kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Detský nábytok svojpomocne: môj prvý projekt

Niekoho bavilo vyrábať rôzne „užitočné potrebnosti“ už od malička a neskôr v dospelosti prešiel na svojpomocnú výrobu nábytku prirodzeným vývojom (domáci majster, ktorý „to“ má v krvi), iného „dokopala“ ku svojpomocnej výrobe prvej vstavanej skrine, kuchyne alebo iného nábytku neoblomná manželka či životné okolnosti (domáci majster z donútenia).  Aj keď aj ja som ako dieťa a neskôr tínedžer vyprodukoval ohromné množstvá nikdy nedokončených polotovarov (z toho množstva môžem spomenúť napríklad kušu podľa návodu z časopisu ABC, rôzne krabičky na šperky, gitaru, okno na môj budúci bunker… ), ku svojmu prvému vážnemu projektu som sa dostal až po dlhej prestávke ničnevyrábania, a preto sa sám radím skôr do tejto druhej skupiny domácich majstrov.

Aj keď detská postieľka, ktorú som využíval pred mnohými rokmi nielen ja, ale aj môj brat (a ak ma pamäť neklame aj celá hŕba našich bratrancov – čaute chalani :) ) bola plne funkčná a trpezlivo čakala precízne zabalená na povale u našich starých rodičov na svoje znovuskriesenie, myšlienka, že by som nášmu práve sa na svet chystajúcemu prvorodenému synovi Samkovi nachystal s predstihom niečo, čo mu bude spríjemňovať prvé roky jeho života a neskôr pripomínať detstvo a zavadzať niekde na povale bola taká silná, že ma donútila konečne niečo nie len začať, ale aj dokončiť.

Prvotný plán bol na realizáciu naozaj jednoduchý – obehnem predajcov s nábytkom v Bratislave a z (určite) ohromného množstva ponúkaného detského nábytku vyberiem presne taký, ktorý som si vo svojich predstavách pre Samka vysníval. Aj keď ponuka nábytku nebola v tom čase ani zďaleka taká široká ako dnes (alebo som bol príliš vyberačný…), favorita som si nakoniec predsa len našiel – v práve otvorenom obchodnom dome s nábytkom Soravia interieur som narazil na nemecký nábytok hülsta (huelsta) a vystavená detská postieľka (resp. celý naranžovaný detský nábytok hülsta) mi okamžite padla do oka – túto postieľku bude Samko ocikávať stoj čo stoj! Vytriezvenie sa dostavilo naozaj bleskurýchlo – slečna predavačka mi oznámila cenu takmer 50 tisíc korún bez matraca. Poďakoval som za informácie, zobral som si katalóg s detským nábytkom a typovým listom (boli na ňom pekné ilustrácie – takmer ako pri montážnych plánikoch pri nábytku IKEA :) ), premeral som si vystavenú postieľku „od hlavy po päty“ so zdôvodnením, že musím zistiť, či sa nám zmestí do izby a cválal som domov kresliť výrobné výkresy na svoj prvý svojpomocne vyrobený nábytok.

Snažil som sa maximálne skopírovať dizajn postieľky zo získaných podkladov tak, aby bola Samkova izbička navlas rovnaká ako tá od hülsta. Po dvoch týždňoch neustáleho kreslenia, kótovania, merania, skúmania, mazania a znova kreslenia som sa po vzhľadovej stránke (podľa môjho názoru) priblížil ku originálu dokonale. Po konštrukčnej stránke som sa snažil minimalizovať materiálovú náročnosť a (ne)komplikovanosť konštrukcie, čo sa mi určite mnohonásobne vrátilo v nízkej konečnej cene postieľky (moje výkresy na výrobu detskej postieľky si môžete zadarmo stiahnúť odtiaľto >>)

Ako som vyrabal nabytok svojpomocne - detska postielka 01
Bohužiaľ, toto sú jediné dve zachované fotografie, ilustrujúce priebeh mojej svojpomocnej výroby Samkovej detskej postieľky

Základným materiálom pre výrobu detskej postieľky bolo hobľované masívne drevo (ja som použil buk, avšak viem si ju predstaviť aj z dreviny dub, orech, javor či čerešňa) prierezu 60×22 milimetrov (so všetkými dvanástimi hranami a štyrmi rohmi zbrúsenými do guľata, aby sa bábätko nezranilo), tyčovina priemeru 10 milimetrov taktiež z dreviny buk a 2 dielce z 18 milimetrov hrubej drevotrieskovej dosky v dekore slonová kosť. Bočné hranoly lamelového roštu pod matrac som vyrobil z rovnakého bukového materiálu, avšak samotné lamely zo smrekového reziva (smrek nie je samozrejme podmienkou, ja som použil mne dostupný materiál). Celý korpus postieľky som pospájal konfirmátmy (špeciálne tvarovanými skrutkami) tak, aby sa dala kedykoľvek jednoducho a rýchlo rozobrať a ľahko skladovať. Jedinú výnimku som urobil pri čelách z drevotriesky, ktoré som ku bukovým hranolom nakolíkoval tak, aby tvorili vždy 2 nohy, 1 čelo a horný hranol jeden pevný celok. Do všetkých nôh som z vnútornej strany vyvŕtal v rovnakých výškach niekoľko dier priemeru 10 milimetrov tak, aby sa mohol rošt s matracom tak ako bude Samko rásť posúvať nižšie a nižšie. Všetky dielce z bukového masívneho dreva som po dôkladnom vybrúsení namoril moridlom na odtieň čerešňa a ako konečnú vrstvu som aplikoval transparentný matný lak používaný napríklad aj na lakovanie detských hračiek.

A koľko som do Samkovej detskej postieľky nakoniec investoval? Ak nerátam špeciálny detský matrac od Segum-u, nezaplatil som za celý materiál potrebný na jej výrobu viac ako 2500 korún – t.j. jednu dvadsatinu z ceny detskej postieľky hülsta!

Ako som vyrábal nábytok svojpomocne - hotová detská postieľka
Konečne je Samková detská postieľka hotová

Ako som vyrábal detský nábytok svojpomocne - detail
Detailný pohľad na konštrukciu detskej postieľky, na ktorom sú dobre viditeľné zbrúsené hrany bukových dielcov a konfirmátový spoj

Kontrola kvality detského nábytku
Posledná kontrola kvality :)

Spokojný Samko v detskej izbičke
A najdôležitejšie na koniec – spokojný Samko vo svojej detskej izbičke

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  1. […] € a preto je v našich podmienkach takmer naisto nepredajný, je to výborná inšpirácia, aký nábytok vyrobiť svojpomocne do svojho malého […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*