kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako správne umiestniť do novej kuchyne elektrické zásuvky, prívod vody a odpad?

Zabezpečenie správneho umiestnenia elektrických zásuviek pre zabudované kuchynské spotrebiče (ako napr. zabudovaná umývačka riadu, zabudovaná elektrická rúra, zabudovaná chladnička…), prívodu teplej a studenej vody a odvodu odpadovej vody pre kuchynský drez či umývačku riadu je jednou z najdôležitejších prípravných stavebných prác pred samotnou montážou kuchynskej linky.

Správna poloha prívodu elektriny (elektrických zásuviek…), vody a plynu má zásadný vplyv nielen na rýchlosť montáže kuchyne, ale v prípade problémov so zabudovaným elektrospotrebičom, s únikom plynu či s prasknutým spojom na vodovodnej alebo odpadovej rúrke dokážete pri ich vhodnom umiestnení rýchlejšie a pohodlnejšie zasiahnuť. Včasným odpojením skratovaného kuchynského spotrebiča alebo rýchlym zastavením prívodu plynu (napr.) do varnej dosky môžete zabrániť ešte väčším problémom. Takže kde (nie)je vhodné miesto na umiestnenie prívodov elektriny, vody a plynu?

Prívody elektriny, vody a plynu za kuchynskými výsuvmi

Ak nainštalujete za skrinku s kuchynskými výsuvmi elektrickú zásuvku alebo prívod plynu, prístup k ním bude sťažený konštrukciou zásuvkového kovania a v prípade, ak si nebudete po čase pamätať výškové osadenie, ľahko sa môže stať, že budete musieť z korpusu skrinky vybrať postupne všetky šuflíky. Ak za zásuvkovú kuchynskú skrinku umiestníte prívod vody, budete sa okrem toho musieť rozlúčiť s klasickou hĺbkou skrinky alebo kuchynských výsuvov a za kuchyňu si mierne priplatíte.

Prívody elektriny, vody a plynu za „drôteným programom“

Prívody elektriny, plynu a vody za kuchynskými skrinkami v ktorej je nainštalovaný tzv. „drôtený programom“ (karusel, magický roh, drôtený potravinový výsuv ale napríklad aj výsuvný odpadkový kôš – sorter…) sú zväčša ešte na menej vhodnom mieste, ako pri ich umiestnení za šuplíkovou kuchynskou skrinkou. Dôvodom je mohutná a pevne primontovaná drôtená konštrukcia tohoto špecifického nábytkového kovania v „útrobách“ korpusu skrinky a taktiež to, že málokedy sa vyrába vo viacerých hĺbkach.

Prívody elektriny, vody a plynu za zabudovanými kuchynskými elektrospotrebičmi

Hĺbka zabudovanej umývačky riadu nedovoľuje za tento elektrospotrebič umiestňovať žiadny prívod elektriny, vody ani plynu. Tak isto nemôžu byť na stene za umývačkou riadu žiadne ďalšie vyčnievajúce prvky (ističe, vodovodné alebo plynové trubky…). Aj keď za niektoré ďalšie zabudované kuchynské elektrospotrebiče (napríklad za zabudovanú mikrovlnú rúru) z dôvodu dostatočného priestoru teoreticky prívod vody, elektriny či plynu umiestniť môžete, odporúčam sa takejto inštalácii vyhnúť. Vhodnejšie je prívody umiestniť tam, kde vám pri nutnosti rýchlo vytiahnuť elektrospotrebič z elektrickej siete nebude nič zavadzať.

Kam v novej kuchyni umiestniť prívody elektriny, vody a plynu?

Ideálnym miestom pre umiestnenie elektrických, vodovodných a plynových prívodov sú priestory za policovými kuchynskými skrinkami a za kuchynskou skrinkou s drezom – vyrezanou dierou v sololitovom chrbáte sa pohodlne (a bez nutnosti niečo domontovať) dostanete kam potrebujete – v ceste vám bude stáť iba pár hrncov. Toto riešenie uvíta aj majster pri montáži kuchyne.

This entry was posted in Kuchyňa and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*