kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru

Z reakcií vás, čitateľov webu nábytok – dobremag.net usudzujem, že je medzi vami množstvo šikovných domácich majstrov, schopných s trochou pomoci vyrobiť aj v domácich podmienkach (tzv. na kolene) relatívne kvalitný nábytok.

Nábytok vyrobený domácim majstrom spĺňa maximum predstáv a požiadaviek budúceho užívateľa a je aj výrazne lacnejší, ako nábytok kupovaný v predajni s nábytkom či v interiérovom štúdiu. Takémuto nábytku však musí jeho tvorca mnohokrát odpustiť menšie či väčšie nedostatky, vznikajúce v dôsledku provizória domácej dielne.

Medzi najčastejšie vyhľadávané patria návody, tipy a triky na svojpomocnú výrobu vstavanej šatníkovej skrine. Preto sa pokúsim v sérií článkov popísať, ako takýto projekt začať, ale hlavne ako ho aj úspešne dokončiť s minimalizáciou spomínaných nedostatkov.

Precízne zameranie interiéru (v prípade zabudovaného šatníka ide najčastejšie o niku v stene, či roh tvorený dvoma stenami…) je nutné vykonať ešte pred samotným započatím navrhovania vonkajšieho dizajnu a vnútorného vybavenia zabudovanej skrine. Kvalita meračskej práce bude mať zásadný vplyv na funkčnosť posuvných šatníkových dverí, vnútorného vybavenia – nábytkového kovania (vešiaková tyč, vnútorné nábytkové zásuvky…), rýchlosť výroby a montáže a v neposlednom rade na cenu tohoto nábytku.

1. Na papier si prekreslite zjednodušenú perspektívu stien tej časti miestnosti, do ktorej budete vstavanú šatníkovú skriňu vyrábať. Dôležité je do nákresu nahrubo zakresliť nie len steny, ale všetky ďalšie prvky, ktoré majú vplyv na konštrukciu skrine – elektrické zásuvky, vypínače, zárubne, nástenné ale aj stropné svietidlá, elektrické rozvádzače, dvierka v stenách či pri podlahe s dlažby soklové lišty.
2. Šírku a výšku priestoru merajte vždy na troch miestach – šírku merajte pri podlahe (ŠPA, ŠZA), pri strope (ŠPC, ŠZC) a v približnej polovici výšky (ŠPB, ŠZB), výšku merajte na oboch stranách (VPA, VZA, VPC, VZC) a v približnej polovici šírky (VPB, VZB) – výšku je ideálne merať aj v prednej časti – v mieste, kde budú posuvné dvere ale aj v zadnej časti. Hĺbku priestoru zamerajte taktiež na 3 miestach – pri podlahe(HPA, HLA), pri strope (HPC, HZC) a v približnej polovici výšky (HPB, HZB), avšak vždy na každej strane zvlášť. Každú zameranú kótu si zaznačte do náčrtku v milimetroch.
3. Všetky prvky zasahujúce do priestoru budúcej skrine (resp. ktoré sú v blízkosti tohoto priestoru) zamerajte tak, aby ste poznali rozmer prvku (výšku, šírku, hĺbku), vzdialenosť od podlahy ku spodnej hrane a hornej hrane prvku a vzdialenosť k bočným hranám prvku od bočných stien. Nezabudnite na prvky na strope!
4. Posledným krokom pri meraní je identifikovanie veľkosti uhlov v rohoch, ktoré navzájom steny zvierajú – t.j. zistenie (ne)pravouhlosti rohov miestnosti. Na toto meranie existujú dva jednoduché spôsoby. Prvá – priloženie dosky (napríklad z DTD akejkoľvek hrúbky) rozmeru 600 x 600 milimetrov k meranému rohu a zmeranie odchýlky stien oproti doske (pri pravom uhle je odchýlka 0, pretože doska sama o sebe ma rohy pravouhlé). Druhá – naznačenie 600 mm na obe steny zvierajúce meraný uhol a následné zmeranie vzdialenosti od oboch bodov.

Ako zamerať vstavanú šatníkovú skriňu
Príklad výkresu „meračky“ interiéru pre vstavanú skriňu na mieru.

Súvisiace články:
a. Ako vyrobiť vstavanú skrinu svojpomocne 2
b. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: materiál a montáž korpusu

This entry was posted in Nábytok na mieru, Nábytok svojpomocne, Šatníky and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

18 Comments

 1. Daniel
  Posted pondelok, 26. máj 2008 at 10:18 pm | Permalink

  sranda na tomto blogu. teraz tu čítam že ako na vstavanú skriňu svojpomocne a akurát dnes nám priviezli 2ks posuvných dverí na vstavanú skriňu. Celý korpus skrine sme si spravili pritom sami (presnejšie nám spravil otec), vlastne on nám spravil každý kus nábytku v našom novom byte:) (teda okrem sedačky, postele, jedálenského stola a stoličiek) proste kto vie ten vie :) ak by bol záujem o fotky radi sa pochválime:)

 2. Posted utorok, 27. máj 2008 at 7:00 am | Permalink

  záujem o fotografie vydarených realizácií nábytku realizovaného či už svojpomocne alebo výrobcom nábytku je záujem vždy ,)

 3. jozef
  Posted štvrtok, 13. november 2008 at 1:24 pm | Permalink

  Zdravím
  Nemá niekto návod ako takú skrinu postaviť – nie firma.
  stačí adresa alebo mailom
  Pekne prosím.

 4. Posted nedeľa, 30. november 2008 at 8:41 pm | Permalink

  jozef: pokračovania série článkov ako vyrobiť vstavanú skriňu sa dočkáte už čoskoro ,)

 5. peter
  Posted utorok, 6. január 2009 at 9:24 pm | Permalink

  Velmi zaujimavy clanok. Osobne sa chystam na vyrobu celej kuchyne s tym ze aj navrh si spravim sam. Ale nenapadlo ma ze taku vstavanu skrinu si clovek tiez dokaze spravit.. Vyborna inspiracia, bolo by dobre keby ludia posielali fotky co vyrobili a vytvorila sa nejaka galeria..

 6. Posted piatok, 9. január 2009 at 2:53 pm | Permalink

  peter: ďakujem za nápad. obávam sa však, že zatiaľ na nábytok – dobremag.net nie je vybudovaná dostatočne veľká komunita, aby podobná galéria nezívala prázdnotou :) a to si musím ešte nasypať na hlavu popol, že jediné fotografie nábytku vyrábaného svojpomocne od nášho stáleho čitateľa sa nám podarilo niekde „zapatrošiť“ :(

 7. Peter
  Posted sobota, 10. január 2009 at 5:19 pm | Permalink

  Ono niekedy staci zopar fotiek a ludia sa chytia.. treba spravit aj osvetu tejto stranke a jasnejsie napisat komu je urcena. Napriklad pri prvom kliku som myslel ze stranka je firemna a ze to tu ponuka nejaka firma. A potom ludia zacnu viac sem chodit a prispievat do diskusii. A Luida sa radi pochvalia co vyrobili…

 8. Posted nedeľa, 11. január 2009 at 3:39 pm | Permalink

  osveta resp. propagácia webových stránok… to je nikdy neustávajúci beh na dlhé trate. ale snažíme sa bežať ďalej, tak snáď to bude prinášať ďalšie pozitívne výsledky – tak ako doteraz….a pozitívom bude určite aj galéria nábytku, vyrobeného čitateľmi a aj vaše dva príspevky nás nakopli k tomu, aby tu bola v dohľadnej dobe ,)

 9. Janos
  Posted pondelok, 15. marec 2010 at 9:24 pm | Permalink

  Tutu stranku som objavil as teraz.Je fajn ze sa mam kde obratit ked potrebujem pomoc pri praci s nabytkom.Konkretne mi ide o vstavane skrine.Nevieme pridat zoznam ci aspon naznacit kde kupit sucasti ne montaze,hlavne posuvných dverý.

 10. Posted pondelok, 15. marec 2010 at 9:27 pm | Permalink

  ako už bolo spomínané niekde pod iným článkom … skúste twd.sk nabytkar.sk interierstudio.sk tilia.eu naceva.sk

 11. pali
  Posted streda, 16. február 2011 at 7:03 pm | Permalink

  Zdravi mchcem sa spitat ci neikto ma pozrezovy plan na Bukas dakujem ozvite sa

 12. Posted streda, 16. február 2011 at 8:58 pm | Permalink

  hladate niekoho kto vam nareze drevotriesku?

 13. Zelko
  Posted štvrtok, 8. september 2011 at 9:50 am | Permalink

  Dobrý deň

  Chcel by som sa spýtať ako sa dá vyriešiť problém vyššieho stropu. Je asi zbytočné riešiť dvere na celú výšku – mám 2,95 m strop. Preto by sa tam mala dať lišta krycia. Ale ako vyriešiť nosnú časť hornej koľajnice. Nebolo by riešením vytvoriť z profilov na sadrokartón konštrukciu, na ktorú sa daná krycia lišta pripevní? Alebo to je zbytočné a nosná časť by bola vytvorená rámom z dosiek? Na strop by som nechcel moc vecí vešať, lebo je riešený starým spôsobom z 30tych rokov, trstinový záklop či ako sa to volalo.

  Ďakujem za odpoveď

 14. Posted štvrtok, 8. september 2011 at 10:19 am | Permalink

  dolezite je poznat sirku skrine a pocet zvislych predelov

 15. Zelko
  Posted piatok, 9. september 2011 at 10:03 am | Permalink

  Dobrý deň. Ďakujem za skorú odpoveď:) Šírka skrine bude cca 3 metre. Je treba tam dávať nejaké zvislé predely?

 16. Posted piatok, 9. september 2011 at 1:36 pm | Permalink

  ak by sa dalo horné dno ktoré by nieslo hornú kolajnicu tak samozrejme zvislé predely su nutne …. dosky sa vyrabaju do max cca 280 cm takze idealne by to bolo rozdelit na 3 priestory a horne dno by bolo tiez z 3 casti … inak nedavno sme riesili aj vami uvazovanu druhu alternativu kedy sa zo stenovych CW a UW profilov znizil v mieste kolajnice strop

 17. Jojo
  Posted streda, 18. júl 2012 at 8:52 am | Permalink

  Vie mi sem niekto dat celkovu kalkulaci skrine kolko to asi stalo?

  Aby som vedel porovnat ci sa to oplati alebo radsej majstrov zavolat.

  Dakujem

 18. Erik
  Posted pondelok, 24. október 2016 at 11:22 pm | Permalink

  Dobry den. Mozem postavit vstavanu skrinu aj na plavajucu podlahu ? Alebo je to nevhodne? Je lepsie dat dolu plavajucu prec v tej casti kde ma stat skrina a postavit na beton skrinu ? Dakujem

2 Trackbacks

 1. […] Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru 2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2 3. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: […]

 2. […] z praktickejších doplnkov vstavaných skríň sú bezpochyby svietidlá. V prípade ich zabudovania do interiéru skrine sa stávajú súčasťou […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*