kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nábytok – aby ho bolo na čo postaviť

Podobne ako nábytkové úchytky (madlá), aj nábytkové nožičky (kolieska, klzáky…) montované na nábytok sú významný dizajnotvorný a funkčný prvok. Už pri návrhu nábytku (ak sa jedná o atypický nábytok, vyrábaný na mieru) alebo pri výbere vhodného nábytku v predajni (ak sa jedná o sektorový nábytok) treba myslieť nielen na vzhľad, ale aj na požadovanú funkčnosť v nadväznosti na ďalšie interiérové zariadenie.

Nábytkové nožičky

Na prvý pohľad najviac viditeľným kovaním z tejto kategórie sú nábytkové nožičky resp. podnože (podnože sú vlastne nožičky spojené do jedného celku priečkami alebo tiež „lubmi“). Na korpus skriniek sa najčastejšie pevne upevňujú zo spodnej strany spodného dna skrutkami.

Nábytkové nožičky sa vyrábajú z kovu (hliník, nerez, chróm, nikel…) a z dreveného masívu (menej často sa však používajú aj ďalšie materiály).

Drevené nábytkové nožičky sa dajú vyrobiť v takmer akejkoľvek výške a v akomkoľvek priereze (pôdorysný rozmer nožičky a pôdorysný tvar nožičky) – limitom býva iba fantázia a finančné možnosti objednávateľa nábytku. Naopak, limitom nie je materiálové vyhotovenie – takáto nožička môže byť z dreviny buk, dub, javor či borovica, rovnako ako wenge, makasar alebo mahagón. Pri exotických drevinách sa však nožičky zvyčajne vyrobia z dreviny lacnejšej a následne sa iba oblepia dýhou vybranej exotickej dreviny. Nevýhodou drevených nožičiek je absencia výškovo nastaviteľného mechanizmu na vyrovnávanie prípadných nerovností podlahy v interiéri (tzv. výšková rektifikácia).

nábytok Hartmann
Na ilustračnej fotografii je nábytok s nízkymi drevenými nožičkami od nemeckého výrobcu Hartmann.

Pri kovových nožičkách sa musíte uspokojiť „iba“ s katalógovou ponukou výrobcov tohoto nábytkového kovania (ak si však nepriplatíte za zákazkovú výrobu nožičiek – cena za takýto výrobok v malých sériách sa však šplhá do závratných výšok) – jednou z mála možností dodatočnej úpravy katalógových kovových nábytkových nožičiek je úprava ich výšky (t.j. znižovanie zrezávaním). Takáto úprava je vhodná v prípade, ak nájdete nožičku vhodného pôdorysného tvaru a rozmeru, ale nevyhovujúca je jej výška. Oproti dreveným nožičkám sa veľká väčšina kovových vyrába s výškovo nastaviteľným mechanizmom, dovoľujúcim vyrovnávanie miernych nerovnosti podlahy.

Nábytok s nožičkami pôsobí vzdušnejšie ako nábytok na soklovej lište, pri vyšších nožičkách sa pod ním pohodlnejšie vysáva prach. Nábytok na nožičkách je taktiež vhodný v prípade interiéru s podlahovým vykurovaním.

Nábytkové kolieska

Nábytkové kolieska sa už dávno nemontujú len na stoličky alebo zásuvkové kontajnery (kancelársky nábytok). Kolieska namontované napr. na skrinku, postel, pracovný alebo konferenčný stolík umožňujú jednoducho s nábytkom manipulovať a pohodlne meniť dispozíciu zariadeného interiéru. Kolieska môžu byť vybavené brzdným mechanizmom, zabezpečujúcim takýto nábytok proti nechcenému posúvaniu.

Pri výbere správnych nábytkových koliesok je vhodné brať do úvahy okrem iného aj to, aký povrch nášľapnej vrstvy bude mať zariaďovaná miestnosť. Ak bude podlahu miestnosti tvoriť dlažba či parkety, je dobré použiť pogumované kolieska (obmedzí sa tým vytváranie hluku pri presúvaní nábytku). Do miestnosti s kobercom stačia kolieska bez tejto mäkkej vrstvy.

nábytkové kolieska Tente
Na ilustračnej fotografii sú nábytkové kolieska nemeckého výrobcu Tente.

Nábytkové kolieska sa vyrábajú v množstve tvarov a rozmerov. Niektoré sú pevné, iné sú otočné a ďalšie sa dajú do nábytku zafrézovať, čím sa v nábytku stávajú takmer neviditeľné (toto riešenie sa často využíva pri konštrukciách napr. konferenčných stolíkov).

Soklová lišta

Soklová lišta je (voľne povedané) nízky, asi 3 až 20 centimetrov vysoký (podľa toho o aký nábytok ide – napr. kuchyňa ma sokel bežne okolo 10 až 15 centimetrov), po celej šírke (a niekedy aj hĺbke) nábytku upevnený dielec, vyrobený z veľkoplošného materiálu (buď totožného ako je samotná skrinka, alebo z podobného), oddeľujúci korpus skrinky (podobne ako nábytkové nožičky) od podlahy (často je soklová lišta priamo súčasťou konštrukcie samotného korpusu skrinky).

kuchyňa tomassi cucine
Na ilustračnej fotografii kuchynská zostava od talianskeho výrobcu Tomassi Cucine.

Nábytok so soklovou lištou pôsobí ucelenejším dojmom, menej sa pod takéto skrinky dostáva nečistota (možno by ste sa mylne domnievali, že nečistoty sa pod takéto skrinky nedostanú vôbec – omyl) a lišta je takmer vždy lacnejšia ako akékoľvek iné riešenie. Nevýhodné je nábytok so soklovou lištou použiť tam, kde sa využíva podlahové vykurovanie.

Klzáky a rektifikačné nožičky

Málokedy sa soklová lišta použije bez ďalšieho doplnkového kovania. Najlacnejším a najjednoduchším riešením je osadenie jednoduchých plastových klzákov (alebo ešte lacnejších klzákov vyrobených zo sololitu), pri väčších skriniach a nerovnej podlahe v interiéri je nutné namontovať skryté rektifikačné nožičky, ktoré zväčša plnia úlohu výškovej rektifikácie aj klzáka.

Toto nábytkové kovanie sa často využíva aj v prípadoch, keď je nábytok uložený priamo na podlahe. V tomto prípade bývajú vynechané soklové lišty aj nábytkové nožičky a klzáky resp. skryté rektifikačné nožičky bývajú zafrézované do spodného dna korpusu skrinky.

Súvisiace články:
Nábytok – aby ho bolo za čo chytiť

This entry was posted in Konštrukcia nábytku, Nábytok na mieru, Návrh nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  1. By Ako na ešte lacnejšie kuchyne z IKEA? | nábytok - dobremag.net on nedeľa, 11. januára 2009 at 7:49 pm

    […] Faktum obsahuje korpus z bielej laminátovej drevotrieskovej dosky, nastaviteľné (rektifikačné) kuchynské nožičky, vnútorné vybavenie (napr. kuchynský výsuv, “drôtený program”, sorter, […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*