kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské dvierka – striekané alebo fóliované?

Ahoj. S manželom sme rozhodnutí vymeniť starú petržalskú kuchynskú linku za novú kuchyňu vyrobenú na mieru. Premýšľame nad jednoduchou a modernou kuchynskou linkou s čistými líniami v ktorej by boli kuchynské skrinky v dekóre biele matné a predné plochy (kuchynské dvierka – pozn. nábytok – dobremag.net) tiež biele, avšak vo vysokom lesku. Našli sme dva vhodné povrchy – kuchynské dvierka lakované na vysoký lesk a kuchynské dvierka fóliované s lesklou fóliou. Na prvý pohľad sa nám oba materiály zdajú úplne rovnaké, pritom lakované kuchynské dvierka sú oproti tým fóliovaným omnoho drahšie. Sú obidva tieto materiály kvalitné? Čím sa líšia? Má zmysel investovať peniaze do drahších lakovaných kuchynských dvierok, alebo stačia menej drahé fóliované kuchynské dvierka? Ktoré kuchynské dvierka môžete odporučiť?

Základný rozdiel medzi kuchynskými dvierkami striekanými na vysoký lesk a kuchynskými dvierkami s nalisovanou lesklou fóliou je technológia ich výroby a s tým spojená rozdielna cena.

Celý proces malosériovej (zákazkovej) výroby fóliovaných kuchynských dvierok je vo veľkej miere strojne automatizovaný a materiály použité na ich výrobu sú výhradne lacnejšie (taktiež strojovo vyrábané) nábytkové polotovary – lesklá fólia, lepidlo, či jednostranne laminované MDF doska. Rýchla a lacná výroba a relatívne lacné materiály preto predurčujú fóliované dvierka na použitie do lacnejších kuchýň, avšak pri správnej údržbe si takéto kuchynské dvierka dlho zachovajú vzhľad a vlastnosti pripomínajúce vysoko lesklé striekané kuchynské dvierka z MDF dosiek.

Jadro striekaných kuchynských dvierok tvorí taktiež MDF doska, avšak samotný povrch týchto dvierok sa skladá z niekoľkých vrstiev pigmentovaných farieb a lakov. Každá vrstva sa nanáša ručným striekaním (pri malosériovej zákazkovej výrobe, pri sériovej výrobe sa farby môžu nanášať aj polievaním nábytkových dielcov), necháva sa 2 až 12 hodín schnúť (podľa toho, či ide o základnú vrstvu, alebo vysoko lesklý vrchný lak) a po zaschnutí sa brúsi alebo leští (mnoho krát až po 48 hodinách po nanesení poslednej vrstvy) na vysoký lesk. Vysoký podiel ručnej práce a drahšie materiály (dvojzložkové farby a laky) je dôvod, prečo môžu byť striekané kuchynské dvierka s vysoko lesklým povrchom aj niekoľkonásobne drahšie, ako kuchynské dvierka s nalisovanou lesklou fóliou.

Ktoré kuchynské dvierka sú pre vás výhodnejšie? Je ťažké poradiť len na základe vašej otázky. Tu sú ich hlavné výhody a nevýhody:

Výhody kuchynských fóliovaných dvierok:

 • jedny z najlacnejších kuchynských dvierok
 • výborná odolnosť predných plôch voči vode
 • takmer neobmedzená rozmerová variabilita
 • množstvo dostupných UNI farieb ale aj drevodekórov či imitácií kovu
 • možnosť výroby rôznych tvarov

Nevýhody kuchynských fóliovaných dvierok:

 • „neopraviteľnosť“ poškodeného povrchu
 • horšia odolnosť voči vysokým teplotám
 • horšia odolnosť zadných plôch voči vode

Výhody kuchynských striekaných dvierok:

 • výborná odolnosť celých dvierok voči vode
 • neobmedzená rozmerová variabilita
 • nevyčerpateľné množstvo farebných odtieňov a rôznorodosť stupňa lesku (mat, polomat, pololesk, lesk…)
 • možnosť výroby rôznych tvarov
 • možnosť výroby kuchynských dvierok s perleťovými alebo metalickými efektami
 • „opraviteľnosť“ poškodeného povrchu

Nevýhody kuchynských striekaných dvierok:

 • jedny z najdrahších kuchynských dvierok
 • nie sú dostupné drevodekóry
 • väčšia náchylnosť na mechanické poškodenie (škrabance…)
This entry was posted in Kuchynské dvierka, Nábytok na mieru and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

5 Comments

 1. anna malíková
  Posted pondelok, 12. apríl 2010 at 7:28 am | Permalink

  Mala by som záujem o výmenu kuchynských alebo dať novú foliu a prosím cenu za m2 „DAKUJEM “ PRAJEM PRíJEMNY DEN

 2. Lummierre
  Posted pondelok, 12. apríl 2010 at 9:17 pm | Permalink

  zaujala ma poznámka, že poškodené lakované dvierka sa dajú opraviť. Ako sa to robí? Dá sa to urobiť svojpomocne?

 3. Posted utorok, 13. apríl 2010 at 5:11 am | Permalink

  poškodené striekané dvierka sa prebrusujú a opäť lakujú t.j. svojpomocne by to moc nešlo

 4. majinka
  Posted nedeľa, 29. marec 2015 at 9:14 pm | Permalink

  Aj mňa zaujala poznamka o opraviteľnosti striekaných dvierok. Ak som len ošúchala lak . lesk na dvierkach, farba je neporušená stačí ak to dám stolárovi a on mi to opraví?Nakolko neviem sa skontaktovat s výrobcom našej kuchynskej linky.

 5. Gabiela Sekulová
  Posted pondelok, 13. marec 2017 at 11:24 am | Permalink

  Dobrý deň. Mám fóliované dvierka s vysokým leskom. Po 4 rokoch vyzerajú príšerne. Chcela by som ich renovovať, nakoľko sa fólia od dvierok odliepa a aj zmenila farbu. Je možné na pôvodné dvierka dať opätovne novú fóliu? Koľko by cca stál m2 ?
  Ďakujem

2 Trackbacks

 1. […] moderný blok nízkych horných skriniek, na ktoré plánujem dodatočne primontovať presklené kuchynské dvierka. Je technicky možné takto kuchynský nábytok upraviť? Na čo by som si mal dávať pozor a […]

 2. […] priateľov boli zakalkulované kvalitné pánty (nábytkové závesy) Blum, otvoril som hneď prvé dvierka na prvej kuchyni – závesy Blum tam namontované neboli, avšak bol som ubezpečený, že ak […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*