kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kvalita nábytku: laminátová hranovacia páska vs. ABS hrana

Nábytok vyrábaný z laminátových drevotrieskových dosiek (DTD) bývajú na hranách jednotlivých konštrukčných dielcov najčastejšie upravované laminátovou hranovacou páskou (laminohrana) alebo ABS hranou (ďalšími materiálmi používanými na hranovanie nábytkových dielcov sú napríklad dyhové hrany, náglejok, duropal, plastové profily, hliníkové profily…). Odlišujú sa kvalitou a cenou, rovnaké sú vo vizuálnej kvalite, stále viac sa približujúcej originálnym prírodným materiálom (napr. pri drevodekoroch). Kedy je na nábytku vhodná ABS hrana a kedy laminátová hranovacia páska?

Laminátová hranovacia páska

Laminátová hranovacia páska je vlastne iba papier potlačený dekorom (drevodekor, UNI farba…) a impregnovaný špeciálnymi živicami. Z tejto výrobnej technológie vychádzajú všetky jej dobré ale aj zlé vlastnosti.

Tým, že podklad tvorí papier, kvalitnou tlačou sa zabezpečí maximálna vernosť napodobenia prírodných drevodekorov (a ich identickosť s veľkoplošnými nábytkovými materiálmi takmer všetkých popredných európskych výrobcov (Kronospan, DDL, Bučina, Egger, Wodego, Interiér Říčany, Interspan…) a keďže papier patrí medzi lacné materiály, výrobná cena laminátovej hranovacej pásky patrí naozaj medzi najlacnejšie. Laminátová hranovacia páska sa vyrába v širokých kotúčoch, preto nie je problém oproti štandardným šírkam cca 22 a 40 (42) milimetrov vyrobiť (samozrejme za príplatok) akékoľvek iné do šírky cca 200 milimetrov.

Hlavnou nevýhodou laminátovej hranovacej pásky je jej krehkosť, s čím priamo súvisia jej horšie mechanické vlastnosti (pevnosť, odolnosť životnosť, opracovateľnosť…), prejavujúce sa nie len pri výrobe nábytku ale aj pri jeho užívaní. A výsledok, ako to môže dopadnúť, si môžete pozrieť na ilustračnej fotografii :)

laminátová hranovacia páska
Fotografia ilustruje, ako to môže dopadnúť, ak je nábytok ohranovaný laminátovou hranovacou páskou.

V dnešnej dobe odporúčam používať laminátovú hranovaciu pásku iba na najlacnejší nábytok. Vždy, keď sa nájde aspoň pár korún navyše, odporúčam radšej priplatiť a kúpiť (dať si vyrobiť) nábytok s ABS hranami. Kompromisom môže byť kombinácia týchto dvoch materiálov, kedy sa ABS hrana použije na viditeľných a najviac namáhaných nábytkových dielcoch (dvierka, stolové dosky, horné dno skrinky…) a laminátová hranovacia páska sa použije napríklad pri vnútorné vybaveni nábytku (vnútorné poličky a priečky…).

ABS hrana

ABS hrany sú z hľadiska výrobnej ceny a mierne náročnejšej aplikovateľnosti na hrany nábytkových dielcov asi o 100% drahšie, ako laminátové hranovacie pásky. Je to však jediná, mne známa nevýhoda tohoto moderného materiálu používaného na výrobu nábytku.

Obrovské množstvo sortimentu (UNI farby, drevodekory, kovové efekty …), pevnejšie a odolnejšie s dlhšou životnosťou pri používaní nábytku, ľahká opracovateľnosť (napríklad hranovanie menších polomerov vytvorených na nábytkových dielcoch) pri výrobe nábytkových dielcov a ekologická výroba sú silné argumenty pre použitie ABS hrán vždy, keď je nábytok vyrábaný z laminátovej DTD.

ABS hrana je de facto termoplast vyrábaný v rôznych dekoroch, šírkach a hrúbkach. Najtenšie (okolo 0.5 milimetra) stále častejšie nahrádzajú už spomínané lacné laminátové hranovacie pásky, alternatívou sú 1, 2, 3 a viac milimetrové hrúbky. Štandardné šírky ABS hrán sú rovnako ako pri hranovacích páskach okolo 22 a 42 milimetrov, taktiež sa za príplatok dajú vyrobiť väčšie šírky (čo je dôležité pri väčších hrúbkach nábytkových dosiek).

ABS hrany odporúčam použiť v prípade viac namáhaného (požívaného) nábytku (napríklad kancelársky nábytok s ABS hranami je podľa môjho názoru absolútna nutnosť) a všade tam, kde sa očakáva nie len jeho funkčnosť ale aj modernejší dizajn.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kvalita nábytku: nábytkové pánty

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kvalita nábytku, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

 1. Robo
  Posted utorok, 12. júl 2011 at 2:38 pm | Permalink

  Dobry den,
  rozmyslam ze sa pokusim nalepovat si ABS hrany sam. Rad by som Vas poziadal o radu v suvislosti s touto cinnostou.
  Existuju rozne typy frezok (jednorucne, horne, lamelovacie). Aky typ frezy by som si mal zabezpecit, aby som mohol opracovavat ABS hrany?
  a) typ stroja (horna, …)
  b) aky typ frezovacieho noza

  Dakujem Vam za radu

3 Trackbacks

 1. By Najlacnejší nábytok | nábytok - dobremag.net on nedeľa, 13. apríl 2008 at 4:56 pm

  […] hranovacia páska – jeden významný rozdiel medzi hranovacími páskami a ABS hranami je aj nižšia cena hranovacej pásky – preto na najlacnejšom nábytku dominujú a ABS hrany sa […]

 2. […] vrstvou laminátu (na ilustračnom obrázku ako tmavohnedé pásiky) a na hranách ohranovaná ABS hranou či laminátovou hranovacou páskou (na ilustračnom obrázku ako oranžový pásik). Laminát je de facto iba papier kombinovaný s […]

 3. […] hrany ošetriť (ohranovať) laminátovou hranovacou páskou, alebo (toto vám odporúčam ja), kvalitnejšou plastovou ABS hranou, ktorej sa pri tejto vstavanej skrini spotrebuje približne 16 metrov. Taktiež budeme potrebovať […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*