kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské fóliované dvierka – dajú sa upraviť ich rozmery?

„Velmi me zaujal vas clanek o kuchynskych dvirkach. Chtel bych se zeptat, zda mate zkusenosti konkretne s dvirky s lesklou folii. Da se tento typ dvirek napr. seriznout na pozadovanou delku aniz by se poskodil lak? Da se to zvladnou s beznym vybavenim nebo je k tomu potreba nejaky specialni kotouc na pilu? konkretne jde o kuchynska dvirka z IKEA, model Abstrakt.“

Povrch kuchynských dvierok s lesklou fóliou nie je upravovaný lakom. Lesklý efekt takýchto nábytkových dvierok tvorí samotná lesklá fólia ( t.j. plast), lisovaná na jadro z drevovláknitej dosky (MDF dosky). Po technickej stránke je preto pri dodržaní jednoduchých zásad úprava (zmenšenie) rozmerov fóliovaných kuchynských dvierok bezproblémová.

Prvou zásadou pri zrezávaní fóliovaných kuchynských dvierok je použitie ostrého pílového kotúču s „jemným zubom“ – to znamená, že pílový kotúč má viac rezných zubov menšej veľkosti, ktoré povrch dvierok v mieste rezu nevytrhávajú. Druhé dôležité pravidlo, na ktoré musíte pri úprave rozmerov kuchynských dvierok (a vlastne je jedno, či ide o fóliované dvierka, lakované dvierka, alebo dyhované dvierka…) myslieť, je nutnosť otočiť každý upravovaný dielec prednou plochou (pohladovou časťou) nahor – pílový kotúč reže vždy zhora-dole, preto týmto jednoduchým opatrením opäť dosiahneme čistejší a precíznejší rez bez poškodenia povrchu. Posledným mojim odporúčaním je prelepenie každého rezu lepiacou páskou – spevní sa tak povrch a opäť sa takýmto jednoduchým spôsobom dosiahne čistejší rez.

Inou kapitolou pri úprave kuchynských fóliovaných dvierok (a to platí aj pri striekaných dvierkach) je hľadisko estetické a funkčné. Keďže fóliované kuchynské dvierka majú predné hrany upravované postformingom (t.j. majú rôzne zaoblenia, zošikmenia, výfrezy …), zmenšením rozmeru dvierok sa takto upravená hrana odstráni, čím vznikne hrana ostrá, „rozbíjajúca“ celkový dizajn dvierok. Toto sa však za určitých okolností do úvahy brať nemusí – pri zmenšovaní iba výšky dvierok a ich nainštalovaní tak, aby zrezaná hrana nebola vidieť vôbec, alebo len minimálne (napr. pri spodných kuchynských dvierkach bude zrezaná hrana dole pri podlahe, pri horných kuchynských dvierkach hore pri strope).

Zrezaním fóliovaných dvierok sa z hrany odstráni aj fólia, ktorá chráni dvierka pred poškodením vlhkosťou. Fóliu nie je možné, bohužiaľ, plnohodnotne nahradiť, ale núdzovým riešením môže byť prelakovanie zrezanej hrany vodu odolným lakom, alebo napr. ošetrenie tejto plochy hranovacou páskou.

This entry was posted in Kuchyňa, Kvalita nábytku, Nábytok IKEA, Nábytok svojpomocne and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

2 Comments

  1. kopcek milan
    Posted štvrtok, 22. apríl 2010 at 6:22 pm | Permalink

    rad by som sa dozvedel nieco o foliovani dvierok z masivu ktory je frezovany ao hranach aj stredom.chcel by som vediet ci je to mozne a ktora firma to roby v okoli pezinka dakujem.

  2. Posted štvrtok, 22. apríl 2010 at 6:46 pm | Permalink

    nepoznám nábytkové dvierka z masívneho dreva, ktoré by sa fóliovali ….skôr máte na mysli asi bežné fóliované dvierka z MDF – tie sa taktiež frézujú do množstva tvarov. v okolí pezinka výrobcu nepoznám, avšak zo slovenských výrobcov je výborný napr svetdvierok.sk

One Trackback

  1. […] proces malosériovej (zákazkovej) výroby fóliovaných kuchynských dvierok je vo veľkej miere strojne automatizovaný a materiály použité na ich výrobu sú výhradne […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*