kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské pracovné dosky: v hlavnej úlohe laminát

Rád by som v nasledujúcom miniseriály popísal materiály s ktorých sa vyrábajú kuchynské pracovné dosky, aké môžu mať hrúbky a ktoré materiály použité na ich výrobu sú drahšie prípadne ktoré patria medzi lacnejšie (resp. ktoré a prečo sú kvalitnejšie, naopak ktoré za veľa nestoja a. na výrobu kuchynskej pracovnej dosky sú nevhodné). V úvodnej časti sa budem venovať laminátovým materiálom.

Kuchynské pracovné dosky zo zdvojenej DTD

Zdvojené laminátové drevotrieskové dosky (hrubé 36 milimetrov) používané na konštrukciu nábytku, bývajú nezriedka využívané aj na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Takéto lacné kuchynské pracovné dosky sa najčastejšie montujú do malých kuchyniek pri zariaďovaní firemných kancelárskych priestorov (či už z dôvodu maximálneho materiálového zosúladenia kuchyne s ostatným kancelárskym nábytkom, alebo ako dôsledok minimalizovania nákladov pri zariaďovaní interiéru), kde sú bežnou prevádzkou podstatne menej zaťažované, ako kuchynské pracovné dosky v domácej kuchyni (využíva vo firemnej kuchynke niekto okrem kávovaru, mikrovlnej rúry a chladničky aj ničo iné?).

Jadro klasických laminátových drevotrieskových dosiek používaných na výrobu nábytku však nie je impregnované a ich povrch nie je prispôsobený na dlhodobé odolávanie vlhkosti. Riziko znehodnotenia takejto kuchynskej pracovnej dosky vlhkosťou je zvýšené aj použitím hranovacej pásky alebo ABS hrany. Nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám sú ďalšie silné argumenty, hovoriace proti použitiu takejto kuchynskej pracovnej dosky. Pozitívom (okrem zmieňovanej relatívne nízkej cene) je široká škála dostupných drevodekorov a farebných odtieňov drevotrieskových dosiek a možnosť výroby hlbšej pracovnej dosky (oproti štandardu 600 milimetrov).

Laminátové kuchynské pracovné dosky s postformingom

Vhodnejšou (a oveľa viac používanou) alternatívou k lacnej a málo kvalitnej kuchynskej pracovnej doske z DTD je laminátová pracovná doska s tzv. postformingom hrúbky 28, 38 (Egger) či 39 (Wodego) milimetrov. Je odolná voči vysokým teplotám (do približne 180°C – avšak v žiadnom prípade neodporúčam priamo na ne odkladať horúce hrnce, pretože rozhorúčený povrch dna túto teplotu vysoko prekračuje), výborne tiež odoláva mechanickému poškodeniu (ale takisto na krájanie potravín odporúčam používať drevené podložky na to určené) a chemikáliám. Postforming na prednej hrane laminátovej kuchynskej pracovnej dosky zaručuje jednoliatosť povrchu, čím je zaručená jej maximálna vodoodolnosť.

Pri súčasných moderných kuchyniach je značnou nevýhodou fakt, že laminátové kuchynské pracovné dosky sa vyrábajú pri väčšine dekorov iba v hĺbke 600 milimetrov. Naopak podlepením vhodne zvoleným veľkoplošným materiálom je možné dosiahnuť takmer ľubovolnú hrúbku pracovnej dosky – pri tomto riešení je nutné pôvodné postformingové zaoblenie prednej hrany zrezať a nahradiť ABS páskou, laminátovou hranou alebo napríklad hliníkovou lištou.

Kuchynské pracovné dosky z nalisovaným laminátom

Rezopal, Duropal, Homapal… toto sú len niektoré názvy laminátov, používaných na výrobu luxusnejších kuchynských pracovných dosiek. Aj keď výsledná kvalita pracovnej dosky je takmer totožná ako pri laminátových doskách s postformingom, ich cena je podstatne vyššia. Výrobca kuchýň musí totiž takúto dosku vyrobiť sám – laminát s hrúbkou okolo 0,7 – 0,8 milimetra nalisuje na jadro z drevotrieskovej alebo drevovláknitej dosky.

Bohatá ponuka dekorov (či už drevodekorov, farebných UNI odtieňov alebo kovových povrchov) na plochu ale aj hrany kuchynskej dosky, úplná voľnosť pri určovaní hrúbky a možnosť výroby kuchynskej dosky hlbokej až okolo 1200 milimetrov sú hlavné dôvody, prečo sa tento materiál často využíva aj pri výrobe najluxusnejších kuchýň.

kuchynská pracovná doska lechner

Na ilustračnej fotografii je laminátová pracovná doska s hliníkovou hranou od Nemeckého výrobcu Lechner.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kuchynské pracovné dosky: luxus menom kameň

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kuchyňa, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

27 Comments

 1. Peťovský Roman
  Posted streda, 26. marec 2008 at 12:37 pm | Permalink

  Dobrý deň prajem. Prosím, mohli by ste mi preposlať prípadnú ponuka na laminátovú kuchynskú prac. dosku v hĺbke 700mm (dýha prevedenie buk, prípadne niečo farebne porovnateľné) na dĺžku 1600mm ? samozrejme, pokiaľ takéto služby zákazníkom poskytujete. Ďakujem, s pozdravom.

 2. Posted streda, 26. marec 2008 at 1:26 pm | Permalink

  odpoveď na vašu žiadosť ohľadom pracovnej kuchynskej dosky som vám poslal na vašu emailovú adresu ,)

 3. kutil
  Posted štvrtok, 27. marec 2008 at 11:47 am | Permalink

  pekný deň. v kuchyni máme novú pracovnú dosku čiernej farby a radi by sme ju oživili svetlejšou farbou. je možné prelaminovanie takejto dosky? aby sme nemuseli kupovať novú (máme 8 bm)a ak áno, kto by to vedel urobiť? prípadne aj cenovú ponuku. dakujeme

 4. Posted štvrtok, 27. marec 2008 at 12:03 pm | Permalink

  jediná možnosť (ale naozaj len teoretická) je nalepiť na vrchnú stranu pracovnej dosky laminát duropal či rezopal (je to laminát hrubý cca 0.7 milimetra). avšak:
  – takýto laminát sa nedá ohýbať, takže by vám pri takejto úprave museli zrezať predné zaoblenie dosky (postforming) a olepiť týmto laminátom aj prednú hranu pracovnej dosky.
  – druhý a oveľa väčší problém je vysoká cena. predpokladám, že za takúto úpravu by ste zaplatili z dôvodu ceny materiálu a náročnosti práce (odmontovanie dosky, dovoz do dielne, nalepenie rezopalu na hornú hranu, zrezanie zaoblenia dosky, nalepenie rezopalu na hranú, dovoz s5 ku vám, montáž…) minimálne toľko isto ako za celkom novú pracovnú dosku

  takže takéto riešenie v žiadnom prípade neodporúčam!

 5. Zuzana Šabová
  Posted piatok, 20. jún 2008 at 9:13 am | Permalink

  Dobrý deň,

  tiež by som mala záujem o pracovnú dosku hĺbka 700 mm a zároveň v tom istom dekore aj hĺbku 900 mm. Možete mi dať odporučenie, kde by som takú pracovnú dosku kúpila?

 6. Posted piatok, 20. jún 2008 at 9:33 am | Permalink
 7. palo
  Posted štvrtok, 24. júl 2008 at 4:06 pm | Permalink

  Mal by som záujem o odoberanie prac. dosiek. Zaoberám sa dovozom a predajom kuchynských komponentov. Ďakujem za počiatočnú info o cenách, platob. a dod. podmienkach. Ozvem sa po vašej odpovedi. S pozdravom, Ing. Puškár

 8. Peter
  Posted štvrtok, 31. júl 2008 at 5:14 pm | Permalink

  Dobrý deň.
  Potrebujem vyriešiť problém s doskou do kúpelne pre zabudované umývadlo. Mala by byť tvarovaná s oblúkom a zaoblenou hranou. Kamenné dosky sú trochu drahé. Je možné riešiť to laminátom? Môžem poslať nákres prípadne iné potrebné info. Ďakujem za odpoveď.

 9. Posted štvrtok, 31. júl 2008 at 8:01 pm | Permalink

  zdravím vás peter, netuším, či viem o čo presne vám ide. skúste nám preposlať ten nákres (email nájdete v kontaktoch)

 10. František
  Posted streda, 29. júl 2009 at 9:37 pm | Permalink

  Dobrý deň
  Momentálne sme vo fáze dokončovania kuchyne, svojpomocne som vymuroval, a omietol kuchynské stienky, rozmýšľame nad pracovnou doskou.Ponúkajú sa rôzne alternatívy, DTD dosky, postformingové na mieru, alebo jednoduchá betónová platňa s kachličkami. Medzi možnosti som zaradil aj kombináciu betónu a laminátu. Poraďte prosím či takáto možnosť existuje, či sa dá laminát o hrúbke 0,7-0,8 pripevniť/prilepiť na upravený betónový povrch miesto kachličiek ??
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  PS: odpoveď prosím na uvedený email. Ďakujem

 11. Posted piatok, 7. august 2009 at 7:01 am | Permalink

  na kvalitne pripraveny podklad z betonu sa laminat da aplikovat myslim celkom bez problémov. osobne by som premýšlal nad použitím úplne klasického chemoprénového lepidla…

 12. Jan Dubaj
  Posted štvrtok, 17. september 2009 at 10:27 am | Permalink

  Dobry den,

  kde je mozne materialy Rezopal, Duropal, Homapal objednat? pripadne vidiet vzroky

  dakujem

 13. Posted štvrtok, 17. september 2009 at 1:00 pm | Permalink

  napríklad duropal.sk v Malinove alebo twd.sk na Rendezi v Bratislave

 14. Martin Mečír
  Posted nedeľa, 9. január 2011 at 12:28 pm | Permalink

  Dobrý deň,
  potreboval by som prerobiť staršiu kuchyňu a nikde neviem zohnať pracovnú dosku s nezaoblenou prednou hranou a v bielom lesklom dekóre (hladký dekór niečo ako umakart). Viete mi v tomto poradiť.
  Ďakujem.

 15. Posted nedeľa, 9. január 2011 at 8:54 pm | Permalink

  Martin Mečír: dobry den, tu asi neostane nič iné, ako si dať na mieru vyrobiť kuchynskú pracovnú dosku na mieru z vyššie spomínaných materiálov rezopal, duropal … biele hladké lesklé dosky predávajú napríklad aj vo firme iw-trend, avsak netuším, či v potrebnej hrúbke, a či sú to materiály vhodné ako kuchynské pracovné dosky

 16. Tina
  Posted piatok, 21. január 2011 at 6:42 pm | Permalink

  Dobrý deň, aktuálne riešim výmenu kuchynskej linky. Potrebovala by som radu, čo na stenu za linku. Doposiaľ tam bol kachličkový obklad, ale chcem zmenu. Uvažujem o laminátovej doske, neviem však v akej hrúbke, poraďte prosím. Za odpoveď vopred ďakujem

 17. Posted piatok, 21. január 2011 at 6:46 pm | Permalink

  zastena z drevotriesky s povrchom z vysokotlakeho laminatu (material je rovnaky ako pri pracovných doskách…) ma zvacsa hrubku 8 až 10 milimetrov

 18. Janka
  Posted nedeľa, 3. júl 2011 at 4:42 pm | Permalink

  Dobrý deň. Prosím Vás mohli by ste mi poslať ponuku na laminátovú dosku na barový pultik. 160 x 35. Ďakujem.

 19. Ľubica Zahoranová
  Posted streda, 24. august 2011 at 6:49 pm | Permalink

  Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi preposlať prípadnú ponuka na laminátovú kuchynskú prac. dosku v hĺbke 750 mm (jednofarebnu – tmavohnedu, nie vsak v strukture dreva ) v dvoch dlzkach: 1100 mm a 2100 mm ? V pripade, ze taketo sluzby poskytujete, ake su terminy dodania? Dakujem velmi pekne, s pozdravom Lubica Zahoranova

 20. JanaP
  Posted nedeľa, 9. október 2011 at 8:24 am | Permalink

  Dobrý deň prajem,
  riešim prerábku kuchyne, a dostala som typ aj na zástenu použiť pracovnú dosku, čo sa mi páči. Problém je, že na jednej zo stien sú dvierka do stupačiek. Je možné dvierka vyrobiť aj v prípade zásteny z pracovnej dosky? Potrebujem vedieť odporúčania, a či je možné v doske spraviť dvierka na panty.

 21. Posted nedeľa, 9. október 2011 at 5:14 pm | Permalink

  klasicke panty sa do tejto dosky nedaju navrtat – hlbka diery pre pant je cca 11 mm ale doska ma hrubku cca 8-10 mm ……… mozno to vyriesit na nejake magnetky

 22. Michal
  Posted utorok, 16. október 2012 at 11:40 am | Permalink

  mam drevenu zastenu, neviem presne aky je to material, ale chcem ju zalozit za sporak, elektricky. Neviem ci ta zastena znesie tolko, aby to tam ostalo neposkodene, alebo v najhorsom pripade, aby som nemusel kontaktovat poziarny zbor. :)
  a dalsia otazka, viete mi poradit, ako sa ta zastena, hrubka asi 16mm montuje na stenu?

 23. František
  Posted piatok, 8. február 2013 at 1:27 pm | Permalink

  Dobrý deň,
  Vyrábam si svojpomocne posuvné dvere, zatial všetko ok potreboval by som ale finálnu vec a to dvere. Viete mi doporučiť nejakeho výrobcu ktorí mi na mieru takéto dvere vyhotový ? Malo by ísť o jednoduché dvere a podla možnosti lahke. Dakujem

 24. Posted piatok, 8. február 2013 at 2:22 pm | Permalink

  odporúčam jednoznačne http://www.drevotrieska.com

 25. Renata
  Posted pondelok, 22. apríl 2013 at 3:23 pm | Permalink

  Dobrý deň,
  chcela by som vás poprosiť o pomoc. Mám rohovú kuchynskú linku, teda zatial iba spodné skrinky. do rohu mám kúpené rohové umyvadlo. Mám záujem o čirnu pracovnú dosku a nie drahu, čiže asi laminátovú. Môj otec by mi to namontoval. Keď vám pošlem rozmery skriniek mohli by ste mi pripraviť cenovú ponuku? Ďakujem

 26. Laura
  Posted štvrtok, 16. október 2014 at 6:59 pm | Permalink

  Dobrý deň,
  mám problém s inštaláciou zabudovaného drezu pod pracovnú dosku z laminátu. Stolár inštaláciu odmieta, pretože tvrdí, že do laminátovej prac.dosky nie je vhodný drez zabudovaný zospodu. Viete mi prosím poradiť? Naozaj to nie je možné? Drez mám už zakúpený dávno a lacný veru nebol.
  Ďakujem

 27. Katarína
  Posted sobota, 30. apríl 2016 at 9:14 am | Permalink

  Dobrý deň
  Potrebujem laminátovú drevotrieskovú kuchynskú dosku. Výšku 3 cm a 160 -90 cm.
  Viete mi prosím pomôcť ?
  PROSÍM KONTAKTUJTE MA V MAILY.
  Ďakujem

4 Trackbacks

 1. […] čo laminátové kuchynské pracovné dosky sú určené nielen do najlacnejších, ale v niektorých prípadoch aj do luxusnejších kuchýň, […]

 2. […] t.j. dosky určené na krájanie potravín sú nahrádzané mnohými inými materiálmi – laminátami, umelým aj prírodným kameňom, alebo inými umelými hmotami či sklom a nerezom. Argument býva […]

 3. By Nábytok a bývanie 2009 Nitra | nábytok - dobremag.net on pondelok, 19. január 2009 at 9:45 am

  […] Bytový nábytok: obývačkový nábytok, sektorový nábytok, stoly, kuchynský nábytok, kuchyne, kuchynské pracovné dosky, kuchynské dvierka, kuchynské stoly, kuchynské drezy, kuchynské doplnky, spálňový nábytok, […]

 4. […] laminátových kuchynských pracovných doskách s prednou zaoblenou hranou (kuchynské pracovné dosky s postformingom) je riešenie spoja s […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*