kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nožičky na nábytok: kde a koľko?

Ak je vašim snom súčasný moderný minimalistický nábytok (a pri tom všetkom vyrobený na mieru), môžete pri jeho návrhu (vy, alebo váš architekt) rýchlo skĺznuť do hladiny v ktorej každé ďalšie odoberanie „zbytočného“ prvku (napr. nábytkového kovania) bude znamenať zníženie jeho kvality alebo oklieštenie funkčnosti. Rovnaká situácia môže nastať, ak sa zaujímate o lacný nábytok a jednotlivé „zbytočné“ nábytkové prvky v návrhu škrtáte v snahe čo najviac znížiť cenu. Typickým príkladom „šetrenia na nesprávnom mieste“ sú mnoho krát aj nábytkové nožičky.

Pri návrhu typu použitých nábytkových nožičiek, ale aj ich počtu a umiestnenia platí niekoľko jednoduchých zásad, ktorých dodržaním sa vyhnete mnohým dodatočným problémom s kvalitou a prípadným reklamáciám u výrobcu. Dôležitým faktorom, ktorý treba brať pri návrhu do úvahy, sú použité materiály (napr. hrúbka nábytkových dosiek – DTD, MDF…) a konštrukčné rozmery nábytku (primárne šírka korpusu, rozmer medzi bokmi korpusu či zvislými priečkami a sekundárne hĺbka korpusu nábytkovej skrinky). Ďalším faktorom je spôsob využitia nábytku – je rozdiel, či bude skrinka využitá na uloženie ťažkých kníh (knižnica), alebo v nej budú vystavené ľahké papierové modely lietadielok.

Pri nesprávne volenom počte nábytkových nožičiek má korpus skrinky v strede svojej šírky tendenciu prehýbať sa smerom nadol – pri úzkych skrinkách sa toto deje až pri vložení predmetov, pri širších skrinkách sa skôr či neskôr korpus ohne aj pôsobením váhy samotného materiálu, z ktorého sú vyrobené (a to aj pri použití zadného chrbátu!). Riešením nie je ani použitie strednej zvislej priečky, ale naopak, uložené predmety v skrinke pôsobia spolu s priečkou ešte intenzívnejším tlakom na stred skrinky a ohyb je výraznejší. Pod zvislú priečku je preto nutné namontovať 1 alebo viac nožičiek, v závislosti na hĺbke korpusu (jedna nožička sa môže pod zvislú priečku primontovať na stred hĺbky korpusu v prípade, ak si zákazník želá čo možno najviac nožičiek „skovať“).

Nábytkové nožičky je preto vhodné umiestniť nie len pod boky korpusu, ale aj pod všetky (pevné) zvislé priečky, ktoré sú od seba osovo vzdialené viac okolo 900 – 1000 milimetrov.

nožičky na nábytok - zlé usporiadanie
Nábytok s nesprávnym počtom nožičiek. Biela šípka znázorňuje smer pôsobenia tlakov pri prázdnej ale aj pri plne naloženej skrinke. Pod túto priečku treba namontovať jednu alebo viac nožičiek (podľa hĺbky korpusu).

nožičky na nábytok - dobré usporiadanie
Nábytok so správnym počtom nožičiek.

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Nábytok na mieru, Nábytok svojpomocne and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

 1. Robo
  Posted nedeľa, 25. september 2011 at 3:30 pm | Permalink

  Dobry den,
  mam otazku k rieseniu podnoze
  http://www.dobremag.net/nabytok-aby-ho-bolo-na-co-postavit/
  ci existuju nejake zasady k ich navrhu, (rozmery, hrubka, vzdialenost podopretia podnoze nozickami, …)
  Jedna sa mi o to ze potrebujem spravit skrinku (sirka 550+1100) a skrinu (sirka 1100 mm) a mam obavu ze pri sirke 1100 mm bude dochadzat k priehybu dna.
  Na druhej strane davat nozicky kazdych 550 mm sa mi nezda spravna cesta, preto som uvazoval o vystuzeni dna tymto sposobom.
  Dakujem

One Trackback

 1. […] blokov. Spodné a vysoké skrinky sa do kuchynského nábytku osádzajú a umiestňujú na nožičky rôznych výšok a tvarov (plastové nastaviteľné/rektifikačné kuchynské nožičky so soklovou […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*