kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské pracovné dosky: luxus menom kameň

Zatial čo laminátové kuchynské pracovné dosky sú určené nielen do najlacnejších, ale v niektorých prípadoch aj do luxusnejších kuchýň, kamenné kuchynské pracovné dosky patria jednoznačne medzi luxusné a drahé materiály.

Kuchynské pracovné dosky z prírodného masívneho kameňa

Ak je vašim snom naozaj luxusná kuchyňa a rozhodnete sa investovať viac aj do kuchynskej pracovnej dosky, prírodný kameň by mal byť jeden z jasných kandidátov vášho domáceho výberového konania. Zo svojej podstaty (farba, kresba, štruktúra a textúra horniny) je každý kus prírodného kameňa originál, preto sa nemôže stať, že pri použití rovnakého materiálu bude mať váš sused úplne rovnakú kuchynskú pracovnú dosku.

Obrovskou výhodou pri kuchynskej pracovnej doske z masívneho prírodného kameňa z tzv. vyvretých hornín (žula, syenit, porfyr…) je fakt, že majú výborné mechanické vlastnosti, čo umožňuje krájanie potravín a naklepávanie mäsa priamo na kuchynských doskách. Naopak pri usadených horninách (vápenec, mramor, travertín, pieskovec…) je pevnosť znížená a nasiakavosť kuchynských dosiek zvýšená. Preto je dôležité takéto kuchynské pracovné dosky pred montážou na korpus kuchynských skriniek podložiť jednoliatou pevnou (nosnou) podložkou z DTD resp. MDF (prirodzene, hlavne pri tenších doskách) a povrch špeciálne impregnovať proti kyselinám (napr. citrónová šťava…). Kamenné dosky sú taktiež odolné voči vysokým teplotám – napríklad žula dokáže odolávať až 250°C.

Minimálna hrúbka kuchynskej pracovnej dosky sa odvíja od použitého materiálu – všeobecne zaužívanou minimálnou hrúbkou napríklad pri mramore je 20 milimetrov, pri travertíne 25 milimetrov a kuchynská pracovná doska zo žuly by mala mať minimálnu hrúbku 30 milimetrov. Maximálna hrúbka kuchynskej pracovnej dosky z prírodného masívneho kameňa nie je prakticky limitovaná, avšak pri naozaj hrubých doskách (od cca 60 milimetrov) je nutné dodatočne vystužiť konštrukciu kuchynských skriniek a použité kuchynské nožičky musia mať taktiež zvýšenú nosnosť.

Kamenné kuchynské pracovné dosky sa zhotovujú z veľkých platní, čo naozaj umožňuje vyrábať obrovské množstvá atypických tvarov a rozmerov.

Kuchynské pracovné dosky z umelého kameňa

Prírodný kameň sa pri výrobe kuchynských pracovných dosiek často nahrádza tzv. umelým kameňom. Tento akrylátový kompozitný materiál predávaný pod značkami Corian, Polyston, Kerrock alebo Rausolid sa vyrába v hrúbkach približne 3 až 10 milimetrov a pri výrobe kuchynských pracovných dosiek sa lepí na jadro z DTD alebo MDF dosiek, čím sa dosiahne ich rôzna hrúbka. Vysoká tvarovateľnosť v termoplastickom stave (možnosť výroby kuchynskej pracovnej dosky a drezu v jednom celku), hladký neporézny povrch (mimoriadne hygienický a ľahko udržiavateľný), odolnosť voči kyselinám používaným v domácnosti (citrónová šťava, ocot…), spracovateľnosť bez viditeľných špár a jednoduchá opraviteľnosť poškodeného povrchu pracovnej dosky sú podľa môjho názoru veľké plus pri rozhodovaní. S praxe však viem, že kuchynské pracovné dosky z umelého kameňa s vysokoleštenou úpravou sú extrémne náchylné na poškriabanie a iné drobné poškodenia povrchu.

Betónové kuchynské pracovné dosky

Betónové (železobetónové) kuchynské pracovné dosky (vyrábané priamo na mieste) majú takmer identické mechanické vlastnosti, ako pracovné dosky z prírodného kameňa. Na dosiahnutie zníženej nasiakavosti sa do betónu pridávajú špeciálne zmesi a povrch sa po dôkladnom obrúsení impregnuje. Rôzna farebnosť sa dosahuje pridávaním pigmentov priamo do betónu, preto je doska farebne homogénna po celej svojej hrúbke (toto je dôležitý poznatok, pri prípadných opravách mechanického poškodenia kuchynskej dosky). Hrúbky betónových kuchynských pracovných dosiek môžu byť rôzne, pri tých hrubších je rovnako ako pri kamenných doskách nutné vystužiť konštrukciu kuchynských skriniek a kuchynských nožičiek. Cenu týchto kuchynských dosiek zvyšuje extrémna prácnosť výroby, naopak, cement, štrk a železo použité na ich výrobu nepatria medzi najdrahšie.

Samostatnou kapitolou pri betónových kuchynských doskách sú dosky obložené obkladom (tehla, keramika, porcelán…). Tieto materiály sú vo veľkej väčšine vysoko odolné proti mechanickému poškodeniu a proti vlhkosti, avšak ich slabinou je škárovanie – nižšia odolnosť voči vonkajším vplyvom či ťažšie čistenie od prípadných mastnôt.

kuchyňa Allmilmoe.jpg

Na ilustračnej fotografii je kuchyňa od nemeckého výrobcu Allmilmoe. Spodné pracovné dosky a zástena sú vyrobené z prírodného kameňa, horná barová doska je vyrobená z umelého kameňa.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kuchynské pracovné dosky: v hlavnej úlohe laminát

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kuchyňa, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

4 Comments

  1. WordPress › Chyba