plávajúcu podlahu až do poteru? Potom to už nebude plávajúca podlaha. Robí sa to bežne takto? Alebo je vhodnejšie spodnú lištu na podlahu nalepiť? Alebo použiť pás DTD dosky, ktorá bude spojená s korpusom a lištu nalepiť až na ňu? Dá sa potom nejako zamaskovať tá doska, či už v hornej alebo v dolnej časti skrine?
  Ešte mám otázku ohľadom delenia dvier. Šírka je presne 4000mm. Dvere budú 4. Budú mať rozmery 1000mm x 2300mm, nebude to už veľa, najmä čo sa hmotnosti a deformácií týka. Dá sa to členenie dvier kombinovať tak, že stredné dve budú vprednej šati koľajnice a bočné v zadnej? Alebo musia byť na striedačku?
  Tie predné dvere musia zopár cm-ov prekrývať tie zadné dvere?

 47. Posted utorok, 11. december 2012 at 1:38 pm | Permalink

  roman: v pripade, ak vstavana skrina nebude az po strop, je nutné úrobit aj horné dno, do ktoreho sa zaskrutkuje horná vodiaca kolajnica. spodnú kolajnicu naopak skrutkovat netreba – stačí ju na parkety nalepiť obojstrannou paskou alebo nejakým montážnym lepidlo patexom superfixom :) takze pod spodnu kolajnicu nie je treba davat ziadnu listu….
  1000 mm siroké posuvné dvere sú úplne v poriadku (samozrejme podla toho aký systém na posuvné dvere pre vstavané skrine použijete my odporúčame http://www.drevotrieska.com ) pri šírke otvoru 4000 mm a 4 posuvných dverách vychádza šírka jedných posuvných dverí okolo 1012 mm (za podmienky ze budu v prednej kolajnici dve stredné a v zadnej kolajnici bočné posuvné dvere) takze dvere sa prekryvaju o hrubku profilu

 48. Ala
  Posted piatok, 4. január 2013 at 10:25 pm | Permalink

  Dobr deň, neviem ,či je táto stránka s radami ešte aktuálna, ale predsa len sa pokúsim zadať otázku:
  Mám hotovú vstavanú skriňu, naktorú by som si chcela svojpomocne zhotoviť posuvné dvere. Momentálne je na nej množstvo dvierok na pánty + šuflíky.
  Bohužiaľ, do stropu nemôžem navŕtať hornú vodiacu lištu, pretože je krehký a bol problém do neho správne namontovať už len osvetlenie… (starý dom)
  Dá sa horná vodiaca lišta montovať aj z boku? Samotný rám skrine je z kovového profilu, nie z dreva.
  ďakujem!!!

 49. Posted nedeľa, 6. január 2013 at 11:56 pm | Permalink

  samotná horná vodiaca hliníková koľajnica prilis dobru tuhosť na to aby ssa upevnila iba z bokov a ani nie je na to nijako specialne usposobena…. avsak ak by sa zvolil spravny detail osadenia a technologický postup, a kolajnica by nebola nejak priliš široká, prečo by nie

One Trackback

 1. […] keď vzorec na výpočet šírky posuvných dverí pre vstavané skrine je naozaj jednoduchý, výrobca nábytku si výpočty ešte viac zjednodušuje […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*