kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské pracovné dosky: v hlavnej úlohe laminát

Rád by som v nasledujúcom miniseriály popísal materiály s ktorých sa vyrábajú kuchynské pracovné dosky, aké môžu mať hrúbky a ktoré materiály použité na ich výrobu sú drahšie prípadne ktoré patria medzi lacnejšie (resp. ktoré a prečo sú kvalitnejšie, naopak ktoré za veľa nestoja a. na výrobu kuchynskej pracovnej dosky sú nevhodné). V úvodnej časti sa budem venovať laminátovým materiálom.

Kuchynské pracovné dosky zo zdvojenej DTD

Zdvojené laminátové drevotrieskové dosky (hrubé 36 milimetrov) používané na konštrukciu nábytku, bývajú nezriedka využívané aj na výrobu kuchynských pracovných dosiek. Takéto lacné kuchynské pracovné dosky sa najčastejšie montujú do malých kuchyniek pri zariaďovaní firemných kancelárskych priestorov (či už z dôvodu maximálneho materiálového zosúladenia kuchyne s ostatným kancelárskym nábytkom, alebo ako dôsledok minimalizovania nákladov pri zariaďovaní interiéru), kde sú bežnou prevádzkou podstatne menej zaťažované, ako kuchynské pracovné dosky v domácej kuchyni (využíva vo firemnej kuchynke niekto okrem kávovaru, mikrovlnej rúry a chladničky aj ničo iné?).

Jadro klasických laminátových drevotrieskových dosiek používaných na výrobu nábytku však nie je impregnované a ich povrch nie je prispôsobený na dlhodobé odolávanie vlhkosti. Riziko znehodnotenia takejto kuchynskej pracovnej dosky vlhkosťou je zvýšené aj použitím hranovacej pásky alebo ABS hrany. Nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vysokým teplotám sú ďalšie silné argumenty, hovoriace proti použitiu takejto kuchynskej pracovnej dosky. Pozitívom (okrem zmieňovanej relatívne nízkej cene) je široká škála dostupných drevodekorov a farebných odtieňov drevotrieskových dosiek a možnosť výroby hlbšej pracovnej dosky (oproti štandardu 600 milimetrov).

Laminátové kuchynské pracovné dosky s postformingom

Vhodnejšou (a oveľa viac používanou) alternatívou k lacnej a málo kvalitnej kuchynskej pracovnej doske z DTD je laminátová pracovná doska s tzv. postformingom hrúbky 28, 38 (Egger) či 39 (Wodego) milimetrov. Je odolná voči vysokým teplotám (do približne 180°C – avšak v žiadnom prípade neodporúčam priamo na ne odkladať horúce hrnce, pretože rozhorúčený povrch dna túto teplotu vysoko prekračuje), výborne tiež odoláva mechanickému poškodeniu (ale takisto na krájanie potravín odporúčam používať drevené podložky na to určené) a chemikáliám. Postforming na prednej hrane laminátovej kuchynskej pracovnej dosky zaručuje jednoliatosť povrchu, čím je zaručená jej maximálna vodoodolnosť.

Pri súčasných moderných kuchyniach je značnou nevýhodou fakt, že laminátové kuchynské pracovné dosky sa vyrábajú pri väčšine dekorov iba v hĺbke 600 milimetrov. Naopak podlepením vhodne zvoleným veľkoplošným materiálom je možné dosiahnuť takmer ľubovolnú hrúbku pracovnej dosky – pri tomto riešení je nutné pôvodné postformingové zaoblenie prednej hrany zrezať a nahradiť ABS páskou, laminátovou hranou alebo napríklad hliníkovou lištou.

Kuchynské pracovné dosky z nalisovaným laminátom

Rezopal, Duropal, Homapal… toto sú len niektoré názvy laminátov, používaných na výrobu luxusnejších kuchynských pracovných dosiek. Aj keď výsledná kvalita pracovnej dosky je takmer totožná ako pri laminátových doskách s postformingom, ich cena je podstatne vyššia. Výrobca kuchýň musí totiž takúto dosku vyrobiť sám – laminát s hrúbkou okolo 0,7 – 0,8 milimetra nalisuje na jadro z drevotrieskovej alebo drevovláknitej dosky.

Bohatá ponuka dekorov (či už drevodekorov, farebných UNI odtieňov alebo kovových povrchov) na plochu ale aj hrany kuchynskej dosky, úplná voľnosť pri určovaní hrúbky a možnosť výroby kuchynskej dosky hlbokej až okolo 1200 milimetrov sú hlavné dôvody, prečo sa tento materiál často využíva aj pri výrobe najluxusnejších kuchýň.

kuchynská pracovná doska lechner

Na ilustračnej fotografii je laminátová pracovná doska s hliníkovou hranou od Nemeckého výrobcu Lechner.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kuchynské pracovné dosky: luxus menom kameň

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Kuchyňa, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

27 Comments

  1. WordPress › Chyba