kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Reálna cena najlacnejšej kuchyne

Ak hľadáte najlacnejší sektorový nábytok do obývačky, spálne alebo kancelárie v zásade platí, že cena uvedená v katalógu (letáku či cenníku…), je jeho konečná cena, čo znamená že nábytok je plne funkčný (v rámci svojich možností) bez nutnosti dokupovať ďalšie súčasti, ktoré by cenu navýšili (výnimkou je azda navýšenie ceny nábytku za dovoz a prípadnú montáž).

A ako je to pri kúpe kuchynského nábytku? Aj tie najlacnejšie kuchyne musia plniť niekoľkonásobne viac funkcií ako stolík pod televízor alebo šatníkové skrine. Kuchyne musia „vedieť“ variť, odsávať mastné pary z hrncov, svietiť na kuchynskú pracovnú dosku, umývať špinavý riad… Preto sa pozrime na to, o koľko sa reálne zvýši katalógová cena kuchyne v prípade, ak očakávame plne funkčný produkt, pripravený plnohodnotne slúžiť. Z výsledkov hľadania slova nábytok vo vyhľadávači google som si ako vzorku vybral dvoch známejších predajcov nábytku.

Najlacnejšia kuchyňa z katalógu IKEA

„Lagan“ – 3 spodné skrinky, 2 horné skrinky – toto je najlacnejšia kuchyňa z katalógu IKEA. Za 6.990 Sk dostanete 1,95 metra širokú kuchynskú zostavu z bielej laminátovej drevotrieskovej dosky. V tejto na prvý pohľad príjemnej cene je podľa vyjadrenia zamestnanca IKEA zahrnutá aj buková pracovná doska, drez a batéria. Podľa aktuálneho cenníka vás bude dovoz kuchyne stáť od 290 do 670 Sk (ale len v prípade Bratislavy a okolia – v opačnom prípade sa cena dovozu môže vyšplhať až na približne 3.000 Sk) a v tejto cene ešte nie je započítané prípadné vynesenie kuchyne na vyššie poschodie. Ďalšou významnou položkou je montáž kuchyne – s cenníka vyplýva, že za montáž, zapojenie spotrebičov a napojenie drezu s batériou zaplatíte o približne dve tisícky menej, ako za celú kuchyňu – 4.800 Sk (zamestnanec odporúčal kuchyňu zmontovať svojpomocne, ale podotkol, že radi ju namontujú aj oni). Najlacnejší ponúkaný komínový odsávač pár (1.690 Sk), elektrická varná platňa (2.490 Sk), chladnička s mrazničkou (10.990 Sk), svietidlo pod hornú skrinku (399 Sk) a tesniaca vodná lišta ku pracovnej doske (250 Sk za 2,8 metra) navýšia konečnú cenu na približne 28.089 Sk! V cene ešte nie je zahrnutá rúra na pečenie, pretože v najlacnejšej kuchyni od IKEA sa na ňu nenašlo miesto (ak vyradíme elektrickú varnú platňu, skrinky namontujeme inak, ako sú na obrázku v katalógu a dokúpime plnohodnotný kombinovaný sporák, cena kuchyne sa prirodzene vyšplhá ešte vyššie).

Najlacnejšia kuchyňa z letáku Tempo Kondela/Drevona

V akciovom letáku tejto firmy sa nachádza 2,2 metra široká kuchynská zostava „Táňa“ (predpokladám, že je to kuchyňa „Nika“ od poľského výrobcu nábytku Black Red White, alebo jej veľmi vydarená kópia) . Pozostáva zo 7 skriniek a ich korpusy aj dvierka sú vyrobené z laminátovej drevotrieskovej dosky v prevedení jelša (okrem dvierok jednej hornej skrinky – tie sú presklené). Letáková cena tejto kuchynskej zostavy aj s drezom je 8.690 Sk (predajca nábytku Drevona má vo svojom aktuálnom letáku úplne rovnakú kuchyňu za 9.230 Sk). Toto sú informácie, ktoré sa dajú vyčítať z letáku. Po niekoľkonásobných pokusoch telefonicky sa spojiť s predajňou nábytku Drevona v Bratislave som rezignoval a začal vytáčať telefónne čísla rad za radom, až som sa dovolal do predajne nábytku Tempo Kondela v mestečku na západnom Slovensku. Tam som sa od príjemnej slečny dozvedel, že v uvádzanej cene je zahrnutá aj pracovná doska. Naopak priplatiť si treba 350 Sk za dovoz kuchyne, a 869 Sk za montáž (10% z ceny kuchyne). Batérie, svietidlá ani kuchynské spotrebiče v tejto predajni nemajú v ponuke – ja si pomôžem s cenami lacných doplnkov z internetových obchodov mall.sk – voľne stojaca kombinovaná chladnička s mrazničkou Whirlpool (9.190 Sk), voľne stojaci kombinovaný sporák Mora (6.190 Sk), klasický odsávač pár Zanussi (1.280 Sk), drezová batéria Blanco (2.850 Sk). Z lenivosti použijem rovnakú cenu za tesniacu vodnú lištu ku pracovnej doske a za svietidlo pod hornú kuchynskú skrinku ako pri kuchyni IKEA. Poslednými položkami sú napojenie sporáku na plyn (cca 300 Sk), drezu a batérie na vodu (cca 400 Sk) a odsávača pár na elektrinu (300 Sk). A aká je teda výsledná cena kompletnej najlacnejšej kuchyne z predajne nábytku Tempo Kondela/Drevona? 31.068 Sk!

Moja poznámka pod čiarou

Osobne vôbec neodporúčam kupovať tieto (ale nielen tie, ktoré som použil ako príklad) lacné kuchyne. Mám k takýmto výrobkom priam averziu. Ale ak z finančného hľadiska nemáte iné východisko a lacná kuchyňa je vašim jediným reálnym riešením, odporúčam podrobne prepočítať všetky náklady, súvisiace s jej kúpou!

Ešte by som opäť rád upozornil čitateľov tohoto článku na stále prebiehajúcu súťaž o nábytok a interiérové doplnky z IKEA!

This entry was posted in Kuchyňa, Lacný nábytok. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  1. […] kuchyňami IKEA, ktoré sa radia medzi prijateľný štandard za vcelku pohodové ceny (aj keď aj v cenách za kuchyne sa treba vedieť správne […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*