kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Nábytok na mieru – hrubé nábytkové dielce

Modernosť súčastného nábytku býva mnoho krát podčiarknutá jeho masívnymi líniami, ktoré tvoria konštrukčné dielce väčších hrúbok. Aj keď je takýto obľúbený nábytok čoraz častejšie vyrábaný (a nábytok IKEA je toho príkladom) z moderných materiálov ako sú odľahčené voštinové dosky (sú to sendvičové dosky, ktorých výplň je tvorené papierovou mriežkou so šesťbokou štruktúrou), alebo ešte stále z masívneho prírodného dreva, väčšina produkcie je stále konštruovaná z klasických veľkoplošných materiálov – z drevotriesky, MDF dosiek alebo napríklad z preglejok.


Na ilustračnej fotografii je voštinová doska (použitá na výrobu interiérových dverí) od RM Strojex

Keďže výrobný program drevotrieskových/drevovláknitých veľkoplošných materiálov z ktorých sa nábytok vyrába, zahŕňa iba niekoľko štandardných hrúbok , musia si interiérový dizajnéri pri návrhu a výrobcovia nábytku pri jeho realizácii pomáhať lepením viacerých vrstiev materiálu.

A, B – Laminovaná drevotriesková doska (DTD alebo aj LDTD) hrúbky 36 a 28 milimetrov sa vyrába plošným lepením dvoch vrstiev drevotriesky hrúbok 18 a 10 milimetrov. Zlepením dvoch vrstiev drevotriesky vzniká polotovar, ktorý má o 2 až 5 centimetrov väčšie rozmery (tzv. hrubý rozmer dielca), ako ich bude mať finálny výrobok. Konečným zrezaním na požadovaný rozmer a ohranovaním potrebných hrán ABS hranami alebo hranovacou páskou vznikne ucelený dielec potrebnej hrúbky. Rovnako sa postupuje pri výrobe dyhovaného nábytku.

C, D – V podstate na rovnakom princípe, akým sa vyrábajú voštinové dosky, funguje aj atipycká výroba nábytku, pri ktorom sú požadované ešte väčšie hrúbky konštrukčných dosiek. Hrúbka finálnej dosky vzniká vlepením líšt potrebnej šírky (C) po obvode dosiek, alebo ich ďalšie vrstvenie (D). Toto konštrukčné riešenie však nie je príliš vhodné pri malosériovom nábytku z laminovanej drevotriesky, nakoľko ABS hrany a hranovacie pásky sú v štandardnej ponuke výrobcami dodávané iba v maximálnej šírke približne 40 – 42 milimetrov. V určitých prípadoch však môže slúžiť ako náhrada ABS hrany alebo hranovacej pásky pás vysokotlakého laminátu (HPL) akými sú napríklad Rezopar, Duropal atd. Takýto konštrukčný detail je priam ideálny, ak ide o dielce pre dyhovaný nábytok resp. nábytok striekaný (lakovaná MDF na mat, lesk alebo vysoký lesk).

nabytok na mieru - nabytkove dielce - hrubka

This entry was posted in Nábytok na mieru and tagged , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*