kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nábytkové dvierka bez úchytiek

V predchádzajúcom článku o nábytkových úchytkách ste sa dozvedeli, že úchytky môžu byť kovové, drevené, plastové ale aj kožené, dvojskrutkové, jednoskrutkové, lepené či zafrézované. Výber je takmer neobmedzený a limitom sú iba financie, ktoré máte vyčlenené na nový nábytok.

Čo však vtedy, keď sa vám páčia jednoduché nábytkové línie bez zbytočného členenia a rozbíjania celku akýmikoľvek úchytkami? Alebo ak navrhnuté technické riešenie nábytku nedovoľuje použiť úchytky? A v neposlednom rade čo robiť, ak v malom interiéri rozhoduje každý milimeter a úchytky sa na dvierka jednoducho nezmestia bez toho, aby ste do nich neprestajne nevrážali nejakou časťou svojho tela? Dobrý konštruktér nábytku vám aj v takomto prípade navrhne množstvo riešení.

komoda

Nábytkové dvierka a push systém

Ak je na dvierkach alebo čielkach zásuviek použitý „push systém“, po jemnom zatlačení na dvierka v mieste, kde by ste inokedy hľadali úchytku (pri dvierkach v hornej časti na protiľahlej strane od pántov, pri zásuvkách v hornej časti v strede) sa tie mierne vysunú, čo ich umožní pohodlne uchopiť a otvoriť.

Vyfrézovaný otvor a znížené dvierka

Na hornej fotografii je komoda talianskeho výrobcu nábytku Jesse. Dvierka sú na tomto minimalistickom kuse nábytku znížené (ale aj zúžené – môžu sa otvárať uchytením zhora ale aj na zboku) o približne 25 až 30 milimetrov a z vnútornej strany je vyfrézovaná drážka na vsunutie prstov, umožňujúca ich relatívne pohodlné otváranie. Vyfrézovaná drážka môže mať rôzny tvar, umiestnenie, šírku a hĺbku, minimálna výška je však limitovaná – odporúča sa aspoň 25 milimetrov, aby sa do nej dali pohodlne vsunúť prsty. Ideálny materiál pri použití vyfrézovaných úchytiek je masívne drevo a striekaná MDF (drevovláknitá) doska, pri menej komplikovaných tvaroch výfrezu (ako na hornej fotografii) sa používajú odýhované dosky. Do laminátových drevotrieskových dosiek sa frézujú iba najjednoduchšie tvary a to iba na celú hrúbku dosky (toto riešenie sa často využíva napríklad pri zásuvkách zabudovaných do šatníkov s posuvnými šatníkovými dverami).

Šatníkové dvere

Samostatnou kapitolou vo výrobe nábytku sú vstavané šatníkové skrine a posuvné šatníkové dvere. Hliníkové a oceľové profily používané na ich výrobu sú tvarované tak, aby sa dali posuvné dvere otvárať ich uchopením bez nutnosti montovania dodatočného kovania.

šatníkové dvere

Na ilustračnej fotografii je šatník od talianskeho výrobcu nábytku Jesse.

This entry was posted in Nábytok na mieru, Návrh nábytku, Šatníky. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*