kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynský nábytok: spodné rohové skrinky

Už niekoľko krát som popisoval rôzne nábytkové kovania, zvyšujúce funkčnosť a praktickosť nábytku. Či sa jedná o kancelársky nábytok, kuchynský nábytok, obývací nábytok alebo napríklad o spálňový nábytok, montážou takéhoto kovania sa nábytok stáva jednoduchšie a pohodlnejšie ovládateľný. Taktiež sa môže stať z nábytkového kusu, ktorý v minulosti slúžil iba na jednu konkrétnu vec, použitím vhodného kovania multifunkčné vybavenie interiéru. A pri zariaďovaní súčasnej modernej kuchyne to platí dvojnásobne. Na tomto mieste sa chcem bližšie pozrieť na niektoré výhody a nevýhody systémov montovaných do rohových kuchynských skriniek (otočný drôtený program, výsuvný drôtený program, výsuvné zásuvky ale aj kuchynské spotrebiče).

Priestor verzus funkčnosť

Do spodných rohových kuchynských skriniek sa často montuje takzvaný otočný drôtený alebo plastový program (karusel). Hlavným argumentom je vysoká miera organizovanosti kuchynského riadu a hrncov, ktoré sa do takejto skrinky umiestnia (a s tým spojenej maximálnej využiteľnosti skrinky) a po praktickej stránke to, že nemusíte riad namáhavo „loviť“ zo zadnej časti rohovej skrinky, ale potrebnú kuchynskú pomôcku si natočíte do prednej časti skrinky a pohodlne vyberiete. Aj z priloženého zjednodušeného pôdorysu spodnej časti kuchyne je však jasne vidieť, že využiteľnosť takejto skrinky nie je maximálna, ale naopak klesá až takmer o 50 percent oproti rohovej skrinke s poličkou! Preto neodporúčam otočným drôteným programom vybavovať kuchynské rohové skrinky v malej kuchyni – pohodlnejšie dosahovanie na kuchynské hrnce musí ustúpiť nutnému maximalizovaniu úložných plôch. Inak sa tento problém javí pri veľkoryso riešených kuchyniach, kde je účelnejšie viac preferovať pohodlné ovládanie kuchyne (umiestnenie drôteného otočného programu do rohovej skrinky) pred šetrením pár centimetrov kubických priestoru na odkladanie.

kuchyňa

Ľahko ovládateľné plnovýsuvné zásuvkové systémy plnia výborne svoj účel aj v rohovej skrinke, ale v malej kuchyni je toto riešenie taktiež nevhodné. Strata odkladacieho priestoru je v tomto prípade ešte markantnejšia ako pri otočnom drôtenom programe – čiastočne eliminovať túto stratu sa však dá atypickými skrinkami priloženými z bokov ku rohovej zásuvkovej skrinke.

Kuchynské spotrebiče v rohových skrinkách

Do kuchynskej rohovej skrinky sa taktiež môžu zabudovať niektoré vstavané spotrebiče (chladnička, sporák, mikrovlná rúra, kávovar…). V dôsledku toho, že tieto spotrebiče sa montujú do podstatne vyšších skriniek ako sú skrinky spodné, priestorom v kuchyni sa v takýchto prípadoch doslova nezmyselne plytvá. Jediným ospravedlnením je snáď iba vyššia miera odvetrania zabudovaných kuchynských spotrebičov. V každom prípade, do malých kuchýň takto zabudovávať vstavané kuchynské spotrebiče dôrazne neodporúčam.

This entry was posted in Kuchyňa, Nábytok na mieru, Návrh nábytku and tagged , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

18 Comments

 1. marek
  Posted streda, 30. január 2008 at 3:33 pm | Permalink

  Ako je to s možným upevnením (zavesením) spodných skriniek na stenu, bez nožičiek či soklov? Niekedy by sa to hodilo (estetické hľadisko, možnosť umývať podlahu v celom rozsahu, možnosť zväčšenia plochy a výkonu podlahového vykurovania, …). Vyrábajú a dodávajú sa aj v takomto prevedení?
  Ak áno, potom považujem za dôležité 2 veci:
  1. nosnosť uchytenia do steny,
  2. zachovanie aspoň minimálnej vzdalenosti chrbta skrinky od steny kvôli prevetrávaniu povrchu steny.

 2. Posted streda, 30. január 2008 at 3:52 pm | Permalink

  Neviem o žiadnom nábytkovom kovaní, použiteľnom na zavesenie spodných skriniek kuchynskej linky. Ak plánujete spodné skrinky z rôznych dôvodov na stenu zavesiť, musia mať špeciálne navrhnutú konštrukciu (pretože skrinky so štandardnou konštrukciou s kuchynskými rektifikačnými nožičkami sa umiestňujú 5 centimetrov od steny) – toto však neplatí o skrinkách, v ktorých sú namontované vstavané spotrebiče (napr. vstavaná elektrická rúra) – tie sú prakticky „nezavesiteľné“. Treba myslieť aj na to, že napr. zabudovaná umývačka riadu, zabudovaná práčka alebo malá zabudovaná chladnička pod pracovnou doskou sú zo svojej podstaty uložené priamo na podlahe ,o)

 3. Ivan
  Posted sobota, 2. február 2008 at 8:51 pm | Permalink

  no po prve – uz pri jednoduchom prepocte otocny karusel nema 50 percent plochy, ale je to viac.
  mam malu kuchynu s rohovou skrinkou riesenu karuselom a verte mi, nikdy by som nechcel nieco ine. dolovat veci zo zadnej casti rohovej skrinky – nic pre ludi, ktori nemaju zakladny jaskyniarsky kurz. A to este musim pripomenut, ze veci, ktore mate vpredu musite najprv povyberat, aby ste sa dostali k tym, co su vzadu. Vzdialenost ku zadnemu rohu skrinky u mna cca 80 cm – to nie je malo.

 4. Posted sobota, 2. február 2008 at 9:47 pm | Permalink

  áno, karusel nemá o 50 percent menej plochy, ale ako píšem „o takmer 50 percent využiteľnosti skrinky“ – t.j. objemu z celej skrinky. verte mi, ak by ste mal rohovú skrinku s poličkou (alebo dvoma), umiestníte do nej minimálne raz toľko kuchynského riadu. ale iste, každý preferuje niečo iné – niekto maximálnu využiteľnosť, iný pohodlie. ale to som v článku taktiež spomínal.

 5. guli
  Posted sobota, 23. február 2008 at 6:35 am | Permalink

  Má niekto skúsenosti s rohovou skrinkou tzv. „MagicCorner“? Z hľadiska funkčnosti sa mi to zdá ( len podľa obrázkov – nemal som ju možnosť vyskúšať) ako najvhodnejšie riešenie.

 6. Posted sobota, 23. február 2008 at 8:02 am | Permalink

  drôtený program „magický roh“ z hľadiska pohodlnosti vyberania a vkladania kuchynského riadu či hrncov z rohovej skrinky a z hľadiska prehľadnosti ich uloženia môžem iba odporučiť. využiteľnosť (využiteľný objem) takejto skrinky je však o niečo nižšia ako pri obyčajnej rohovej skrinke s policou. a nezanedbateľným faktorom je iste aj dosť vysoká cena samotného drôteného programu (v rozpätí 7.000 až 13.000 tisíc korún pri tých kvalitnejších).

 7. jaja
  Posted štvrtok, 10. apríl 2008 at 8:11 am | Permalink

  Chcela by som sa podelit o skusenost s rohovou skrinkou. Mali sme taku jednu v starom byte a poviem vam, neocenitelna vec. Bez ziadneho droteneho programu, klasicka polica. Na hrnce akejkolvek velkosti najlepsia skrinka. Velke, ktore som tak casto nepouzivala, boli vzadu a tie najviac pouzivane boli v predu. A ziadny problem s vytahovanim som nemala. Teraz si navrhujeme taku istu rohovu skrinku, len bude v priestore ako ostrovcek. Jednoducho taka skrina musi byt. bez nej si uz kuchynu ani neviem predstavit. Tot moj nazor.

 8. Posted utorok, 24. jún 2008 at 7:58 pm | Permalink

  tak rohy su kapitola sama o sebe.a niekedy ked si to majitel sam vymysli a az potom oslovy stolara a ten si to moze potom hodit ako v tomto pripade
  http://drevovyroba.blogspot.com/2008/05/atypicka-kuchyna-varin-dokoncenie.html
  ale magic corner je super vec od firmy FGW stoji okolo 7000 vola sa DUETTO a daleko predci karusel lebo tam su pouzite rohove panty ktore po case upadnu.
  za zmienku stoji ale sistem od firmy blum a to su tie rohove sufle tandembox a tam je maximalne viuzite miesto ale kazdy spas nieco stoji. blum je mercedes medzi kuchynskimy kovaniamy, a ja osobne ho odporucam kazdemu zakaznikovi.

 9. Posted utorok, 24. jún 2008 at 9:48 pm | Permalink

  roman: rohové šufle blum sú na tom podľa môjho názoru ešte horšie vo využiteľnosti priestoru, ako tu nakreslená skrinka číslo 2…. keďže v tomto prípade je +priestor 45stupňové zošikmenie

 10. Pete
  Posted piatok, 11. júl 2008 at 5:05 pm | Permalink

  Roman: Rohové zásuvky od Blumu ktoré ako jediné stoja za zmienku je tak Space Corner Tandembox s plnovýsuvom.
  Čo sa týka diagonálnych rohov, žiaden Magic Corner nevyužívam, skrz totalného zabitia priestoru. Či je tam dres ( horná 1/2 čiastočne využiteľná, spodná časť tak na prvých 30% kam človek dosiahne ), či je tam vstavaná rúra, a varné centrum ( zbytočne drahé rohové komínové digestory ) atď. Diagonálne rohy využívam väčšinou iba pri rustikálnych kuchyniach, kde sa človek pozerá na kuchyňu ako na celok, kde je doriešený a vyšpičkovaný každý detail.. Kuchyňa je veľká a tak nejaká tá strata naúkor designu je menej bolestná. Malé kuchyne a diagonálne rohy ( akékoľvek 900×900, či 1000×1000 ) sú není dobrými kamarátmi.

 11. riskopl
  Posted nedeľa, 23. november 2008 at 10:47 pm | Permalink

  Ja mam len jednu otazku , mame v kuchyni stenu murovanu z ytong 10cm hrubky. Kolko kg na nu mozme navesat? Ide o to,ze by sa tam hodili nejake vrchne skrinky ku kuch.linke,len mame obavu ci je ta stena dost hruba,ci nam to casom nespadne na hlavu.

 12. Posted pondelok, 24. november 2008 at 8:14 am | Permalink

  o hrúbku steny z ytongu sa obávať nemusíte. odporúčam si prečítať toto: http://data.xella.sk/napisali/stavebne_materialy_5_2007.pdf

 13. Katarina
  Posted sobota, 24. január 2009 at 3:03 pm | Permalink

  Chcela by som sa opytat, kde sa da kupit ten Magic Corner, pripadne ked pisete o kvalite, ako rozoznat kvalitny od nekvalitneho? Alebo keby ste poradili nejakych vyrobcov… Nam v jednom kuchynskom studiu povedali, ze stoji 26 tisic Sk, a to sa mi zda uz riadne prehnane.
  Dakujem

 14. Posted pondelok, 26. január 2009 at 8:33 pm | Permalink

  výborný pomer cena/kvalita pri drôtenom kuchynskom programe nájdete u českej firmy Ideal Trade a konkrétne „magický“ či „slepý“ roh v cene do 270-350 euro (okolo 8100 – 11000 sk) … cena 26 tisic za toto nábytkové kovanie je síce (možno) pri niektorých výrobcoch (nemeckých, rakúskych…) reálna, ale kvalita je podla mojho nazoru porovnatelna s ideal trade… narýchlo ma napadá, že toto kovanie ponúka firma napr. best a sú niekde na bajkalskej v ba

 15. lenka smigova
  Posted sobota, 20. marec 2010 at 9:34 pm | Permalink

  Neviete mi poradit ako skontruovat skrinku pre magic corner so sirkou dvierok 500? Myslim nejaky vykres na nabytok, kam uchytit dvierka, aka siroka skrinka, aka hlboka? pozerali sme kessebohmer original montazny navod od vyrobcu ale vobec to tam nieje jasne zakreslene. su tam rozmedzia od do, ale nie konkretne rozmery pre sirku dvierok 500. aj co sa tyka odskokov aby pri vytahovani neudierali dvierka do susednych uchytiek.

 16. Posted nedeľa, 21. marec 2010 at 6:34 am | Permalink

  pošlite link alebo montážny návod na konkrétny „magický roh“, ktorý máte na mysli. skúsim vám niečo naskicovať

 17. lenka smigova
  Posted pondelok, 22. marec 2010 at 5:45 pm | Permalink

  Mala som na mysli magic corner od firmy kessebohmer pre sirku dvierok 500. vopred velmi pekne dakujem

 18. Posted utorok, 23. marec 2010 at 7:17 am | Permalink

  takže pokúsil som sa poriešiť spodnú kuchynskú rohovú skrinku pre magic corner/magický roh z tohoto linku: http://www.xn--kessebhmer-jcb.com/fileadmin/user_upload/media/pdf/eng/KB_Kitchen_MagicCorner_eng.pdf
  netvrrdím, že to je jediné možné riešenie, ale určite s ním nič nepokazíte :)

  http://dobremag.net/img/magicky_roh.jpg
  je tam vidno aj nadpojenie na druhe skrinky, myslim si, že 40 mm uplne bohate staci, aby nezavadzali uchytky. zadny chrbat je pevny z dtd, nakolko podla toho pdf nedokazem identifikovat, ci sa nahodou toto kovanie neupeevnuje aj tam … ak nie, moze sa samozrejme pouzit sololitový chrbát
  tu je zjednodusena vizualizacia tejto kuchynskej rohovej skrinky /bez dvierok a slepého čela/ http://dobremag.net/img/magicky_roh_viz.jpg
  snáď to pomôže …. ak si idete robiť kuchyňu svojpomocne, mrknite aj sem http://www.drevotrieska.com ,)

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*