kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Vedia si pekný nábytok vyrobiť aj ženy?

Absolventi stolárskych učilíšť alebo drevárskych priemysloviek mi dajú iste za pravdu, že ak mali vo svojich radoch v študentských časoch čo i len jednu spolužiačku – ženu – budúcu stolárku – považovalo sa to za raritu. Ak si odmyslíte čalúnnictvo (čo je samozrejme tiež nábytkárska profesia a v nej sa pohybuje už podstatne viac žien…), výroba nábytku je odjakživa akosi prirodzene vzťahovaná iba k mužom rovnako, ako tomu je napríklad pri murároch a ďalších stavebných profesiách (tety žeriavničky mi snáď teraz prepáčia :) ).

Nie je preto prekvapujúce, že ak ide o nábytok a jeho svojpomocnú výrobu v domácich podmienkach, aj tu hrajú prím práve muži. Ženy v oblasti zariaďovania interiérov sústreďujú svoj záujem skôr na architektúru, nábytkový či (všeobecnejší) interiérový dizajn, estetiku ale aj riadenie t.j. na ten smer, pri ktorom nemusia až tak často vlastnoručne používať akumulátorový skrutkovač, kotúčovú pílu, alebo nedajbože kladivo a ručný hoblík :) Samozrejme, v dôležitej roli pomocníčky svojho manžela sa už ocitla asi každá žena a mnohokrát by sa bez jej pomoci novovyrobenú poličku v kúpeľni nepodarilo ani zavesiť, ale… dokážu ženy samé navrhnúť a vyrobiť do svojej domácnosti pekný a funkčný nábytok? Vedia ženy vlastnými rukami zhmotniť svoje predstavy do podoby konkrétneho konferenčného stolíka, poličky alebo aj manželskej postele? Presvedčivú odpoveď na túto otázku ponúka stránka ana-white.com ženy, Američanky z Aljašky – Any White.

Keď bola Ana tehotná, bývala s manželom iba v garáži a preto sa rozhodli postaviť si svoj vlastný rodinný dom z dreva svojpomocne. Ana nakreslila plány ručne ma milimetrový papier a potom sa pustili do svojpomocnej výstavby. Za pochodu sa Ana učila o problematike výstavby, spoznávala drevo, spôsoby jeho obrábania, učila sa používať vŕtačku a iné drevoobrábacie stroje a nástroje. Keď sa do nového domu bez nábytku a bez peňazí na jeho zadováženie s manželom a malou dcérkou nasťahovali, pozerajúc do katalógov snívala o krásnom nábytku, ktorý by sa hodil do ich malého domčeka. Vtedy opäť vzala ceruzku a štvorčekový papier a nakreslila svoj náčrtok – posteľ – a premýšľala. Fungovalo by to? Dokázala by som si vyrobiť svoj vlastný nábytok? Rozhodla sa to vyskúšať a sama bola prekvapená, ako sa jej podarila!

V nasledujúcich rokoch zistila, že výroba nábytku je pre ňu terapia a ak mohla byť vo svojej garáži a niečo vyrábať aspoň 15 minút, bol to pre Anu skvelý deň. Na jeseň 2009 začala prostredníctvom svojej stránky blogovať a tým približovať aj ďalším ženám svet svojpomocnej výroby nábytku. Za taký relatívne krátky čas vybudovala popri svojej hlavnej náplni práce (tou je ako sama píše starosť o dcérku, varenie, domáce zvieratá, cvičenie…) úctyhodný zdroj informácií pre stolárky – amatérky a zastrája sa, že ešte ani zďaleka neskončila :) Čo môžu dievčatá – šikulky na stránke ana-white.com nájsť?

  • úplné začiatočníčky si prečítajú niečo o základných materiáloch, postupoch, nástrojoch a strojoch potrebných na výrobu nábytku v domácich podmienkach
  • diskusné fórum stále sa rozšírujúcej komunity odvážnych (nielen) žien, ktoré sa chcú pustiť do svojho prvého projektu, ale aj tých, ktoré už nazbierali pri svojpomocnej výrobe nábytku viacero skúseností
  • inšpirácia v podobe fotografií zrealizovaných menších či väčších kúskov nábytku od Any White a komunity
  • podrobné návody a výkresy na výrobu nábytku – návody, konštrukčné výkresy a výpisy materiálu na poličky, stolíky, stoličky, manželské postele, komody, lavičky, poschodové postele, skrine a na rôzny ďalší nábytok

Dokážu si aj ženy na Slovensku vyrobiť pekný nábytok?

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. WordPress › Chyba