kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť vstavanú skrinu svojpomocne 2

Aj keď je vhodné vnútorné vybavenie vstavanej šatníkovej skrine premyslieť ešte pred samotným zameraním priestoru kam plánujete vstavaný šatník postaviť, prienik medzi tým, čo naozaj v skrini budete chcieť a tým, čo v skutočnosti budete môcť mať, reálne nájdete až po zakreslení „meračky“. Dôsledným zameraním priestoru ste si otvorili bránu k detailnejšiemu naplánovaniu vnútorného vybavenia šatníka a premysleniu jeho konštrukcie.

Vstavané skrine

A1 – vstavaná skriňa umiestnená medzi dve priečky, A2 – vstavaná skriňa umiestnená z pravej strany ku priečke a z ľavej strany do priestoru, A3 – vstavaná skriňa umiestnená do priestoru

Plánovanie konštrukcie vstavaného šatníka s ohľadom na jeho cenu

Budete si do nového šatníka vešať premoknuté kabáty? Ak áno, uvažujte o zadnom chrbáte zo sololitu. V opačnom prípade je zadný sololitový chrbát zbytočný luxus a domácu výrobu a montáž vstavanej skrine značne skomplikuje a predraží (ak bude na dôvažok vnútorné vybavenie skrine z bielej drevotrieskovej dosky, nebude mať zadný chrbát ani estetickú pridanú hodnotu – biela omietka, biely sololitový chrbát skrine).

Budete si do vstavanej skrine odkladať (vychádzkovú, pracovnú, športovú…) obuv, čím bude šatník suplovať aj botník? Kvapkajúca voda časom poškodí spodné dno skrine a následná výmena bude značne komplikovaná. Ak zoberiete do úvahy fakt, že spodné dno neplní žiadnu statickú funkciu (z výnimkou použitia soklovej lišty, ale o tom inokedy…), môžeme ho kľudne prirovnať k slepému črevu – ak nebude, nebude chýbať a zlacní a zjednoduší sa výroba (montáž) šatníka. A pri naozaj malých priestoroch, kedy potrebujete ušetriť každý centimeter kubický odkladacích priestorov, môže byť práve tých 18 milimetrov z hrúbky nepoužitého spodného dna rozhodujúcich.

Boky vstavanej skrine sú pri rozumnom plánovaní taktiež položkou, na ktorej sa dá významnejšie ušetriť. Ak idete vyrábať štandardne hlboký vstavaný šatník (600 – 650 mm) na celú výšku miestnosti (cca 2650 milimetrov), rozmery bokov budú 2670 x 650 mm (pripočítajte 20 milimetrov k výške ako rezervu z dôvodu možných nerovností stropu či podlahy), čo znamená 3.48 metra štvorcového použitej drevotrieskovej dosky (pri cene cca 450 sk/m2 zaplatíte len za materiál na boky šatníka okolo 1566 Sk).

Takéto plnohodnotné boky budete nutne potrebovať, ak neumiestňujete vstavanú skriňu medzi priečky, alebo v prípade, že požadujete police s nastaviteľnou výškou. V opačnom prípade si vystačíte s oveľa lacnejšími bočnými lištami šírky 100 milimetrov (v extrémnych prípadoch a pri naozaj rovných stenách sa dá zaobísť dokonca aj bez týchto neplnohodnotných bokov). A koľko ušetríte? 2670 x 100 mm x 2 boky = 0.54 metra štvorcového = 240 Sk! Ušetríte vyše 1200 korún.

Určenie hĺbky vnútorného vybavenia vstavanej skrine

Použitím plnohodnotných bokov (t.j. na celú hĺbku vstavanej skrine) ich môžeme zaradiť do vnútorného vybavenia šatníka, naopak použitím bočných líšt sú tieto dielce samostatným konštrukčným prvkom, čo nám dovolí použiť na ich výrobu materiál iného dekoru či prevedenia (vnútro skrine za posuvnými dverami môže byť z najlacnejšej drevotrieskovej dosky, viditeľné boky a horná lišta môžu byť z reprezentatívnejšieho materiálu – dyhovanej drevotrieskovej dosky (wenge, zebrano, dub, javor, jelša, buk…), či striekanej drevovláknitej dosky (MDF dosky lakovanej na vysoký lesk alebo mat)).

V zásade platí, že všetko, čo je za bočnými a hornou lištou (resp. za posuvnými dverami), je vnútorné vybavenie. Bočné lišty slúžia na presný doraz posuvných dverí (t.j. na vyrovnanie nerovností na priečkach), horná lišta slúži tak isto na vyrovnanie nerovností stropu a na montáž hornej vymedzujúcej hliníkovej koľajnice pre posun šatníkových dverí. Preto musíte počítať s tým, že hĺbka vstavanej skrine pozostáva z vnútornej hĺbky (VH – úložný priestor) a hĺbky lišty 100 milimetrov (HL). Keďže v priestore líšt sa budú posúvať šatníkové dvere je jasné, že vnútorné vybavenie šatníka je možné vyrobiť iba do vnútornej hĺbky. V prípade použitia plnohodnotného boku na celú hĺbku vstavanej skrine musíte taktiež počítať z priestorom pre dvere (vnútorné vybavenie šatníka bude mať hĺbku menšiu o 100 milimetrov ako bok)!

Vstavané skrine svojpomocne

Súvisiace články:
a. Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru
b. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: materiál a montáž korpusu

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

12 Comments

 1. Boris
  Posted pondelok, 1. december 2008 at 1:51 pm | Permalink

  Jednu takuto skrinu som si davno postavil. Dlzka 3,5m, vybudovane cez nu dvere a za nou pracovna. Uzitocna vec. Naklady na realizaciu – 12tis za material (pevna zadna stena), 1 den montovania, 3 dni priprav (meranie, pocitanie, navrh). Komercne riesenie stalo nad 50tis + upravy.

 2. Posted pondelok, 1. december 2008 at 2:03 pm | Permalink

  výborná úspora ,) gratulujem
  aj keď vstavaný šatník ako predelovacia stena je už trošku náročnejší na realizáciou a na spotrebu materiálu (pevný chrbát/zadná stena)

 3. Daniel
  Posted pondelok, 1. december 2008 at 11:18 pm | Permalink

  no super, že ste sa s blogom pohli ďalej. som sem občas zablúdil a furt tu bol len ten príspevok o tom papierovom nábytku. nás čaká ešte zariadenie detskej izby, no s plánov ktoré sem mali, že spravíme rohovú skriňu sme upustili, nakoľko tá by až po strop nevyzerala pekne. ako náhradu sme sa rozhodli spraviť ďalšiu vstavanú skriňu (o tej predošlej som tu už písal) ktorú poženieme samozrejme až po strop. Momentálne však riešim dilemu že na mieste kde mali byť dvere skrine som namontoval garnižu a nejak mi to už nevychádza:( ešte zvažujeme či sa rozhodnúť pre dve klasické postele – váľandy, alebo kúpiť poschodovú – skúste poradiť v tomto ak sa dá… vďaka ešte raz že idete ďalej

 4. Posted utorok, 2. december 2008 at 8:17 am | Permalink

  pri poschodovej posteli je vždy riziko, že sa budú deti vždy vadiť, ktoré bude spávať hore a ktoré dole :)

 5. Janson
  Posted sobota, 28. február 2009 at 11:03 pm | Permalink

  Dobry den, stale cekam na pokracovani clanku, moc jsem se na to tesil a nemuzu se stale dockat pokracovani :) Bude?

 6. Posted nedeľa, 1. marec 2009 at 8:17 am | Permalink

  najbližší týždeň sa pokračovania dočkáte ,)

 7. Jozef
  Posted pondelok, 22. jún 2009 at 5:30 pm | Permalink

  Ja som sa rozhodol, že spravím vstavanú skriňu na stene, kde sú umiestnené dvere. Tá stena, ktorá je bez otvoru a vonkajšia by mohla časom vlhúť, nie je vhodná. Plánujem to urobiť tak, aby bola skriňa vlastne vo dvoch vrstvách nad sebou. Teda vlastne dve skrine na sebe: 1.horná – súvislá. 2. spodná – s vynechaním miesta v priestore vstupných dverí do spálne.
  Prosím ak niekto také niečo realizoval mohol by priložiť komentár a vyjadrenie či je s takým riešením spokojný alebo to nemá zmysel?

 8. Posted pondelok, 22. jún 2009 at 5:38 pm | Permalink

  takto sa vstavané skrine robia bežne – takže nemusíte sa obávať – je to OK riešenie. zväčša sa horná vodorovná priečka neurobí o 10 cm plytšia ako boky, ale rovnako hlboká, a na jej spodok sa namontuje horná vodiaca lišta pre spodné posuvné dvere a na jej vrch sa namontuje spodná lišta pre horné posuvné dvere

 9. peter gelan
  Posted štvrtok, 21. január 2010 at 10:29 pm | Permalink

  je mozne postavit vstavanu skrinu o rozmeroch 4200x2500x600 sxvxh sposobom medzi dve murovane steny bez predelov v jednom kuse so 4mi pos. dvermi. tak ze by som na strop a podlahu namontoval ram nan potom kolajnicky a do nich vlozil dvere? bolo bz to dost pevne, nevipadli bz dvere, alebo nejake ine problemy. za odpoved dakujem

 10. Posted piatok, 22. január 2010 at 6:30 am | Permalink

  vstavané skrine široké 4200 milimetrov so 4 posuvnými dverami sú s pohladu funkcnosti bezproblémové… spôsobom aky popisujete mozete zmontovat teoreticky nekonečný súvislí rad posuvných dverí – ak sú kolajnice pevne upevnené do stropu a do podlahy je tento nábyto naozaj bez problemov…..

 11. erika
  Posted nedeľa, 11. september 2011 at 9:45 am | Permalink

  chcela by som vas poprosit o radu,pretoze si chceme vyrobit sami kuhynsku linku,ked chceme biele leskle dvierka aky material mame pouzit,dalej chceli by sme ich mat ohranicene ,len po krajoch striebornou listou ako pri vstavanych skriniach,tak ci by ste nam vedeli poradit ake listy by to mohli byt,a este by nas zaujimalo ako sa davaju skla do dvierok,ktore sa budu otvarat do vrchu.dakujeme

 12. pokahontas
  Posted piatok, 5. apríl 2013 at 12:56 pm | Permalink

  take somariny ja lepšie spravim na praxy :D

3 Trackbacks

 1. […] Prečítajte si pokračovanie seriálu o svojpomocnej výrobe vstavaných šatníkov: Ako vyrobiť vstavanú skrinu svojpomocne 2 […]

 2. […] 1. Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru 2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2 […]

 3. […] Vstavané šatníkové skrine svojpomocne – zameranie interiéru 2. Ako vyrobiť vstavanú skriňu svojpomocne 2 3. Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*