kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť vstavané skrine svojpomocne: bodové svetlá v hornej lište

Jedným z praktickejších doplnkov vstavaných skríň sú bezpochyby svietidlá. V prípade ich zabudovania do interiéru skrine sa stávajú súčasťou jej vnútorného vybavenia a slúžia takmer výhradne „iba“ na zvýšenie prehľadnosti inak tmavšieho vnútra a tým uľahčenie manipulácie s uloženými predmetmi. Svietidlá vhodne osadené do vonkajšej časti korpusu vstavanej skrine môže navyše zvýšiť aj jej estetickú hodnotu a hodnotu celého zariaďovaného interiéru a vytvoriť v ňom neopakovateľnú atmosféru.

Na trhu je množstvo svietidiel, vhodných na zabudovanie do nábytku resp. na namontovanie priamo na povrch nábytkových dielcov. Halogénové svietidlá, žiarivkové (neónové) svietidlá a hlavne stále populárnejšie LED diódové svietidlá nie je – vzhľadom na ich konštrukciu a malé rozmery – problém osadiť priamo do drevotrieskovej dosky so štandardnou hrúbkou 18 milimetrov. Preto sa pri výrobe vstavanej skrine (ale samozrejme aj pri výrobe ďalšieho nábytku na mieru) ponúka množstvo jednoduchých konštrukčných riešení, ktoré dovoľujú za relatívne málo peňazí dosiahnuť želaný efekt – či už oživiť priestor zariaďovaného interiéru, alebo jasnejšie osvetliť interiér vstavanej skrine.

Akú konštrukciu vstavanej skrine s vonkajším bodovým osvetlením zvoliť v prípade svojpomocnej výroby, a pri požiadavke aby sa nepredražila a jej výroba bola čo najjednoduchšia? Najoptimálnejším riešením je  pridanie (úprava) hornej lišty z DTD medzi strop a hornú koľajnicu posuvných dverí.

bodové svietidlá vo vstavanej skrini

A. Povrchové bodové svietidlo osadené na hornej lište z drevotrieskovej dosky hrubej 18 milimetrov – horná lišta rovnakej šírky akú majú bočné dorazové lišty sa neraz používa ako dizajnový prvok vstavanej skrine (spolu s bočnými lištami tvorí akoby rám skrine), alebo ako podklad nad hornú koľajnicu pri väčších nerovnostiach stropov. Jej rozšírením na 30 – 40 centimetrov vznikne potrebná rampa pre pripevnenie svietidiel – pri použití LED diódových svietidiel sa dajú zapustiť priamo do dielca, v prípade žiarivkového alebo halogénového svietidla sa budete musieť uspokojiť s povrchovým osadením svietidla. Hornú lištu (rampu) do stropu upevnite hmoždinkami a skrutkami, ktorých hlavičky môžete prekryť plastovýmy alebo nalepovacími krytkami rovnakého dekoru, z akého je horná lišta vyrobená.

B. Zapustené bodové svietidlo osadené do hornej lišty zo zdvojene  drevotrieskovej dosky hrubej 36 mm – v  prípade použitia svietidla s väčšou konštrukčnou hĺbkou, alebo ak chcete dosiahnuť hrubšie „orámovanie“ vstavanej skrine, môžete použiť hornú lištu zo zdvojenej drevotrieskovej dosky (2 vrstvy plošne zlepenej drevotrieskovej dosky na hrúbku 36 milimetrov, zrezané na požadovaný rozmer a spoločne ohranované). Z dôvodu odlahčenia hornej lišty je vhodnejšie druhú vrstvu troška „okabátiť“ podľa obrázka B – vzniknutý kanálik je ideálny pre elektrické káble a v niektorých prípadoch aj na transformátory pre niektoré halogénové svietidlá.

C. Zapustené bodové svietidlo osadené do odsadenej hornej lišty zo zdvojene  drevotrieskovej dosky hrubej 36 mm – rovnako ako predchádzajúca alternatíva, s tým rozdielom, že horná vrstva je uskočená dozadu, čím získa horná lišta väčšiu plasticitu.

nábytkové bodové svietidlá

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged , , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*