kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynské pracovné dosky v „rohovej“ kuchyni

Rohové kuchyne sa oproti jednoduchým kuchyniam bez rohov skladajú z väčšieho počtu náročnejších konštrukčných detailov, ktorých zanedbanie či už vo fáze plánovania, návrhu alebo výroby môže značne skomplikovať samotnú montáž kuchyne resp. kuchyňu predražiť. Jedným z takýchto detailov je spoj kuchynských pracovných dosiek v rohoch kuchyne.

Zvolením rozumnej alternatívy spojov kuchynských pracovných dosiek sa dá dosiahnuť okrem nižšej ceny kuchyne (a čím má kuchyňa viacej rohov, tým je úspora resp. neúspora výraznejšia – napr. rohové kuchyne v tvare písmena L s jedným rohom, či rohové kuchyne v tvare písmena U s dvoma rohmi…), ale mnoho krát aj vyššia estetická hodnota.

A. Kuchynské pracovné dosky v rohovej kuchyni spájané na „pokos“

V minulosti bol tento spôsob spájania kuchynských pracovných dosiek jeden z najpoužívanejších. Konce pracovných dosiek sú zrezané pod uhlom 45° a vzájomným spojením vytvoria obe ramená pravý uhol. Takýmto spôsobom sa však dajú vytvoriť kuchynské pracovné dosky zvierajúce aj iný ako pravý uhol a pri použití kuchynskej pracovnej dosky s drevodekorom sa dá dosiahnuť plynulý prechod vzoru imitovanej dreviny z jednej časti pracovnej dosky (zelená plocha) na ďalšiu (červená plocha). Taktiež sa takto jednoducho dosiahne plynulý prechod prednej zaoblenej hrany – tzv. postformingu. Poslednou (mne známou) výhodou je relatívne jednoduché spracovanie pracovnej dosky pomocou ručnej kotúčovej píly. Obrovskou nevýhodou takéhoto riešenia je veľké množstvo vzniknutého odpadu (t.j. zbytočne zaplateného materiálu) – pri každom rohu je to až takmer 60 centimetrov pracovnej dosky.

kuchynske pracovne dosky - rohove kuchyne

B. Kuchynské pracovné dosky v rohovej kuchyni spájané „výfrezom“

Pri laminátových kuchynských pracovných doskách s prednou zaoblenou hranou (kuchynské pracovné dosky s postformingom) je riešenie spoja s „výfrezom“ omnoho ekonomickejšou alternatívou ako pri spoji na pokos. Pri každom rohu sa takto ušetrí približne 60 centimetrov pracovnej dosky. Nevýhodou je náročnejšie remeselné spracovanie – v mieste styku pracovných dosiek sa z prvej dosky pomocou hornej frézy a šablón odfrézuje zaoblená hrana (zelená plocha) a z druhej dosky (červená plocha) sa odfrézuje v rovnakom tvare bok, ktorý pekne do prvej dosky „zapadne“. Zachová sa tak plynulý prechod prednej zaoblenej hrany (postformingu), avšak pri kuchynskej pracovnej doske z drevodekorom je vzor z druhej dosky (červená plocha) orientovaný kolmo na vzor prvej dosky (zelené plocha). Zruční montážnici kuchýň dokážu týmto spôsobom, rovnako ako pri prvej alternatíve, spojiť kuchynské pracovné dosky aj pod inými ako 90° uhlami.

kuchynske pracovne dosky - rohove kuchyne b

C. Kuchynské pracovné dosky v rohovej kuchyni spájané „na tupo“

Takéto spojenie kuchynských pracovných dosiek nie je vhodné pri doskách s prednou zaoblenou hranou, avšak pri pracovných doskách bez zaoblenia je toto najvhodnejšia alternatíva. Bok druhej dosky (červená plocha) a hranu prvej dosky (zelená plocha) v mieste styku netreba nijak upravovať (samozrejme len v prípade, ak kuchynský roh zviera 90°) – dosky sa jednoducho k sebe prirazia a zospodu prichytia spojovacím kovaním na pracovné dosky.

kuchynske pracovne dosky - rohove kuchyne c

D. Kuchynské pracovné dosky v rohovej kuchyni spájané „na tupo s vloženou hliníkovou lištou“

Z hľadiska estetiky, dizajnu kuchyne a praktickosti je takýto spôsob spojenia kuchynských pracovných dosiek najmenej vyhovujúci. Používa sa pri lacných kuchynských linkách alebo v prípade, ak montážnik z rôznych dôvodov nedokáže vyrobiť „frézovaný“ spoj (a ak takýto spoj montážnik naozaj nedokáže ale nechce vyrobiť, odporúčam pohľadať inú firmu). Ak však hľadáte najlacnejšiu kuchyňu alebo si kuchynskú pracovnú dosku montujete svojpomocne, je táto alternatíva za určitých okolností akceptovateľná – najdôležitejším detailom je v tomto prípade ohranovanie hrán v mieste spoja hranovacou páskou, aby sa predišlo prípadnému zatekaniu vody povedľa hliníkovej lišty do drevotrieskového jadra kuchynskej pracovnej dosky.

kuchynske pracovne dosky - rohove kuchyne d

This entry was posted in Kuchynský nábytok and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

8 Comments

 1. Posted utorok, 3. november 2009 at 10:07 pm | Permalink

  Neviete poradit firmu v BA, ktora robi taketo rohove spoje? (vyfrez)

 2. Posted utorok, 3. november 2009 at 10:14 pm | Permalink

  napríklad rosnička – drevopredaj alebo twd fachcentrum

 3. Kristína
  Posted nedeľa, 3. apríl 2011 at 2:26 pm | Permalink

  Potrebujem zohať hliníkovú alebo pvc lištu na spojenie dvoch pracovných dosiek v uhle 90 stupňov. Pracovná doska je zaoblená z jednej strany a jej hrúbka je 28 mm. Neviete mi poradiť ako by som sa k takejto spojovacej lište dostala. Už som skúsila snáď všetko. Ďakujem Kristína

 4. Posted nedeľa, 3. apríl 2011 at 6:28 pm | Permalink
 5. Kristína
  Posted nedeľa, 3. apríl 2011 at 7:16 pm | Permalink

  áno presne tú som myslela ale nedala sa mi objednať on-line pretože nie som živnostník. Neviete mi poradiť ako by som sa ku nej mohla inak dostať?

 6. Posted nedeľa, 3. apríl 2011 at 7:27 pm | Permalink

  napíšte ľudom od http://www.drevotrieska.com , viem že v najbližšej dobe budu rozširovať sortiment aj o nábytkove kovanie, možno vám lištu predaju už teraz

 7. XY
  Posted sobota, 3. marec 2012 at 9:31 pm | Permalink

  Zabudli ste uvazovat rohovu kuchynu so skosenou rohovou skrinkou 45 stupnovy uhol. Siahodlhy clanok a iba 90 stupnovy roh…

 8. andy
  Posted nedeľa, 15. november 2015 at 10:39 pm | Permalink

  super info..dá výborný prehľad ako riešiť toto „problémové“ miesto…montujem si sám ikea linku a tam v návodoch o tomto spoji ani ň :)..veľká vďaka a prajem veľa úspechov vo vašej práci..

One Trackback

 1. […] na realizáciu jej rohových častí a detailov. Jedným z takýchto technických detailov sú rohové spoje laminovaných kuchynských pracovných dosiek. Pri dodržaní niekoľkých zásad a správnej technológie je z pohľadu estetičnosti a […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*