kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nemé nábytkové dvierka

Výrobcovia sektorového ale aj atypického nábytku sa neustále snažia do svojich výrobkov implementovať určité funkčné prvky a špeciálne nábytkové kovania, zvyšujúce jeho pridanú hodnotu. Pri nábytku, ktorý má dvierka a zásuvkové čielka (kuchynské skrinky, komody, botníky, šatníkové skrine …) je jednou z takýchto hodnôt utlmenie hlučnosti, vznikajúcej pri zatváraní dvierok a zásuviek. K tomuto účelu slúži niekoľko druhov nábytkového kovania v rôznych cenových reláciách.

Tlmiace kovanie na lacnejšom nábytku

Najjednoduchší, najlacnejší a preto aj najpoužívanejší spôsob tlmenia hluku pri zatváraní nábytkových dvierok a zásuviek na (lacnom) nábytku je tlmiaca gumička s priemerom cca 6 až 8 milimetrov a hrúbkou približne 2 milimetre, lepená na vnútornú stranu dvierok v mieste namontovanej úchytky resp. v mieste styku dvierok s hranou korpusu skrinky. Zatvárané dvierka preto nebuchnú s takou hlučnosťou do tvrdej hrany, ale zvuk sa nárazom do mäkšej gumičky utlmí. Takýmto jednoduchým spôsobom si dokážete upraviť bez špeciálneho náradie aj svoj starší nábytok.

Tlmiace kovanie na luxusnom nábytku

Luxusný nábytok by sa mal okrem iných vlastností vyznačovať vyššou kvalitou prevedenia, väčšou funkcionalitou a jej jednoduchšou a pohodlnejšou ovládateľnosťou. Preto si myslím, že nepostačuje takýto nábytok v prípade tlmenia hlasného zatvárania dvierok a zásuviek vybaviť iba lacnou tlmiacou gumičkou, pracujúcou na princípe pasívneho tlmenia, ale je potrebné doňho inštalovať inteligentnejšie tlmiace kovanie.

nábytkové kovanie

Medzi takéto kovania patria aj plynové piestové tlmiče, pracujúce na aktívnom princípe utlmovania dvierok. Piest sa pri otvorení dvierok vysunie a pri ich zatváraní sa v obale tlmiča pôsobením spätného tlaku v pružinách pántov (závesov) stláča vzduch (resp. plyn), čím sa piest zasúva späť – takto sa zabezpečuje maximálny komfort postupného a jemného zatvárania dvierok. Na podobnom princípe pracujú aj kompaktné pánty (závesy) s modernou konštrukciou, do ktorej sú piestiky priamo zabudované a nie sú preto viditeľné.

Na princípe stláčaného vzduchu (plynu) a natiahnutej pružiny pracujú aj výsuvné kovania montované na kuchynské zásuvkové skrinky (napr. tandembox blumotion) či iné nábytkové zásuvky (napr. tandem blumotion). Vysunutím zásuvky sa zabudovaná pružina natiahne a pri jej zasúvaní tlakom pôsobí na piest, ktorý pribrzďuje rýchle a hlučné zatváranie. Výrobcov takýchto systémov je mnoho – tandembox blumotion od firmy Blum alebo quadro silent system od firmy Hettich sú len niektoré z tých kvalitnejších. Ceny výsuvného kovania s tlmiacim systémom zodpovedajú jeho kvalite – až niekoľkonásobne prevyšujú obyčajné kuchynské zásuvkové koľajnička.

tandembox blumotion

This entry was posted in Kuchyňa, Kvalita nábytku, Nábytok na mieru. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*