kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako výrobca kuchyne šetrí výrobné náklady

Výrobca kuchynského nábytku má niekoľko možností, ako mierne znížiť výrobné náklady bez toho, aby tým samotná kuchyňa stratila na kvalite vyhotovenia alebo dizajne (a ak predsa, tak len minimálne). Znížené náklady môže premietnuť do nižšej ceny za kuchyňu pre vás ako zákazníka, alebo do svojho vyššieho zisku. V tomto článku sa pokúsim načrtnúť, aké možnosti zníženia nákladov výrobca nábytku má a ako ich môžete obrátiť vo svoj prospech.

Úspora drevotrieskovej dosky

Už dávnejšie som písal, že každá kuchynská skrinka sa skladá z niekoľkých dielcov. Na spodné skrinky sa pri montáži kuchyne upevňuje pracovná doska, ktorá de facto nahrádza jej horné dno. Preto sa výrobca kuchyne snaží pri výrobe spodných skriniek ušetriť čo najviac materiálu a namiesto plnohodnotného horného dna používa na ich konštrukciu dve lišty široké cca 100 milimetrov (pri skrinke širokej 600 milimetrov je to úspora materiálu na hornom dne okolo 60%). Keďže takéto horné dno nie je viditeľné ani pri otvorených dvierkach, často sa z dôvodu ďalšej úspory používa na jeho výrobu materiál iného dezénu (tzv. odpad) ako ten, s ktorého je skonštruovaný korpus skriniek celej kuchyne (viditeľná hranovacia páska je však použitá rovnaká) – tento materiál pochádza z odrezkov z predchádzajúcich zákaziek a ak ho výrobca nespotrebuje na takéto „neviditeľne“ dielce, v zimných mesiacoch ich použije už iba na vykurovanie svojej prevádzky.

Takéto úpravy skrinky nemajú žiadny vplyv na jej pevnosť a lišty plnohodnotne nahradia plnú dosku. Riešenie sa výborne hodí na otváravé skrinky avšak neodporúčam ho použiť pri zásuvkových skrinkách, v ktorých máte uložený príbor, varešky, naberačky alebo ďalšie podobné drobné kuchynské doplnky a pomôcky. Pri vysúvaní zásuvky sa môže vareška spriečiť o hranu lišty a zásuvku vám bude musieť prísť otvoriť výrobca (samozrejme technicky zdatnejší to zvládnu sami). Naopak, na zásuvkové skrinky sa často takýmto spôsobom nahrádza spodné dno – použité lišty majú približne 170 – 200 milimetrov.

Úspora pri montáži skriniek

Výrobca kuchyne môže skrátiť čas potrebný na zmontovanie (skompletizovanie) kuchynských skriniek a tým taktiež usporiť nemalé finančné prostriedky. Ak na zmontovanie skrinky použije drevené kolíky alebo lamely, strávi jej montážou oveľa viac času, ako keď skrinku iba „zošroubuje“ pomocou tzv. konfirmátov. Preto skrinky ktoré nie sú na konci kuchynskej zostavy t.j. nie sú u nej viditeľné boky bývajú často zmontované touto rýchlejšou metódou. V extrémnych prípadoch bývajú takto zmontované skrinky na celej kuchyni a viditeľné kovové hlavičky použitých skrutiek sú zakryté plastovou krytkou rovnakej farby akú má korpus skrinky. Takouto montážou sa však podľa môjho názoru kuchyňa vyrobená na mieru zdegraduje na obyčajnú sektorovú kuchyňu, ktorú si doma zákazník poskladá svojpomocne.

kuchynské skrinky

Úspora hranovacej pásky

Viditeľné hrany na nábytkových dielcoch sa upravujú hranovacou páskou (fóliovou alebo dýhovou) alebo plastovou ABS hranou. Pri konštrukcii kuchynských skriniek s dvierkami sa častejšie používa hranovacia páska (je tenšia ako ABS hrana) a aj pri nej sa dá ušetriť. Horné hrany bokov (A) spodných skriniek sa nehranujú, pretože ich zakryje kuchynská pracovná doska, spodné hrany bokov (B) spodných skriniek však výrobca kuchyne neohranuje ak chce ušetriť – tieto hrany sú vo výške 100 až 150 milimetrov (podľa výšky sokla) t.j. nie sú viditeľné. Rizikom je však vyššia vlhkosť v kuchyni, ktorou sa môžu skrinky s neohranovanými spodnými hranami časom poškodiť (dosky vlhkosť do seba nasajú a zmení sa ich objem a tvar). Rovnako sa dá ušetriť pri horných hranách horných skriniek, ktoré nie sú viditeľné z toho dôvodu, že sú na stene zavesené vyššie ako je zorný uhol pohľadu ľudského oka.

Pri objednávaní kuchyne sa u výrobcu informujte na všetky spomenuté detaily – ak je vašou prioritou čo najnižšia cena a výrobca tieto „šetriace techniky“ používa, určite sa vám ju podarí oproti pôvodnej ponuke znížiť. Naopak, ak je vašou prvoradou prioritou maximálna kvalita vyhotovenia kuchyne, ubezpečíte sa, že sa pri výrobe takto šetriť nebude (výnimkou je nahrádzanie horného a spodného dna lištami – toto je riešenie bez zníženia kvality korpusu kuchynskej skrinky).

This entry was posted in Kuchyňa, Kvalita nábytku. Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*