kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Vstavané šatníkové skrine: čo a ako ovplyvňuje ich cenu

Ak plánujete do svojho interiéru zakomponovať vstavanú šatníkovú skriňu a potrebujete si skôr, ako navštívite výrobcu, utvoriť aspoň približnú predstavu o cenových reláciách šatníkov, môžete sa neraz stretnúť s ničnehovoriacimi odpoveďami ako: „Bežný meter šatníkovej skrine môže stáť asi od 5- do 20-tisíc Sk, v závislosti od použitých materiálov a vnútorného vybavenia šatníka.“ Bude vám postačovať takáto odpoveď? Asi nie, ale ak nemá výrobca vstavaných šatníkov k dispozícií aspoň základné podklady, vypočítať presnú cenu nie je jednoduché resp. je to takmer nemožné (aj keď sú vstavané šatníky po výrobnej a technologickej stránke relatívne jednoduchý kus nábytku). Aké nábytkové materiály sú teda tie, ktorých použitím cena vstavaných šatníkov klesá a ktoré sú tie, ktoré cenu zvyšujú? Alebo ktoré konštrukčné detaily a technologické postupy výrobu vstavaných šatníkových skríň na mieru zlacňujú a ktoré predražujú? A ktoré vnútorné vybavenie šatníka je štandard a ktoré nadštandard?

vstavaná šatníková skriňa v podkroví

Umiestnenie vstavaného šatníka v interiéri

Jedným s dôležitých faktorov ovplyvňujúcich konečnú cenu lacného vstavaného šatníka je samotná konštrukcia, vychádzajúca z jeho umiestnenia vo vašom interiéri. Najlacnejším riešením je umiestnenie šatníka do výklenku v stene (resp. na celú dĺžku steny), kedy sú drevotrieskové boky z oboch strán šatníka suplované stenami (zámerne píšem iba o lacnom šatníku, pretože drahšie šatníkové skrine bývajú aj takomto prípade vybavené plnohodnotnými bokmi z drevotrieskovej dosky). Vnútorné police šatníka a vodorovné priečky sa v tomto prípade montuje pomocou plastových podperiek trjuholníkového tvaru priamo na stenu. Za vstavaný šatník rovnakého rozmeru a s rovnakým vnútorným vybavením zaplatíte viac v prípade, ak potrebujete šatníkovú skriňu umiestniť do rohu miestnosti a teda stenou bude nahradený iba jeden bok z drevotrieskovej dosky. Najdrahšia alternatíva je samozrejme tá, keď je šatníková skriňa umiestnená tak, že nemôže byť ani jeden bok z drevotrieskovej dosky nahradený murovanou stenou stavby (vtedy sa hovorí o šatníku umiestnenom „v priestore“).

Štandardný vnútorný priestor interiéru je vysoký približne 265 centimetrov a preto vstavané šatníkové skrine, ktoré sa doňho montujú na celú výšku, nemajú horné dno. Tým sa šetrí množstvo použitého materiálu. Avšak v starých bytoch, kde má strop výšku neraz až takmer 400 cm a majiteľ nechce mať z rôznych dôvodov šatníkovú skriňu až po strop, musí byť na konštrukciu použité aj horné dno(vyššia spotreba materiálu – vyššia cena). Ak sa majiteľ rozhodne takúto miestnosť zariadiť vstavanou skriňou až po strop, musí taktiež rátať z výraznejším nárastom ceny a taktiež s tým, že boky a posuvné dvere na budú výškovo nadpájané (keďže konštrukčné drevotrieskové dosky sa vyrábajú v maximálnej výške cca 275 – 281 cm a aj profily určené na výrobu posuvných šatníkových dverí majú svoju maximálnu dĺžku). Významnejšie sa môže cena (hlavne v kolónke montáž) navýšiť v prípade vstavaného šatníka v podkrovných miestnostiach.

Vnútorné vybavenie vstavaných šatníkov

Možno ste si už všimli, že výrobcovia vstavaných šatníkov často vyhlasujú akciové ceny na vnútorné vybavenie šatníkov vyrobené z určitého materiálu (napríklad police, vodorovné priečky a zvislé priečky z bielej laminátovej drevotrieskovej dosky), kedy zľavy dosahujú až niekoľko desiatok percent. Prečo sú zľavy ponúkané iba na vnútorné vybavenie šatníkov a nie aj na posuvné šatníkové dvere? Biela laminátová drevotriesková doska je sama osebe lacný materiál a konštrukčné dielce vstavaných šatníkov sú v podstate iba jednoduché obdĺžnikové nespájané dosky, ohranované lacnou lamínátovou hranovacou páskou (t.j. nízka cena materiálu a nízke výrobné náklady). Preto z celkovej ceny vstavaného šatníka tvorí (jednoduchšie) vnútorné vybavenie oveľa menšiu časť ako posuvné dvere, z ktorej má výrobca menšiu maržu a jej časť rád obetuje na podporu zvýšenia predaja.

Vnútorným vybavením vstavaného šatníka však nie sú len police a priečky, ale aj zásuvky, výsuvné koše, vešiakové tyče a mnoho ďalšieho špeciálneho kovania. Každé takéto kovanie zvyšuje pridanú hodnotu šatníkovej skrine. Z rastom funkcionality však výrazne rastie aj cena šatníka. Je preto dôležité si presne premyslieť, koľko zásuviek v šatníku potrebujete, či vám postačuje obyčajná pevná vešiaková tyč alebo si želáte pohodlnejšiu sklápaciu tyč, či potrebuje na vešanie nohavíc špeciálne závesné nohavicové kovanie alebo len klasický nohavicový vešiak zavesený na vešiakovej tyči, či si prajete vnútorné osvetlenie šatníka… Možnosti a kombinácie sú aj v tomto nábytkovom segmente takmer neobmedzené a preto čas strávený premýšľaním o vybavení šatníka sa vám časom mnohonásobne vráti.

Lacnejšia vstavaná šatníková skriňa taktiež nemusí mať spodné dno ani zadný sololitový chrbát, pri luxusnejšom šatníku tieto diely odporúčam – cena sa nezvýši až tak markantne a šatníková skriňa bude pôsobiť ucelenejším dojmom. Pri luxusnejších šatníkoch taktiež odporúčam nešetriť na drevotrieskových bokoch ani v prípade, ak je šatník umiestnený medzi dvoma stenami. Do týchto bokov sa môžu navŕtať dierky pre policové podperky a police budú v tom prípade podľa potreby výškovo nastaviteľné

Materiály

Samostatnou kapitolou je použitie materiálov na výrobu vstavaných šatníkov. Vnútorné vybavenie ani pri drahších luxusnejších šatníkoch nemusí byť (a ani by podľa môjho názoru nemalo byť) vyrobené z drahého materiálu (dýha dub, buk ale aj zebrano, makasar, wenge či striekané konštrukčné MDF dosky…). Bohato postačia lacnejšie laminátové drevotrieskové dosky (cena za rôzne dezény laminátových drevotriesok je buď rovnaká, alebo iba mierne odlišná) – takáto skriňa býva väčšinu času zatvorená a ušetrené peniaze sa môžu minúť na kvalitnejší hliníkový rám a výplň posuvných šatníkových dverí alebo na materiál, ktorý je viditeľný aj pri zatvorených dverách (viditeľné boky resp. bočné lišty, horná lišta na ktorej je namontované horná koľajnica pre posuvné šatníkové dvere…). Jediná vhodná zmena materiálu vo vnútornom vybavení oproti lacnejšiemu šatníku je náhrada lacnejšej laminátovej hranovacej pásky za kvalitnejšiu plastovú ABS hranu.

vstavaná šatníková skriňa

Šatníkové posuvné dvere

Najlacnejšie posuvné šatníkové dvere sa vyrábajú z oceľových profilov, bývajú vyplnené laminátovou drevotrieskovou doskou hrúbky 10 milimetrov (bohužiaľ, nie úplne každý dezén laminátových drevotrieskových dosiek sa vyrába aj v hrúbke 18 milimetrov určenej na výrobu bežného nábytku a aj v hrúbke 10 milimetrov určenej mimo iného na výrobu výplne do šatníkových posuvných dverí – tým sa mierne znižuje schopnosť materiálovo skombinovať vstavané šatníky s ostatným nábytkom v interiéri) a sú zasadené do oceľových kolajničiek. Drahšie hliníkové profily a kolajničky sa taktiež dajú skombinovať s laminátovou drevotrieskovou výplňou, najluxusnejší dojem však vyvolajú výplne zo skla, plexiskla, dýhovaných a striekaných dosiek a ďalších špeciálnych materiálov (ako výplň šatníkových posuvných dverí sa dá použiť viac menej akýkoľvek veľkoplošný materiál do maximálnej hrúbky 10 milimetrov).

Zameranie, návrh, doprava a montáž šatníkovej skrine

Na cenovej ponuke za výrobu vstavaného šatníka bývajú v kolónkach zameranie a návrh vo väčšine prípadov napísané nuly. Výrobca tieto odborné činnosti buď dotuje inou, alebo si takto vzniknuté náklady šikovne skryje do iných položiek. To sa však netýka montáže, ktorú často nevykonávajú priamo pracovníci výrobcu šatníka, ale externé montážne partie – živnostníci. Ak nie je cena montáže zahrnutá do cenovej ponuky, budete musieť montáž uhradiť zvlásť po samotnej montáži šatníku. Táto suma môže byť vypočítaná percentuálne z celkovej ceny šatníka (8 až 15 percent), alebo podľa hodinovej mzdy vynásobenej počtom montážnikov. Cena dopravy sa vypočíta vynásobením vzdialenosti od dielní výrobcu po zariaďovaný interiér sumou približne 15 sk/kilometer bez DPH (ceny za kilometer sa určite líšia, niekde vám cenu dopravy môžu „odpustiť“).

This entry was posted in Nábytok na mieru, Šatníky. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Comment

  1. WordPress › Chyba