kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: posuvné dvere

Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne?

1. Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru
2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2
3. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: korpusu

Aby ste boli s konečným výsledkom (teda s kvalitou prevedenia a s finálnym výzorom vstavanej skrine, ktorú vyrábate svojpomocne) spokojní, presné zameranie priestoru patrí medzi najdôležitejšie prípravné práce jej stavby. Pri vnútornom vybavení vstavaných skríň sa síce takmer každá chyba v meraní či samotnej výrobe dá viac či menej úspešne opraviť (krátke priečky a police a nerovnosti stien zatmeliť, dlhé priečky naopak zrezať…), pri posuvných dverách je priestor na opravy obmedzenejší.

Aj z tohoto dôvodu je vhodné rozdeliť výrobu vstavanej skrine do dvoch samostatných fáz – prvá fáza stavby vstavanej skrine by mala zahŕňať výrobu a montáž kompletných „vnútorností“ t.j. vnútorného vybavenia skrine a až druhá samostatná fáza by zahŕňala opätovné premeranie svetlých šírok a výšok vstavanej skrine, výpočet potrebných rozmerov posuvných dverí na vstavané skrine, návrh a konštrukciu posuvných dverí a ich osadenie do hornej a spodnej koľajnice.

vstavané skrine svojpomocne

Ako vypočítať rozmery posuvných dverí pre vstavané skrine?

Ako príklad si opäť môžeme zobrať modelovú vstavanú skriňu z minulého dielu tohoto seriálu. V prípade, ak boli steny, podlaha a strop v miestnosti naozaj rovné, budeme vo výpočte rozmerov posuvných dverí operovať iba s dvoma číslami – s výškou 2602 milimetrov a šírkou 1564 milimetrov. Avšak takýto ideálny stav nastane naozaj iba vo výnimočných prípadoch.

Premeraním svetlej šírky (vnútorná šírka medzi bokmi či bočnými lištami) vstavanej skrine v troch bodoch (A. pri podlahe, B. v približnom strede výšky a pri strope C.) a svetlej výšky (medzi spodnou hranou hornej lišty a podlahou resp. v prípade nepoužitia hornej lišty výška medzi stropom a podlahou) vstavanej skrine v troch bodoch (A. v ľavo, B. v približnom strede šírky a v pravo C.) zistíme skutočné rozmery – ak sme vnútro (resp. boky, bočné lišty a hornú lištu) skrine namontovali správne, budú všetky šírky a výšky rovnaké, a naopak, ak sme pri montáži neboli príliš presní alebo sme mali pokazenú bublinku vo vodováhe :), budú tieto rozmery rôzne. Pri výpočte šírky posuvných dverí pre vstavané skrine dosadíme do výpočtového vzorca najväčšie namerané číslo, avšak pri výpočte výšky použijeme najmenšie namerané číslo!

Šírka posuvných dverí = (svetlá šírka vstavanej skrine + (šírka použitého profilu * počet dverí – šírka použitého profilu)/počet dverí
Výška posuvných dverí = svetlá výška vstavanej skrine – 45 milimetrov (horná a dolná koľajnica + priestor na manipuláciu pri osádzaní dverí)

Zjednodušene sa dá povedať, že ku svetlej šírke vstavanej skrine sa pripočíta toľkokrát šírka použitého profilu, koľkokrát sa posuvné dvere navzájom prekrývajú a toto číslo sa vydelí počtom dverí na vstavanej skrini.

V našom modelovom prípade bude šírka posuvných dverí (1564 + (30 * 2 – 30)/2 = 797 milimetrov a výška 2602 – 45 = 2557 milimetrov. Samozrejme, rôzne profily používané na výrobu posuvných dverí majú rôzne šírky, preto je nutné si pred výpočtom tento rozmer zistiť a pozor si treba dávať aj na spomínaných 45 milimetrov odrátavaných z výšky skrine – zopár užších profilov sa vsádza do nižších koľajníc, a preto sa zo svetlej výšky vstavanej skrine odrátáva iba 35 milimetrov.

Osadenie posuvných dverí

Prvým krokom k osadeniu posuvných dverí do vstavanej skrine je montáž hornej koľajnice, ktorej dĺžka sa rovná svetlej šírke vstavanej skrine meranej pri strope miestnosti (v našom prípade 1564 milimetrov). Prednú hranu koľajnice treba zalícovať s prednými hranami bokov, bočných líšt a hornej lišty. Do stropu sa uchytí skrutkami na oboch koncoch vo vzdialenosti približne 80 až 120 milimetrov a ďalej každých približne 500 milimetrov na striedačku do jednej drážky a druhej drážky. Skrutky nesmieme (hlavne pri stropoch s väčšími nerovnosťami) príliš uťahovať – koľajnice majú tenké steny a môžu sa pod tlakom hlavičiek skrutiek zdeformovať.

Spodnú koľajnicu položíme na podlahu zatiaľ bez toho, aby sme ju pripevňovali, nasunieme do nej stopery, jedny dvere nasunieme do zadnej drážky hornej koľajnice a pritlačením dolných koliesok umiestníme dvere taktiež do zadnej drážky spodnej koľajnice. Posúvaním spodnej koľajnice dopredu a dozadu vycentrujeme posuvné dvere do správnej zvislej polohy a následne ju prichytíme skrutkami (na osi koľajnice) do podlahy – v prípade, ak nie je možné do podlahy vŕtať (napríklad pri podlahovom kúrení), je vhodné spodnú koľajnicu do podlahy prichytiť obojstrannou lepiacou páskou. Poslednou vecou, ktorú musíme spraviť, je vloženie zvyšných posuvných dverí do koľajníc a ich vycentrovanie tak, aby medzi ich bokmi a bokmi skrine nevznikli medzery.

This entry was posted in Vstavané skrine and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

4 Comments

 1. Veronika
  Posted utorok, 15. január 2013 at 2:36 pm | Permalink

  Dobry den, aj my sa chystame zhotovit vsatavanu skrinu svojpomocne. Avsak mam par nepresnosti a bola by som rada, keby ste mi s nimi pomohli.
  Vstavana skrina je do podkrovia, pricom z pravej strany je sikmina. Chceme ju na celu stenu, cize bude ohranicena 2ma stennami. Vieme, ze na posledne prave dvere budeme musiet pouzit iny system posuvania a to nie o strop, ale kolajnicky budu na jednej z polic. Neviete mi poradit, kde presne by som zohnala konkretne taketo kovanie?
  Dalej aj podorys je atypicky, koli dveram. Šiarka zadnej casti ma rozmer 3550 a v predu bude jedna pevna doska polozena sikmo a tym priestor pre dvere ma sirku 3310. Prvu zvislu priecku potrebujeme dat na sirku 1080 a ostatne sme rozvrhli na 717,1000 koli uloznym kosom a 717. Avsak teraz nevieme, ako presne mame vyratat dvere. Navrhli sme 4. Nemusia byt rovnakej sirky? Pretoze to by som napr. nemohla vysunut suflik, … Mozu byt 2 a 2 rovnake? A ako presne mam vyratat ich dlzku aby som nemala ten problem so suflikmi? Kolko sa musia prekryvat?
  A posledna otazka: Ci neviete, kde predavaju nejake sklo dekory, lebo stredom chceme dat sklo a pekne som nasla len na polskych strankach.
  Velmi pekne dakujem za odpovede :)

 2. Jaroslav Zembera
  Posted piatok, 22. február 2013 at 3:03 pm | Permalink

  Dobrý deň,
  Mohli by ste mi prosím poradiť prípadne poslať foto ako sa rieši posuvný systém dverí u podkrovia? Teda jedny alebo dve dvere by boli skosené, potom, ako sa rieši vrchná koľajnica a posuv (balanc) v nej?

  Ďakujem i za prípadné foto, alebo skicu…

 3. Lukas
  Posted pondelok, 31. marec 2014 at 12:10 pm | Permalink

  Dobrý deň,

  poprosil by som aj ja info k posuvnemu systemu v pokrovi (skosene dvere). Vopred ďakujem za odpoveď.

 4. miroslav cermak
  Posted piatok, 27. marec 2015 at 11:44 pm | Permalink

  Dobry vecer viete mi poradit prosim mam uz celu skrinu hotovu a nesedia mi dobre dvere uz su nastavene nadoraz lebo je kriva podlaha a v strede je buben s cim by som tu listu vypodlozil aby to nebolo moc vidiet? Dakujem

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*