kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Dvierka na kuchynský nábytok: ktoré sú najodolnejšie voči vode?

Dvierka na kuchynskom nábytku (ale platí to samozrejme aj pre dvierka na kúpelňovom nábytku) by mali spĺňať okrem bežných požiadaviek na nábytkové dvierka aj jednu zásadnú požiadavku navyše – musia byť odolné voči zvýšenej vlhkosti resp. vode (tekutinám). Kuchynské dvierka z akých materiálov obstoja a ktoré nie sú do kuchyne tie najlepšie? Ktoré dvierka sú voči vlhkosti a tekutinám najodolnejšie a ktoré nie je možné odporučiť?

A. Kuchynské dvierka z laminátovej drevotrieskovej dosky a ABS hrany (hranovacej laminátovej pásky)

Dvierka z melamínu (laminátovej drevotrieskovej dosky alebo aj DTD) olepené ABS hranou (resp. laminátovou hranovacou páskou) sú nielen najlacnejšou alternatívou zo všetkých, ktoré teraz popíšem, ale z pohľadu odolnosti voči vlhkosti a tekutinám majú aj najviac slabých miest. Ich jadro tvorí drevotriesková doska (na ilustračnom obrázku ako bledožltá plocha), ktorá je na plochách opláštená veľmi tenkou vrstvou laminátu (na ilustračnom obrázku ako tmavohnedé pásiky) a na hranách ohranovaná ABS hranou či laminátovou hranovacou páskou (na ilustračnom obrázku ako oranžový pásik). Laminát je de facto iba papier kombinovaný s vrstvami špeciálnych živíc a z dlhodobejšieho hľadiska nedokáže odolávať vlhkosti, jej dlhším pôsobením nakoniec táto tenká vrstva vlhkosť do drevotrieskového jadra prepustí, čím sa kuchynské dvierka znehodnotia (drevotriesková doska je materiál nižšej hustoty, preto voda do nej vsiakne tak rýchlo, ako do špongie). Ďalším slabým miestom takýchto kuchynských dvierok sú styčné hrany medzi drevotrieskou a ABS hranou po celom ich obvode, ktorá zvyšuje riziko neskorších prienikov vlhkosti do drevotrieskového jadra a tým pádom znehodnotenia dvierok.

B. Kuchynské dvierka z dyhovanej drevotrieskovej dosky

Kuchynské dvierka z dyhovanej DTD sú cenovou hladinou presne na opačnej strane ale svojou schopnosťou odpudzovať vlhkosť na takmer rovnakej (t.j. tej horšej) strane ako kuchynské dvierka z laminátovej DTD. Pórovitá dyha (a je jedno, či sa jedná o buk, dub alebo wenge či zebráno) na plochách (tmavohnedé pásiky) ale aj na hranách (oranžový pásik) dvierok síce prepúšťa vlhkosť do drevotrieskového jadra (bledožltá plocha) ešte výraznejšie, túto vlastnosť však sčasti eliminuje aplikácia vrchnej vrstvy – laku (bledozelené ohraničenie).

C. Fóliované lisované kuchynské dvierka

Relatívne nízka cena a vysoká odolnosť voči vlhkosti a kvapalinám? Fóliované lisované kuchynské dvierka tvorí jadro z MDF dosky (bledožltá plocha), ktorá ma omnoho vyššiu hustotu ako DTD doska, čím je zabezpečená nižšia nasiakavosť jadra dvierok. Prístup vlhkosti je taktiež z prednej plochy a všetkých hrán dvierok dokonale zamedzený v dôsledku lisovania vodu-nepriepustných fólií bez akéhokoľvek prerušenia na predných hranách (oranžový pásik). Naozaj minimálnym nedostatkom je prerušená hrana zo zadnej strany a zadná laminátová plocha (tmavohnedý pásik) dvierok.

D. Striekané kuchynské dvierka

Striekané kuchynské dvierka sú každopádne finančne najnáročnejšia alternatíva, avšak v kuchyni či kúpeľni ponúkajú (dovolím si tvrdiť) neprekonateľnú ochranu proti vlhkosti alebo priamo kvapalinám. Súvislá lakovaná vrstva bez akéhokoľvek prerušenia (oranžová čiara) v kombinácii s jadrom z MDF dosky (bledožltá plocha) zaručujú kuchynským dvierkam maximálnu vodo-odolnosť tak pri matnej, ako aj pri vysoko lesklej alternatíve.

Kuchynské dvierka a ich odolnosť voči vode
Na ilustračnom obrázku sú prierezy jednotlivých typov popisovaných kuchynských dvierok.

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kuchyňa, Sektorový nábytok and tagged , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

3 Comments

 1. Michal
  Posted štvrtok, 16. máj 2013 at 11:08 pm | Permalink

  Chcel by som sa spytat na akrylove dvierka. Predpokladam ze sa pohybuja dakde v konstrukcii typu C. Je to tak, alebo ten akryl je znovu len typ folie?

 2. Posted piatok, 17. máj 2013 at 6:13 am | Permalink

  akrylove dvierka su typ konštrukcie A – tj drevotrieskove jadro, horna akrylova vrstva a nalepovane hrany

 3. Peno
  Posted piatok, 6. september 2013 at 7:08 pm | Permalink

  Viete mi prosim zhrnut vyhody a nevyhody akrilovych dvierok ?

  dakujem

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*