kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kuchynský nábytok: ušetrite na novej kuchyni skôr, ako si ju kúpite

Vždy akosi automaticky požadujeme od výrobcu nábytku (a je úplne jedno, či ide o atypický nábytok vyrábaný na mieru alebo sektorový nábytok), aby nábytok vyrábal (a teda aj predával) za čo najnižšie ceny, ale v čo najvyššej kvalite. Pod tlakom zákazníkov a vplyvom vysokej konkurencie výrobcovia nábytku naozaj dokážu voliť vhodné konštrukčné detaily, technológiu výroby, veľkoplošné nábytkové materiály a nábytkové kovania tak, aby sa požadovanému pomeru cena/kvalita priblížili čo najviac. Mnoho krát však my sami zabúdame, že znížiť konečnú cenu za nábytok či kompletný interiér dokážeme vhodnými rozhodnutiami taktiež a to ešte skôr, ako začneme vyberať vhodného výrobcu, ktorý pre nás nábytok vyrobí, alebo predajcu, ktorý nám nábytok predá.

Jednou z možností, ako naozaj jednoducho znížiť finálnu cenu kuchyne (alebo aj vstavanej šatníkovej skrine s posuvnými dverami resp. iného „zabudovaného“ nábytku) ešte pred tým, čo i len navštívite kuchynské štúdio alebo výrobcu nábytku na mieru a vstavaných skríň, je správny výber a pokládka podlahy v zariaďovanom interiéry.

Ako každý výrobok, aj parkety alebo dlažba sa vyrábajú v rôznych cenových hladinách – t.j. môžete si vybrať lacné laminátové parkety s povrchom imitujúcim drevo alebo luxusné drevené parkety, či lacnú keramickú dlažbu alebo luxusnú dlažbu z prírodného kameňa. Cenový rozdiel sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc korún za meter štvorcový podlahy. Ak si vyberieme na podlahu tú z lacnejších alternatív, dokážeme týmto spôsobom ušetriť menej (o tom ďalej), ak však radi priplatíme za vyššiu kvalitu a lepší vzhľad dlažby, dokážeme ušetriť naozaj významnú sumu.

Ako príklad si zoberme štandardnú petržalskú kuchynskú linku v tvare písmena I (je to jednoduchá kuchyňa bez rohov, „prirazená“ iba k jednej stene oproti oknu), ktorú chce jej majiteľ prerobiť na rohovú kuchyňu do tvaru písmena L (vybúraním panelovej stienky a potravinovej skrine). Podlahová plocha takejto kuchyne aj s priľahlou chodbičkou je približne 8,99 metra štvorcového (je to relatívne malá kuchyňa), avšak po montáži kuchyne až 2,22 metra štvorcového dlažby zakryje kuchynská soklová lišta a majiteľ kuchyne ju už nikdy nebude vidieť. Rovnako sa takto zakryje až takmer 4,5 metra dlažbového soklíka, čo je pri jeho výške približne 8 centimetrov ďalšieho 0,36 metra štvorcového dlažby viac, ako je potrebné (a ak skúsime k cene dlažby prirátať aj zbytočnú prácu obkladača a prípadné komplikácie pri montáži kuchyne…hm).

dlažba do kuchyne

Riešením je kúpa a pokládka dlažby v dvoch cenových reláciách – drahšiu dlažbu (6,77 metra štvorcového) treba položiť všade tam, kde bude viditeľná a lacnú dlažbu (2,22 metra štvorcového) pod kuchynskú linku za soklovú lištu. Dlažbovú soklovú lištu je taktiež vhodné nalepiť iba na miesta, kde nebude kuchynská linka. Pohľadovú dlažbu aj sokel treba samozrejme pokladať s bezpečným presahom cez líniu sokla – presah vypočítate tak, že od hĺbky kuchynskej linky (600 milimetrov) odrátate 100 milimetrov, a po takto vyrátanú líniu (t.j. 500 milimetrov od steny) je možné pokladať drahšiu dlažbu bez zbytočného mrhania financií (ešte ekonomickejším, aj keď menej elegantným riešením je plocha za soklovou lištou „vyliatá“ betónovým poterom v rovnakej výške, akú má dlažba). Rovnako sa dá postupovať na miestach, kde bude namontovaná vstavaná skriňa s posuvnými dverami.

This entry was posted in Nábytok na mieru and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*