kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Použitý nábytok v štýle New York

Viete čo si u nás v DOBREMAG.NET predstavujeme pod pojmom New York style? Kombinácia modernosti a tradícií. Žiadny bezduchý modernistický minimalizmus. Žiadne spiatočnícke barokové „nabubraniny“. Nábytok musí mať dušu, harmóniu. Samozrejme teraz preháňam, ale niečo na tom bude. Život dnešných dní je diametrálne odlišný, ako bol desiatky či storočia dozadu. No stále sa naň dá spomínať s nostalgiou. Tá noblesa a príchuť bohémskeho života. Je na tom niečo, čo sa veľa ľuďom páči. Preto sa snažíme mať pri sebe aspoň niečo, čo nám dokáže v modernom svete plnom úplne iných priorít aspoň náznakom pripomenúť ušlé časy, ktoré sme nezažili. Ako dosiahnuť aby štýlový starý nábytok zapadol do moderného interiéru a nepôsobil gýčovo? Väčšinou stačia malé úpravy, malé zmeny ktoré spravia nábytok či interiér jedinečným. Ukážeme vám pár príkladov, ako si vy, trošku zručnejší môžete doma zadovážiť nábytok, ktorý bude mať dušu. A samozrejme tí, ktorí by si na to netrúfali sa môžu obrátiť na nás, radi im pomôžeme.

V prvom rade by ste boli možno prekvapený, ako málo niekedy stačí. Napríklad takáto stará stolička. Zbavíme ju starého laku, prebrúsime brúsnym papierom. Následná aplikácia kombinácie číreho laku s bielou farbou podľa obľúbeného vzoru nám prinesie očarujúco svieži výsledok. Máme moderný nábytok, ktorý zároveň dýcha históriou.

Ďalším príkladom ako sa to dá, je nahradenie poškodenej časti povrchu nábytku novým dielcom (v tomto prípade čielok zásuviek), kontrastným ku pôvodnému tak, aby bola jasná hrana medzi históriou a modernou rekonštrukciou. Tak isto výmena nevkusných priemyselne vyrábaných detailov, v tomto prípade nábytkových úchytiek, za originálne umelecky hodnotné nám pozdvihne kvalitu pôvodného nábytku o niekoľko levelov vyššie.

Ak je nábytok pekne tvarovaný, no kvalita pôvodného dreva, jeho kresba či iné detaily nám nevyhovujú, máme možnosť nábytok povrchovo upraviť novým farebným lakom. Samozrejme je vhodné sa predtým zbaviť pôvodného poškodeného náteru. Či už sa použije špeciálna pištoľ na horúci vzduch (horkovzdušná pištoľ), brúsny papier, škrabka alebo chemické prípravky (odstraňovače starých náterov), je to práca trošku zdĺhavá, no stojí za to. Členité frézované detaily potom lepšie vyniknú.

Najzložitejšia situácia nastane vtedy, keď máme pred sebou nádherný kus nábytku, avšak (ako ukazujú obrázky, na ktorých je dyhovaná komoda) chýba nám niektorá z jeho pôvodných časti. V tomto prípade je naozaj najlepšie obrátiť sa na špecialistov, ktorí majú skúsenosti v oblasti reštaurovania starého nábytku a vedia určiť, aký typ masívneho dreva, dyhy či kovania je potrebné použiť, aby nábytok po zmodernizovaní vyzeral minimálne rovnako dobre, ako v časoch, keď si ho pred mnohými rokmi kupoval jeho prvý majiteľ.

použité príklady sú z designsponge

This entry was posted in Starý nábytok. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. Titlak
    Posted štvrtok, 28. január 2010 at 9:07 am | Permalink

    Je to krasa ako to pekne prerabaju. U nas ked tak mozes prerabat krasny lamino-drevotrieskovi nabytok :) Samozrejme ze prehanam urcite niekde lezia aj pekne kusky. Na sponge sledujem uz dlhsiu dobu nie je co dodat.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*