kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Zariaďovanie interiéru a zdroj tepla

Nie bezpodmienečne, ale občas je predsa potrebné (alebo možné a vhodné) umiestniť zdroj tepla pre vykurovanie a prípravu teplej vody do miestnosti kúpeľne, chodby a pod., alebo dokonca do kuchyne. Niektoré z dôvodov:

 • v byte, či menšom rodinnom dome, nie vždy je k dispozícii vhodná samostatná miestnosť pre osadenie kotla alebo ohrievača vody,
 • z iného priestoru nie je vhodnejšia možnosť vyviesť spaliny do vonkajšieho prostredia pre zložitosť vedenia potrubia pre odvod spalín alebo pre nutnú ohľaduplnosť voči užívateľom susedných bytov, domov…,
 • potreba minimalizovať dĺžku rozvodu teplej vody medzi miestom jej prípravy a jednotlivými odbermi (sprchy, umývadlá, kuchynský drez, práčka) a tým aj tepelné straty z teplej vody, resp. eliminovať potrebu recirkulácie teplej vody,
 • rozmery a dispozičné riešenie občas (napr. v starších rekonštruovaných objektoch) architekta interiéru priamo „vyzývajú“ k takému umiestneniu zdroja tepla.

Uvedenej varianty – umiestneniu kotla a ohrievača vody v niektorej z vyššie uvedených miestností – sa netreba obávať. Prečo?

 • Výrobcovia kotlov a ich príslušenstva vychádzajú konštrukciami a vlastnosťami svojich produktov projektantom, investorom a vlastníkom v ústrety.
 • Tvar a rozmery plynových (aj relatívne menej používaných elektrických) kotlov, prietokových a zásobníkových ohrievačov vody i zásobníkov priamo prispôsobujú možnostiam zabudovať ich do korpusov kuchynského, kúpeľňového alebo predsieňového nábytku. Toto riešenie je bežné a zdroje tepla a teplej vody sa stávajú absolútne integrovanou súčasťou moderného zariadenia a interiéru kuchyne, kúpeľne alebo haly a pod. Uvádzaná výhoda sa týka tak závesných, ako aj stacionárnych kotlov a k nim priradeným ohrievačom a zásobníkom teplej vody.
 • Dizajn týchto zdrojov tepla a teplej vody však umožňuje ich v miestnosti priznať, samozrejme v prípade špecifického záujmu vlastníka či investora, ako iné výrobky bielej techniky.
 • Nasávanie vzduchu pre spaľovanie plynu v kotloch typu TURBO je z vonkajšieho prostredia špeciálnym koaxiálnym alebo samostatným potrubím (je vždy súčasťou dodávky kotla) a nie z miestnosti, nenastáva teda deficit vzduchu pre prítomné osoby.
 • Súčasné moderné kotly a ohrievače vody sú tiché, ich prevádzku nie je možné sluchom registrovať na bežnom akustickom pozadí bytu, domácnosti, kuchyne…

Dizajnérsky a konštrukčne výborne zvládnutý a remeselne bezchybne zhotovený nábytok dokáže prijať aj špičkovú a bežne dostupnú a potrebnú tepelnú techniku – zdroje tepla pre vykurovanie a prípravu teplej vody.

This entry was posted in Návrh nábytku, Vykurovanie. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

 1. Aja
  Posted utorok, 13. november 2012 at 11:12 am | Permalink

  Dobry den, dakujem za super clanok. Nikdy by ma nenapadlo umiestnovat zdroj tepla do kuchyne. No ked sa nad tym zamyslim, moze to byt vazne uzitocne.

One Trackback

 1. […] Sťažené podmienky pre prípadné dispozičné zmeny v interiéri, kvôli jasne daným tvarom a rozmerom vykurovacieho okruhu a riziku poškodenia rúrok okruhov pri […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*