kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Poctivá vstavaná skriňa svojpomocne

Rozhodol som sa pre svojpomocnú výrobu poctivej vstavanej skrine. Poctivá je v tom, že jej nechýba spodné ani horné dno, oba boky a ani zadný chrbát zo sololitu. Vo vnútorných priestoroch poličiek nezavadzajú žiadne plastové spojovacie montážne podpery – ľudovo nazývané „komandorky“ – všetko som skruktoval konfirmátmi a kolíkoval. Dná zásuviek naopak nie sú z tenkého sololitu, ale z drevotriesky t.j. môžu sa do nich odkladať aj ťažšie predmety. Koľajničky sú plnovýsuvné.

Vstavanú skriňu som navrhol a skladal zo 4. samostatných častí – dve spodné časti vysoké 2100 mm a dva horné „nadstavce“ vysoké 500 mm – nadstavce sú o 5 cm zasunuté v hornom podhľade, takže keď som nainštaloval hornú hliníkovú vodiacu koľajnicu, ostala „neviditeľná“ :)

Vnútorné vybavenie vstavanej skrine som sa rozhodol vyrobiť z najlacnejšej bielej hladkej drevotriesky, bočnú stenu, dorazovú lištu a výplň posuvných dverí som zvolil v dekore Egger Dub Aragon H1372 – podľa môjho názoru je to jedna z najpodarenejších imitácií dreviny dub.

Drevotrieskové dosky som si nechal narezať a ohranovať ABS hranou hrubou 1 mm a spolu s kovaním ma táto 2 metre široká a 65 centimetrov hlboká vstavaná skriňa s dverami predelenými farebným sklom Lacobel stála 596 € a 2,5 dna roboty – stačila mi iba ceruzka, meter, uholník, skrutkovač, vítačka a druhý pár pomocných rúk :)

Vnútro vstavanej skrine

Bočnica vstavanej skrine

Posuvné dvere

Zásuvkový kontajner vo vstavanej skrini

Vstavaná skrina svojpomocne

Posuvná dvere pre vstavanú skriňu

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kvalitný nábytok, Nábytok na mieru, Nábytok svojpomocne, Posuvné dvere, Vstavané skrine. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

7 Comments

 1. Jana
  Posted nedeľa, 8. jún 2014 at 6:40 pm | Permalink

  Uff mne ocinov kamarat robil vstavanu skrinu vyzera priblizne ako tvoja len v strede mam vanilku plus dva nocne stoliky a vypytal si len za drevo dokopy 180 eur bez roboty takze ta to dost vela vysla taka skrina

 2. Posted pondelok, 9. jún 2014 at 8:51 am | Permalink

  jana kľudne pošli fotky na porovnanie ,)

 3. michal
  Posted pondelok, 7. december 2015 at 10:08 am | Permalink

  Ja som si tiež robil vstavanú skriňu svojpomocne. Orientovaný som bol na pomer cena/výkon, takže som používal spojovacie L ka, ale ten výsledok stojí aj tak za to :)

 4. Matus
  Posted pondelok, 25. apríl 2016 at 11:52 am | Permalink

  Ak dobre vidim v strede stojka ide az po strop, naco ? a je dvojmo ? (vysoka cena) Taktiez sololit by som nedaval, robi sa pliesen, lepsie je ked skryna dycha. Aj tu vrchnu policu mas zdvojenu, opat to ide do ceny a podla mna to nie je ani tak pekne.

 5. Posted pondelok, 25. apríl 2016 at 12:25 pm | Permalink

  odpoveď prečo sú tam tie dosky „navyše“ a sú až do stropu je hneď na začiatku textu – „…že jej nechýba spodné ani horné dno, oba boky a ani zadný chrbát zo sololitu.“ jednoducho som sa rozhodol pre konštrukciu 4 samostatných a vzájomne pospájaných korpusov – preto tam to zdvojenie dosiek – nehral som na čo najnižšiu cenu v žiadnom prípade. argument o plesni by bol logický možno v prípade, ak by bol sololitový chrbát na vonkajšej obvodovej stene (nie je), ale ani v tomto prípade to príliš logiku nemá, pretože:
  a. sololit je priedušný materiál hrúbky cca 3,5 mm (nie je to žiadna nepriedušná guma ani plast alebo niečo podobné)
  b. na stenu sa dávajú pri vstavaných skriniach aj oveľa hrubšie dosky – napr bočnice z 18 mm drevotriesky
  c. sololit a iné dosky sú priamo na stenách aj pri iných nábytkoch (napríklad kuchynské skrinky … pri kuchynskych skrinkach su taktiež zdvojené dosky – tam to nevadí? :)
  d. atď atď

 6. Daniel
  Posted utorok, 11. október 2016 at 1:46 pm | Permalink

  Chcem si vyrobit vstavanu skrinu do otvoru sirokeho 1300mm a hlbokeho 700mm.
  V tomto priesore je laminatova podlaha s diletacnimi skarami do max 1cm. Povodne som uvazoval ze boky skrine na podlahu polozim a na par miestach prisrobujem k stene. Obe bocne steny su zo sadrokartonu, takze to prisrobovanie malo sluzit len na zaistenie polohy, nie ako nosnik bocnej steny skrine.

  Obavam sa vsak, ze ked polozim bok skrine z 18mm drevotriesky na podlahu, kde je miestami 1cm skara, tak to bude cele drzat len na 8mm podlahy. Uvazujem, ze skrini spravim dno z 18mm drevotrisky, na ktore sa polozia boky skrine.

  Co si o tom myslite? Vedeli by ste mi dat nejaky tip/radu?

 7. Posted utorok, 11. október 2016 at 2:09 pm | Permalink

  ideálne bude vyriešiť to tak ako sám píšete – so spodným dnom …. resp ak sa dá a chce sa vám s tým pohrať, tak vyrezať do parkiet boky skrine – zostane tak zachovaná dilatačná funkcia pôvodnej špáry

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*