kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nábytkové dvierka

Striekané dvierka

Hlavne dvierka striekané na vysoký lesk patria z dôvodu väčšej technologickej náročnosti a dlhšieho času potrebného na ich výrobu medzi tie drahšie. Moderný vzhľad, takmer neobmedzený výber farebných odtieňov, jednoduchá údržba a v prípade poškodenia možnosť opravy povrchu dvierok však vyššiu cenu podľa môjho názoru dostatočne vyvážia. Jadro striekaných dvierok tvorí MDF doska, na ktorú sa vo viacerých vrstvách nanáša farebný lak pričom dvierka môžu byť hladké, ale tak isto môžu byť na ploche alebo na hranách (tzv. fazeta) pred samotným striekaním upravené frézovaním.

Dýhované dvierka

Dýhovaná doska používaná na výrobu takýchto dvierok je – zjednodušene povedané – veľmi tenká vrstva dreva nalepená z oboch strán na konštrukčnom jadre (ktoré tvorí napríklad drevotriesková alebo drevovláknitá doska). Ak sa použije dýha niektorej z exotických drevín (zebráno, makasar, wenge…) a povrch sa upraví vysoko lesklým čírim lakom, budú dvierka patriť medzi jedny z najdrahších. V prípade použitia lacnejších dýh ako sú buk alebo dub a ich úpravou matným lakom cena výraznejšie klesne – a čo je dôležité – aplikovaním moridiel vhodných odtieňov dokáže výrobca nábytku takmer na nerozoznanie imitovať spomínané drahšie exotické dreviny (napríklad namorením dubu vhodným tmavohnedým moridlom nábytkár získa imitáciu wenge).

Dvierka z masívneho dreva

Drahšou alternatívou dýhovaných dvierok sú dvierka vyrobené z masívneho dreva. Momentálne nemôžem prísť na ich akúkoľvek výhodu oproti iným druhom, avšak okrem vyššej ceny (pre nutnosť použitia väčšieho množstva kvalitného dreva a vyššej pracnosti) je pri týchto dvierkach ďalšou nevýhodou vysoké riziko zmeny ich objemu či tvaru (drevo je prírodný materiál, ktorý neustále mení objem a tvar). Preto odporúčam použiť masívne dvierka iba v špecifických prípadoch (a o nich napíšem niekedy nabudúce).

Sklenené bezrámové dvierka

Sklo používané na nábytkové dvierka nemusí byť iba číre. Možností výberu je mnoho aj keď sa vám páči sklo mliečne (lacomat, satin white, pieskované…) alebo úplne nepriehľadné (lacobel, zrkadlo…). K dispozícií je taktiež nepreberné množstvo dezénov povrchu a rozhodovanie vám iste neuľahčí ani celý rad farebných odtieňov. Väčšinou sú jednotlivé sklá na približne rovnakej cenovej úrovni, avšak konečnú cenu za dvierka mierne zvýši potreba vŕtať otvory na úchytky a pánty (pánty na sklo a úchytky však existujú aj lepené). Leštenie všetkých hrán je ďalšie nemalé navýšenie ceny za sklenené bezrámové dvierka.

Sklenené dvierka s hliníkovým rámom

Moderný vzhľad sklenených dvierok s hliníkovým rámom je zaručený pri použití akéhokoľvek dostupného hliníkového profilu. Sklenenú výplň je možné použiť tiež akúkoľvek, avšak do miestnosti zo zvýšenou vlhkosťou alebo prašnosťou (kuchyňa, kúpelňa…) neodporúčam použiť pieskované sklo (zo strany opieskovania sa neskutočne zle čistí).

Fóliované dvierka

Relatívne nízka cena, vysoká mechanická odolnosť, jednoduchá údržba, veľké množstvo dostupných drevodekorov a farebných prevedení fólií… toto je len niekoľko z výhod, pre ktoré sú fóliované dvierka u nás mimoriadne obľúbené. Fólia je nalisovaná na jadro s MDF dosky, preto ak sa predsa len takéto dvierka poškodia, musia sa vyrobiť nové.

Dvierka z laminátovej drevotriesky

Sú azda najekonomickejšou alternatívou medzi nábytkovými dvierkami. Jednoduchá a rýchla technológia ich výroby a použitie relatívne lacných materiálov (v mnohých dekoroch) ich priam predurčuje na aplikáciu na najlacnejší nábytok. Avšak nenechajte sa pomýliť iba cenou. V súčasnosti sú laminátové drevotrieskové dosky také kvalitné, že laik ich mnohokrát nerozozná od omnoho drahších dýhovaných dosiek. Veľkou nevýhodou pri mechanickom poškodení takýchto dvierok je nutnosť vyrobiť nové (poškodený povrch laminátových dosiek sa nedá uspokojivo opraviť).

Všetky uvedené materiály sa dajú pri výrobe nábytkových dvierok navzájom kombinovať – napríklad sklo môže byť rovnako zabudované do hliníkového rámu ale aj do rámu z lakovanej MDF. Ak nie je pre vás ani jeden s týchto materiálov „to pravé orechové“, môžete popremýšľať o dvierkach z pravej kože.

kuchyňa

Na ilustračnej fotografii je kuchyňa od výrobcu Team7.

This entry was posted in Kuchyňa, Nábytok na mieru. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

5 Comments

 1. Posted streda, 16. január 2008 at 1:06 pm | Permalink

  tak dufam že su lepšie než ktore mam nna kuchynskom nabytku a tie su tak zmajstorovane že po par rokoch lietaju kade tade

 2. peto
  Posted utorok, 11. marec 2008 at 8:45 pm | Permalink

  ja som taky laik, ze by mi pomohli k tymto typom dvierok rovno aj obrazky, napr. detail spracovania. Iba tak by som si vedel vybrat. Lebo ked to citam, viem si to predstavit, ale to mi nepomoze, pokial nevidim.

 3. Posted utorok, 11. marec 2008 at 9:07 pm | Permalink

  na fotografii pôsobí veľa povrchov takmer identicky. aby mal aj laik akú takú predstavu, je vhodné každý materiál u výrobcu alebo predajcu nábytku chytiť do ruky.

 4. Eva
  Posted štvrtok, 14. máj 2009 at 9:21 am | Permalink

  Mna by zaujamali tie foliovane dvierka, ako velmi su nachylne na poskriabanie a odery. Pacia sa mi smotanove leskle a tak neviem aky material zvolit, aby mi vydrzali co najdlhsie pekne a nedoudierane.Je folia tou spravnou volbou?

 5. Posted štvrtok, 14. máj 2009 at 12:55 pm | Permalink

  čo sa týka životnosti, kvalitne nastriekané kuchynské dvierka vydržia určite dlhšie ako fóliované (a dokonca je ich možné aj po poškodení opraviť)… avšak pri bežnom zaobchádzaní a vhodnej údržbe vydržia dlho už aj fóliované dvierka……ostrejším predmetom sa samozrejme poškodia a opraviť ich tak, aby oprava nebola vidieť už nie je možné………… fóliované dvierka sú samozrejme o dosť lacnejšie ako striekané dvierka

5 Trackbacks

 1. […] montované na nábytok sa líšia napríklad rôznymi spôsobmi otvárania či použitým materiálom ale odlíšiť ich možno aj podľa spôsobu osadenia na korpus skrinky. V konštrukčnom riešení […]

 2. […] už chcete zmodernizovať svoju kuchyňu výmenou starých dvierok za nové dvierka, ale ste šikovný domáci majster, ktorý si dokáže jednoduchší nábytok vyrobiť v domácich […]

 3. […] kuchyne používa stále častejšie a má stále viac spôsobov využitia – sklenené kuchynské dvierka v hliníkovom ráme, kuchynská zástena zo skla, sklenený barový pult či sklenené police sú […]

 4. […] Dvierka na kuchynskom nábytku (ale platí to samozrejme aj pre dvierka na kúpelňovom nábytku) by mali spĺňať okrem bežných požiadaviek na nábytkové dvierka aj jednu zásadnú požiadavku navyše – musia byť odolné voči zvýšenej vlhkosti resp. vode (tekutinám). Kuchynské dvierka z akých materiálov obstoja a ktoré nie sú do kuchyne tie najlepšie? Ktoré dvierka sú voči vlhkosti a tekutinám najodolnejšie a ktoré nie je možné odporučiť? […]

 5. […] kuchynských dvierok s lesklou fóliou nie je upravovaný lakom. Lesklý efekt takýchto nábytkových dvierok tvorí […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*