kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako objednať nábytok na mieru: zásuvky a vstavané skrine

Mnohé vstavané skrine skrývajú za svojimi posuvnými dverami aj nábytkové výsuvy (ľudovo povedané šuplíky či zásuvky), slúžiace na odkladanie rôznych drobností. Aj keď by sa mohlo zdať, že v tomto prípade nie je príliš veľa možností, ako výsuvy s ohľadom na ich funkcionalitu, cenu a dizajn skonštruovať a do vstavanej skrine vmontovať, opak je pravdou.

zasuvky-vo-vstavanych-skriniach

Nábytkové úchytky

Aj keď klasické nábytkové úchytky sa dajú použiť aj pri zásuvkách namontovaných do vstavaných skríň, ich konštrukčná hĺbka dovoľuje vyrobiť a montovať iba menej hlboké zásuvky, čím užívateľ zbytočne stráca časť objemu odkladacieho priestoru. Aj preto je vhodnejšie využiť iné riešenia – medzi drahšie patria zafrézované úchytky, oveľa ekonomickejšiou alternatívou je jednoduché zníženie čielok zásuviek o 25-30 milimetrov, čím medzi nimi vznikne priestor na vloženie prstov. Rovnaký priestor na vloženie prstov a pohodlné otvorenie zásuvky vznikne napríklad aj rôznym tvarovým výfrezom v hornej hrane čielok (na obrázku v strede) alebo prevŕtaním čielok vrtákom väčšieho priemeru. Medzi luxusnejší (a pri výrobe finančne náročnejší) spôsob otvárania výsuvov vo vnútri vstavaných skríň možno považovať tzv. push systém – výsuv sa pootvorí stlačením čielka zásuvky.

Zásuvky a posuvné dvere

vstavané skrine a zásuvky

Keďže sa navzájom posuvné dvere na vstavaných skriniach prekrývajú šírkou použitého oceľového alebo hliníkového profilu, pri rovnomernom členení šírky vstavanej skrine vždy (po ich otvorení resp. odsunutí po kolajnici) presahujú aj cez zvislé boky korpusu, čím vlastne mierne zasahujú do „susedného“priestoru. Jednoduchým vmontovaním zásuviek s čielkami  na celú šírku tohoto s časti „okupovaného“ priestoru je prto vážnou konštrukčnou a neskôr funkčnou chybou – pri snahe zásuvku otvoriť, už na začiatku svojej dráhy narazí čielko do posuvných dverí vstavanej skrine t.j. zásuvku sa otvoriť nepodarí. Takýmto kolíziam zabráni výrobca nábytku pridaním úzkej (cca 2-5 centimetrov širokej) lišty a prídavneho boku ku zvislej priečke vstavanej skrine a zúžením zásuviek o šírku tejto lišty – týmto odsunie zásuvky do bezbečnej vzdialenosti od posuvných dverí a tie sa budú pohodlne otvárať. Nezanedbateľnou výhodou takejto konštrukcie vstavanej skrine je možnosť predvyrobiť celý zásuvkový modul ešte v dielni výrobcu nábytku, čim sa ušetrí množstvo času pri montáži a predíde sa monžným nepresnostiam (celý korpus y8suvkov0ho kontajnera sa jednoducho vsunie na svoje miesto a prychytí skrutkami do zvislích priečok vstavanej skrine). Ak bude zásuvkový modul vmontovaný iba do strednej časti (stredových častí) vstavanej skrine, rozšírením bočných častí skrine a zúžením strednej časti skrine dosiahne výrobca nábytku na mieru rovnaký (za trošku menej peňazí) efekt aj bez použitia líšt a prídavných bokov.

vstavane-skrine-so-suflikami

This entry was posted in Nábytok na mieru and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*