kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako na naozaj najlacnejšie kuchyne?

Viete koľko by ste zaplatili za kuchynský nábytok, ktorý by ste si vyrobili svojpomocne „na kolene“? Lacné kuchyne z Poľska tentokrát nechám bokom a skúsim urobiť ilustračný porovnávací prepočet cien s kuchyňami IKEA, ktoré sa radia medzi prijateľný štandard za vcelku pohodové ceny (aj keď aj v cenách za kuchyne sa treba vedieť správne orientovať).

drezovkuchynský nábytok IKEA - spodná drezová skrinka

Všetky korpusy kuchynských skriniek IKEA sú vyrábané z bielej laminovanej drevotrieskovej dosky hrubej 18 milimetrov, ktorá je v porovnaní s ostatnými dekormi najlacnejšia a jej hrany sú ohranované plastovou ABS hranou hrúbky 0,5 milimetra. Do porovnávacieho prepočtu som vybral spodnú drezovú skrinku FAKTUM širokú 600 milimetrov s dvierkami z rovnakého najlacnejšieho bieleho drevotrieskového materiálu, ktorých hrany sú olepené ABS hranou 2 milimetre. Cena tejto kuchynskej skrinky IKEA je 33 €, pričom krabica obsahuje všetky dosky na korpus, zadnú sololitovú stenu, dvierka, pánty a spojovacie kovanie (…áno, a ešte montážny návod a imbusový kľúč :) ). Zobrazené nožičky na obrázku sú však iba ilustračné – ku skrinke si ich potrebujete dokúpiť za 3.5 €, čím celková cena za kompletnú spodnú kuchynskú skrinku pre drez narastie na 36.5 €.

Pri svojpomocnej výrobe kuchynského nábytku je najvyššou finančnou položkou práve devotrieska. Za narezanie a ohranovanie drevotriesky potrebnej na výrobu rovnakej kuchynskej skrinky zaplatíte 25.46 €, pričom všetky hrany dosiek budú ošetrené hrubšou (odolnejšou) ABS hranou. Zo sololitovým chrbátom (2.25 €), pántami (3.9 €), nožičkami (3 €) a spojovacím kovaním (1 €) bude takáto skrinka stáť 35.61 €.

V tomto prípade predstavuje rozdiel na prvý pohľad zanedbateľných 0,89 € – ten však narastá napríklad použitím iných, lacnejších, aj keď porovnateľne kvalitných pántov. Ak zoberiete do úvahy fakt, že si v porovnateľných cenách dokážete svojpomocne vyrobiť kuchynské skrinky aj v množstve iných dekoroch ako len v bielej farbe, dokážete si vyrobiť kuchynské skrinky aj iných rozmerov či atypických tvarov rešpektujúcich danosti zariaďovaného priestoru (čím sa zjednoduší montáž kuchyne), a radíte sa medzi šikovnejších domácich majstrov, začnite uvažovať o svojpomocnej výrobe kuchyne.

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*