kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Čo robí kvalitný nábytok kvalitným nábytkom?

Internetové diskusie sú plné žiadostí o radu, nábytok (a zvlášť asi kuchynský nábytok…) ktorých výrobcov je kvalitný a samozrejme nie príliš drahý. Univerzálna odpoveď na takúto všeobecnú otázku samozrejme neexistuje, a asi aj preto sú odpovede takmer vždy ničnehovoriace – „nekupuj nábytok tam a tam“ alebo naopak „kupuj nábytok tam a tam“, avšak bez riadneho zdôvodnenia. Niekedy sa tak vytvára dojem, že negatívne referencie na nábytok píše konkurenčná firma resp. pozitívne referencie na nábytok si píše sám výrobca nábytku (predajca nábytku) a je to obyčajná reklama.

Ak chceme hodnotiť nábytok a jeho (ne)kvalitu, mali by sme hodnotenie rozdeliť do niekoľkých samostatných balíkov, ktoré sa však viac či menej navzájom prelínajú a tým dávajú potencionálnemu kupcovi reálnejší obraz a dobrú pomôcku pri výbere pre neho najvhodnejšieho nábytku. Nábytok a dizajn, nábytok a funkcionalita, nábytok a použité materiály, nábytok a remeselná spracovanie a nábytok a s ním spojené služby je 5 základných hodnotiteľských balíkov, na ktoré by som sa rád bližšie pozrel v tomto článku.

Nábytok a kvalita dizajnu

Objektívne najsubjektívnejšou :) časťou hodnotenia kvality nábytku je jeho dizajn.  Stopercentne odvedená práca stolára, do detailu vypracovaná konštrukcia a výber tých najkvalitnejších a najdrahších materiálov nikdy automaticky nedáva záruku, že nábytok bude na prvý aj na stý pohľad pôsobiť elegantne a luxusne. Naopak, citlivým prístupom interiérového dizajnéra či bytového architekta môže vzniknúť za nie príliš veľa peňazí naozaj obdivuhodné dielo. Tak isto ani zvučná značka výrobcu, meno návrhára či (taliansky) pôvod nábytku zárukou kvality v mnohých prípadoch nie je a platí rovnako ako pri iných produktoch, že sláva a „cveng“ značky predbehli jej kvalitu (prípade polovica ceny je za značku a zvyšok za samotný výrobok). Samostatnou kapitolou je investovanie horibilných súm za akože-rustikálny nábytok vyrobený z drahých materiálov – nemusím byť ani estétom, aby sa mi pri pohľade na takýto nábytok otváral vo vrecku nožík a pri pohľade na jeho majiteľa na tvári zjavoval súcitný úsmev.

Nábytok a jeho funkcionalita

Kvalitný nábytok z hľadiska jeho funkčnosti spoznáme nielen podľa jednotlivých jeho častí, ale musíme naňho pozerať ako na celok – načo nám výrobca nábytku namontuje na horné kuchynské skrinky drahé kvalitné výklopné kovanie s dotlmením, ak nám naša výška nedovoľuje na úchytku otvorených dvierok takejto skrinky dosiahnuť? Načo nám budú inak výborne vyriešené kuchynské rohové skrinky, ak výrobca kuchyne na dvierka namontuje síce kvalitné pánty, ale tie sa dajú otvoriť iba na 90°, čím je prístup do skrinky obmedzený? Načo sú nám kvalitné plnovýsuvné zásuvky na odkladanie menších predmetov vo vnútri vstavanej skrine, ak tie nedokážeme pre nevhodne navrhnuté posuvné dvere pohodlne otvárať?

moderná a luxusná kuchyňa

Na ilustračnom obrázku je kuchynská linka KicheConcept, ktorá kombinuje funkciu kuchyne a akéhosi pohodlného zápecia.

Preto ak kupujete sektorový nábytok ale aj nábytok, ktorý vám vyrobia na mieru, pokúste sa hľadať jeho ďalšie bonusové funkcie, alebo skúste identifikovať také funkcie, za ktoré si priplatíte, ale v konečnom dôsledku ich vôbec nebudete môcť (či už pre konštrukčnú chybu, alebo danosti zariaďovaného interiéru) využívať.

Nábytok a kvalita použitých materiálov

Do kategórie materiálov používaných na výrobu nábytku nepatria iba veľkoplošné materiály akými sú drevotrieskové dosky dyhované a laminované, či drevovláknité dosky lakované alebo fóliované, ale taktiež lepidlá, moridlá, laky, úchytky, pánty, nožičky, spojovacie a ďalšie nábytkové kovanie.Všímajte si celé plochy nábytkových korpusov a dvierok aj pod iným uhlom, pod akým sa na ne budete bežne pozerať doma – nie sú badateľné už pri novom nábytku rôzne vyblednuté miesta, jemné škrabance alebo odtieňové nezrovnalosti (a ubezpečenie, že to iba z dôvodu nešetrného zaobchádzania s nábytkom zákazníkmi by vás nemalo upokojiť…)? Všímajte si hrany dosiek – ak je čo len na maličkom mieste odštiepený materiál, môže to signalizovať nie len horšie remeselné spracovanie (napr. tupé pílové kotúče alebo zle nastavenú hranovaciu linku) ale aj horšiu kvalitu materiálu, s ktorou si neporadí naozaj ani najlepší výrobca nábytku z najlepších. Všímajte si, ako sú jednotlivé dosky spájané (o spojovacom nábytkovom kovaní napíšem v inom článku) – nábytok, ktorého dielce sú spájané iba skrutkami (a hlavičky skrutiek sú buď viditeľné, alebo sú maskované plastovými či papierovými krytkami), bol navrhovaný s ohľadom na čo najvyššiu rýchlosť výroby a montáže a v kombinácií s menej kvalitnými drevotrieskovými doskami a bez použitia lepidla (IKEA, IKEA!) sa skôr či neskôr začne rozpadať.

Taktiež si všímajte hrúbky materiálov – korpusy skriniek ale aj konštrukcie zásuviek z materiálov hrubých 10 a menej milimetrov sú tiež predzvesťou budúcich problémov. Nezabúdajte sa pozrieť na chrbát skriniek – nekvalitné kartónové chrbáty bývajú zvlnené – pozrite si ich nielen zvnútra skrinky ale aj zo zadnej vonkajšej strany a nezabudnite jemne prstami poťukať :). Na nábytku by ste sa mali v čo možno najvyššej miere vyhýbať plastom – plastové úchytky, vešiačiky alebo nožičky by ste na kvalitnom nábytku akceptovať v žiadnom prípade nemali o to viac, že plasty sú často nastriekané a prezentované pod honosnými názvami ako „hliník“ alebo „nerez“ :). Avšak (a to sa môže mnohým zdať paradox), visačky na nábytkových materiáloch a kovaniach „Made in Poland“ nie sú mnoho krát až taký problém! Svoje by o tom vedeli povedať v spoločnosti Oradata, ktorá vyrába vstavané skrine Roldor a na výrobu posuvných dverí využíva aj niekoľko profilov dovážaných z Poľska.

Nábytok a kvalita remeselného spracovania

Veľké poškriabané pochy zavinené zlou manipuláciou a skladovaním (pri dyhovanom nábytku napríklad „maly“ spôsobené prebrúsením dyhy až ku drevotrieskovému jadru, nerovnomerné fľaky po neodbornom morení…), nedoliehajúce spoje dielcov so špárami, nepresne namotované alebo nastavené čielka zásuviek a dvierok, olúpané hrany dosiek či dierok po rezaní a vŕtaní a hlavne nekvalitné hranovanie nábytkových dielcov (nekvalitné ohranovanie zistíte  napr. jemným „poťukávaním“ ukazováka a prostredníka po hrane dielca – pri zle nalepenej alebo natavenej hrane sa ozýva jemné duté „šušťavé“ ťukanie, pri kvalitnej urobenej hrane nebude počuť takmer nič …) sú najčastejšími a najľahšie identifikovateľnými chybami nábytku. Nábytok sa takto (ale samozrejme aj mnohými inými spôsobmi)znehodnotí nielen pri výrobe, ale často aj pri doprave a pri montáži.

Nábytok a služby

Kúpiť kvalitný nábytok v spojitosti s výbornými predajnými a popredajnými službami je u nás stále ešte raritná udalosť zaslúžiaca si samostatný článok. Keďže už v najbližšej dobe zverejním dávnejšie avizované prvé hodnotenie jedného z predajcov nábytku, téma kvality služieb bude slúžiť ako vhodný predslov.

This entry was posted in Kvalitný nábytok and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Comments

  1. WordPress › Chyba