kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nábytok – aby ho bolo za čo chytiť

Jedeným z dôležitých detailov dotvárajúcich konečný vzhľad nábytku sú úchytky slúžiace ako madlá na otváranie nábytkových dvierok a zásuviek. Správny výber veľkosti, tvaru či materiálu (povrchovej úpravy) úchytiek vo veľkej miere ovplyvnia design ale aj funkčnosť nábytku (napríklad niektoré úchytky nie sú vhodné na výklopné dvierka, ďalšie nie je vhodné použiť pri posuvných dvierkach). Aj na česko-slovenskom trhu je množstvo výrobcov a predajcov ponúkajúcich obrovský výber tohoto nábytkového kovania, pričom sú zastúpené všetky kategórie od najlacnejších plieškov za pár korún až po niekoľkotisícové luxusné kúsky s vyrobené kryštálov Swarovski.

luxusné nábytkové úchytky

Materiály na výrobu úchytiek

Najčastejšie sa pri výrobe nábytku používajú kovové úchytky. Ich výhodou je variabilita povrchovej úpravy (matný a lesklý chróm, hliník, nerez, mosadz…), neobmedzené možnosti tvarov a veľkostí, vysoká pevnosť, tvarová stálosť materiálu a v neposlednom rade ľahká údržba a čistenie.
Menej pevné a tvarovo stále (je dôležité iba pri väčších úchytkách) sú úchytky z dreva. Sériovo sa najčastejšie vyrábajú z buku, dubu, smreku či borovice a ak nie sú už z výroby nalakované, môže ich výrobca namoriť na rovnaký odtieň, aký bude mať váš nábytok. Drevené úchytky môžu byť vyrobené aj na mieru – v tomto prípade si môžete vybrať aj z iných exotickejších drevín (samozrejme ak také dreviny má výrobca nábytku k dispozícii). Častejšie používané drevené úchytky bude treba po nejakom čase prelakovať, pretože aj kvalitné laky sa skôr či neskôr ošúchajú.
Plastové úchytky sú na prvý pohľad nerozoznateľné od kovových, ich použitie na nábytku z dôvodu slabej pevnosti nemôžem pri viac používaných dvierkach doporučiť.
Nábytkové úchytky sa vyrábajú aj z iných materiálov a ich kombinácií – sklo a koža sú len niektoré z nich.

Druhy úchytiek

Úchytky sa delia nielen podľa druhu použitého materiálu ale aj podľa spôsobu upevnenia na dvierka a s tým súvisiacim spôsobom chytania úchytky. Najbežnejší spôsob je upevnenie úchytky na dvierka jednou alebo dvoma skrutkami. Rozteč medzi dvomi skrutkami sa pohybuje v 32 mm intervaloch, z čoho je odvodená aj samotná šírka úchytky (rozteč medzi dvoma skrutkami je dôležitý údaj, ak plánujete vymeniť úchytky na starom nábytku za nové).
V súčasnosti sa stále častejšie používajú tzv. zafrézované alebo lepené úchytky. V takomto prípade je iba na vás, aká široká úchytka bude – dodávajú sa v trojmetrových dĺžkach a výrobca nábytku ich skráti na akýkoľvek rozmer (napríklad na celú šírku dvierok).

kuchyňa

Na ilustračnej fotografii vidieť použitie zafrézovaných úchytiek na celej šírke kuchynských dvierok v kuchyni talianského výrobcu Veneta Cucine.

This entry was posted in Kuchyňa, Nábytok na mieru, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

3 Trackbacks

  1. By Nábytkové dvierka bez úchytiek | nábytok - dobremag.net on streda, 2. apríla 2008 at 10:39 pm

    […] predchádzajúcom článku o nábytkových úchytkách ste sa dozvedeli, že úchytky môžu byť kovové, drevené, plastové ale aj kožené, […]

  2. […] ako nábytkové úchytky (madlá), aj nábytkové nožičky (kolieska, klzáky…) montované na nábytok sú významný […]

  3. […] rekonštrukciou. Tak isto výmena nevkusných priemyselne vyrábaných detailov, v tomto prípade nábytkových úchytiek, za originálne umelecky hodnotné nám pozdvihne kvalitu pôvodného nábytku o niekoľko levelov […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*