kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Sú kuchynské pracovné dosky z masívneho dreva hygienicky nevyhovujúce?

Kuchynské pracovné dosky z dreveného masívu a drevené „lopáriky“ t.j. dosky určené na krájanie potravín sú nahrádzané mnohými inými materiálmi – laminátami, umelým aj prírodným kameňom, alebo inými umelými hmotami či sklom a nerezom. Argument býva mnohokrát taký, že síce je drevo krásny materiál, ale do kuchyne na pracovné plochy (pracovné dosky či dosky na spracúvanie potravín) je to materiál z dôvodu zníženej hygieny nevhodný. Je to naozaj tak?


Na ilustračných fotografiách sú kuchyne Dánskeho výrobcu nábytku Hansen.

Je všeobecne známe, že surové masívne drevo pri zmenách vlhkosti v ovzduší „pracuje“ – t.j. viac či menej mení svoj tvar a objem. Pri zvýšenej vlhkosti sa na povrchu kuchynskej pracovnej dosky zo surového dreva alebo drevenej dosky na krájanie a spracúvanie potravín otvoria povrchové póry a vlhkosť aj z baktériami a mikróbmi zo spracovávaných potravín „nasajú“ dovnútra pod povrch. Po vysušení povrchu drevenej pracovnej dosky sa povrchové póry uzavrú a choroboplodné baktérie pod povrchom dreva vzduchotesne izolujú, čím ích elegantne zničia. Pri kuchynských pracovných doskách s hladkým povrchom sa síce viditeľná nečistota na povrchu dá jednoducho odstrániť, avšak neviditeľné choroboplodné mikroorganizmi na ich povrchu neraz dlho ostávajú a dostávajú príležitosť na množenie. Akú kuchynskú pracovnú domu máte vy?

This entry was posted in Kuchynský nábytok and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*