Ak si chcete u stolárskej firmy objednať atypický nábytok, alebo len požiadať o cenovú ponuku, musíte čo najpresnejšie definovať svoje požiadavky a nároky – čím presnejšie popíšete, ako by mal váš nový nábytok vyzerať, z čoho by mal byť vyrobený a ako by mal fungovať, tým ľahšie sa dopracujete ku kvalitnému výsledku za dobrú cenu. Aby ste si dali nábytok naceniť a aby ste mohli vytipovať užší okruh vhodných výrobcov, nemusíte drať topánky ich fyzickým obchádzaním – stačí vhodným spôsobom popísať požiadavky e-mailom. Čo by mala obsahovať žiadosť o cenovú ponuku napríklad na výrobu vstavanej skrine?
Na ilustračných fotografiách je nábytok firmy Spazzi
Miesto montáže vstavanej skrine
Výrobca nábytku by mal pri tvorbe cenovej ponuky poznať miesto montáže z viacerých dôvodov – napríklad výrobca v Bratislave môže kalkulovať cenové ponuky obsahujúce taktiež paušál za dopravu v rámci Bratislavy, avšak ak je miesto realizácie trebárs v Trnave, môže (resp. musí, ak chce byť v zisku) cenu dopravy zvýšiť. Pri vstavaných skriniach preto mnoho krát musí zákazku z iného mesta dopredu odmietať, pretože cena za dopravu skrine a montážnikov by neúmerne narástla a tým sa stala nekonkurenčnou. Taktiež je vhodné s predstihom informovať o poschodí, na ktorom sa vstavaná skriňa bude montovať a fakte, či je v dome výťah (výťahom sa však nedajú vyviesť všetky dielce – napríklad samotné posuvné dvere alebo koľajnice sa do výťahu zmestia iba zriedka, a preto ich treba vynosiť po schodoch).
Rozmery vstavanej skrine
Dôležitou informáciou pre výrobcu nábytku sú všetky požadované rozmery – šírka vstavanej skrine, výška vstavanej skrine a hĺbka vstavanej skrine. V prípade, ak neuvediete výšku alebo hĺbku, výrobca do kalkulácie zahrnie bežné rozmery – pri hĺbke 600 milimetrov (500 mm vnútro + 100 mm lišta pre posuvné dvere), pri výške okolo 2600 milimetrov. Ak sa jedná o vstavané skrine určené do podkrovia (podkrovné vstavané skrine), udajte obe výšky pod šikminou – najvyšší rozmer i najnižší rozmer. Ak sa jedná o rohové vstavané skrine, udajte šírku všetkých ramien t.j. pri vstavanej skrini pôdorysného tvaru písmena L udávate 2 šírky, alebo napríklad pri vstavanej skrini pôdorysného tvaru písmena U 3 šírky.
Vnútorné vybavenie vstavanej skrine
„Vnútro vstavanej skrine štandardné….“ – toto je častá veta v žiadosti o cenovú ponuku. Avšak čo to je ten štandard? To čo môže byť štandard pre manželov dôchodcov, nemusí stačiť 4-člennej rodine s malými deťmi. Keďže výrobca nábytku nepozná vaše rodinné (je vás v domácnosti 5, alebo ste len dvaja?) a bytové (bývate v garsónke, alebo v 10-izbovom rodinnom dome?) pomery a nevie, aké máte koníčky (zbierate známky, alebo potrebujete uskladniť veľké modely lietadiel na diaľkové ovládanie?) či aké máte zamestnanie (ste televízny moderátor, alebo murár?), pokúste sa reálne zhodnotiť a popísať, čo všetko chcete do vstavanej skrine ukladať – ujasnite si, či chcete v skrini viacej poličiek, vešiakových tyčí na „krátke“ vešanie alebo „dlhé“ vešanie, zásuviek na drobnosti atď.
Pri vnútornom vybavení je vhodné uvádzať požadovaný materiál – ak ste stále nerozhodnutí, ktorý dekor bude pre vás ten najlepší, minimálne si ujasnite, či chcete korpus zo štandardnej laminovanej drevotrieskovej dosky, alebo z luxusnejších materiálov.
Posuvné dvere vstavanej skrine
Ak vo svojej požiadavke uvediete, aký chcete profil dverí (hliník, oceľ, striebro, oliva, biela, drevodekor…), akú si predstavujete výplň dverí (drevotrieska laminovaná alebo dyhovaná, MDF lakovaná, farebné sklo lacobel, fototapeta,…) a ako sa budú dvere deliť (vodorovné delenie, šikmé delenie, počet delení, pomer delených plôch…), nezabúdajte udať aj počet posuvných dverí – pri vstavaných skriniach rovnakej šírky bude drahšia tá, ktorá má viac užších dverí, ako tá, ktorá ma menej širších dverí!