kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Plánujte svoju kuchyňu do najmenšieho detailu!

Výhodou kuchyne vyrábanej na mieru je možnosť maximálneho prispôsobenia všetkých detailov požiadavkám budúceho majiteľa a podmienkam v zariaďovanom interiéri. Preto ak sa rozhodnete pre kúpu atypického kuchynského nábytku, je pre vás ako pre investora a užívateľa dôsledné plánovanie a navrhovanie kuchyne tou najdôležitejšou úlohou. Čo najprecíznejšie absolvovanie tohoto kroku vám ušetrí mnoho sklamaní pri jej používaní, naopak – „odfláknutím“ plánovania minimálne strácate šancu na maximálnu efektívnosť vynaloženej investície. Na nasledujúcom príklade sa vám pokúsim ilustrovať, ako ďaleko v navrhovaní kuchyne by ste (či už vy, váš interiérový dizajnér, bytový architekt, kuchynské štúdio, výrobca nábytku…) mali zájsť, aby vám každé vynaložené euro prinieslo maximálny úžitok v podobe krásnej a hlavne funkčnej kuchyne.

Na prvom obrázku je zobrazená klasická kuchynská spodná skrinka so zásuvkami, kedy je pri jej konštrukcii plné horné dno nahrádzané dvoma tenkými lištami, čím veľká väčšina výrobcov ušetrí iba na tomto dielci aj 4/5 materiálových nákladov. Aby sa zabezpečila požadovaná tuhosť takéhoto korpusu, spodné dno skrinky je vyrobené z jedného kusu drevotriesky.

Ak si vyberiete do kuchyne podobné 3-zásuvkové skrinky, vrchný najnižší výsuv (na obrázku plnovýsuv Blum Tandembox s tlmením) bude iste určený ako odkladací priestor na príbor, dosky na krájanie, varešky, naberačky, otvaráky a rôzne ďalšie menšie pomôcky, doplnky a iné drobnosti potrebné pri varení. A práve obyčajná kuchynská buková vareška bola príčinou toho, že od istého času sme začali konštruovať zásuvkové kuchynské skrinky trošku inak.

Neskoro večer volajúca zákazníčka žiadala okamžitý príchod niekoho z firmy, kto jej „opraví hornú zásuvku, ktorá je zaseknutá a nedá sa vôbec otvoriť“. Keďže v spomínanej kuchyni boli použité plnovýsuvy s celoživotnou zárukou Tandembox od rakúskeho výrobcu nábytkového kovania Blum – preto som viac menej poruchu výsuvného kovania vylučoval, nasadol som do auta a celú cestu mi vŕtalo v hlave, čo zaseknutie zásuvky spôsobilo. A na vine bola spomínaná vareška! V zaplnenej hornej zásuvke sa vareška vzpriečila o zadný chrbát zásuvky a zadnú hranu lišty horného dna tak nešťastne, že plnovýsuv bol úplne paralyzovaný, nešťastná pani majiteľa kuchyne si s ním nevedela dať rady a v nevedomosti, že ide „iba“ o zaseknutú varechu, kuchyňu (spodnú kuchynskú skrinku) reklamovala.


Vľavo stará a vpravo nová konštrukcia spodnej kuchynskej zásuvkovej skrinky

A keďže jednoduché riešenia sú tie najlepšie, od tohoto času sa vo firme vyrábajú zásuvkové skrinky z identických dielcov, avšak horné lišty sa montujú namiesto spodného dna a dno namiesto horných líšt. Výrobca nábytku nezaplatí za materiál ani cent navyše, a sebe a svojim zákazníkom ušetrí prípadné problémy v budúcnosti.

This entry was posted in Kuchynský nábytok and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

5 Comments

 1. jan
  Posted piatok, 7. marec 2014 at 4:41 pm | Permalink

  ku tej zasuvkovej skrinke na vasich obrazkoch (ako aj ku vsetkym spodnym skrinkam ktore maju spodne dno medzi bokmi) NESTOJA ZA FAJKU DYMU!

  cela vaha skrinky (pri zasuvkovej to vratane obsahu moze byt kludne aj 200kg) drzi na 5mm DTD krát pocet konfirmatov, pripadne lamiel (7mm) a nechcem si predstavit ako tam budete vecer utekat to opravovat zato ze niekto vyliezol na kuchynsku linku

 2. Martin
  Posted nedeľa, 27. september 2015 at 2:58 pm | Permalink

  No veru, tiez nepovazujem toto riesenie za prave najstastnejsie. Akaze je asi nosnost skrinky ktora stoji na dvoch vlozenych listach sirokych cca 10cm? Samozrejme ze nosnost je mozne ovplyvnit aj druhom a sposobom montaze pouzitej nozicky, resp jej patky, ktora sa montuje na dno a bok sucasne. Myslim ze problemy suvisiace s montazou list dole mozu byt podstatne neprijemnejsie nez zaseknuta varecha. A dovolim si este rypnut, vrchne diely na skrinke vlavo nie su identicke siroke ako spodne diely na skrinke vpravo :)

 3. Posted štvrtok, 1. október 2015 at 8:07 am | Permalink

  martin – hore v sekcii „výkresy na nábytok zadarmo“ sú konkrétne výkresy, kde je vidieť, že spodné lišty majú 17 cm, pri horných lištách je to cca 10 cm. nosnosť takejto skrinky je pri správnej montáži nožičiek viac menej rovnaká (čo si sám spomenul), ako pri skrinke s plným dnom. takže kde je vlastne problém?

 4. Martin
  Posted nedeľa, 11. október 2015 at 11:55 am | Permalink

  rozumiem, ked su listy spodne, tak su sirsie,ako keby boli vrchne.
  Potom ale toto neplati :
  „vo firme vyrábajú zásuvkové skrinky z identických dielcov, avšak horné lišty sa montujú namiesto spodného dna a dno namiesto horných líšt. Výrobca nábytku nezaplatí za materiál ani cent navyše, a sebe a svojim zákazníkom ušetrí prípadné problémy v budúcnosti“.
  Neberte to v zlom, zaoberam sa tym, a uz je to taka moja profesionalna deformacia. Fandim Vam, je to fajn web kde bezny clovek najde viac nez sa docita v casopisoch o byvani.

 5. Posted nedeľa, 11. október 2015 at 12:06 pm | Permalink

  áno v článku si to trochu protirečí – ale jednoducho sú aj takí výrobcovia, čo použijú v rámci znižovania nákladov 10 cm a sú aj takí, ktorí použijú širšie lišty …. niekto šetrí viac, niekto menej :)

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*