kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Kupujeme nábytok: DTD, MDF, ABS…

So skratkami sa stretávame na každom kroku a pri takmer každej ľudskej činnosti, mnohokrát netušiac, čo ktorá znamená. V drevospracujúcom priemysle resp. pri kupovaní sektorového a hlavne atypického nábytku vyrábaného na mieru sa so skrátenými názvami (napr. materiálov používaných na výrobu nábytku) stretnete dozaista tiež. Aby ste pochopili aspoň základnú terminológiu skratiek používaných pri výrobe nábytku resp. v drevárskom priemysle (čím môžete predísť mnohým nedorozumeniam či sklamaniu po odovzdaní nábytku), skúsim stručne popísať aspoň tie najpoužívanejšie (článok budem postupne aktualizovať).

DTD – drevotriesková doska

Drevotrieskové dosky alebo „drevotrieska“ sú veľkoplošné stolárske materiály rôznych hrúbok (plošne lisované triesky dreva zmiešané s pojivom), používané hlavne pri výrobe nábytku. Okrem rôznych hrúbok majú drevotrieskové dosky aj niekoľko povrchových úprav – surová drevotrieska (ktoré sú určené na ďalšiu úpravu, alebo na použitie v surovom stave napríklad pri čalúnenom nábytku), laminovaná drevotrieska (alebo skrátene LDTD) či dyhovaná drevotrieska.

drevotriesková doska
Na fotografii sú biele LDTD dosky – hore s ABS hranami, v strede s HP hranami a dole bez hrán

MDF – Medium Density Fiberboard

MDF dosky sú stredne husté drevovláknité dosky vyrábané suchou metódou (čím sa dosahuje vyššia hustota a vyššia pevnosť oproti DTD doskám). Čoraz častejšie sa využívajú v nábytkárskom priemysle a pri tvorbe interiérov. Vzhľadom na svoje vlastnosti sú plnohodnotnou alternatívou masívneho dreva. MDF dosky majú výborné mechanické vlastnosti a ľahko sa upravujú. Vhodné sú pre lepenie laminátov, lamináciu melamínovanými fóliami, dýhovanie, profiláciu na ploche a hrane (striekané alebo laminované nábytkové dvierka).

emdéef doska
Na fotografii sú biele laminované MDF dosky – hore s ABS hranami, v strede s HP hranami a dole bez hrán

HDF – High Density Fiberboard

HDF dosky (alebo aj sololit) sú vysoko zhustené drevovláknité dosky, ktoré je možné dyhovať, laminovať, kašírovať a lakovať. Charakteristické sú vysokou tvrdosťou a hustotou. Najčastejšie sa pri výrobe nábytku používajú ako zadná stena (chrbát) na skrinkách.

ABS -Akrilonitril Butadien Stiren

ABS hrany sú vysoko kvalitné termoplastové hrany vyrobené v rôznych hrúbkach z maximálne odolného a teplotne stáleho plastu. Používajú sa na ošetrenie hrán nábytkových dielcov z laminovanej drevotrieskovej dosky.

HP – hranovacia páska

Laminovaná hranovacia páska sa (čoraz menej) využíva pri hranovaní nábytkových dielcov z laminovanej drevotrieskovej dosky.

HPL – High Pressure Laminate

Vysokotlakový lisovaný laminát resp. umakart je farebne stály, antistatický, hygienicky nezávadný a nehorľavý materiál (hrubý cca 0,7 milimetra) s vysokou odolnosťou proti oderu či chemikáliám, ktorý taktiež nenasáva žiadnu vlhkosť. Lisovaním na jadro z drevotrieskovej dosky sa z neho vyrábajú napríklad aj kuchynské pracovné dosky alebo interiérové okenné parapety.

OSB – Oriented Strand Board

OSB dosky sú vysokokvalitné trojvrstvé drevené dosky. Tieto vrstvy sú k sebe orientované kolmo. Vo vrchnej a spodnej vrstve sú triesky uložené v pozdĺžnom smere a prostredná vrstva (jadro) je uložená v priečnom smere (kolmo na vrchnú a spodnú vrstvu). Takto laminované vrstvy sú pri určitej teplote a tlaku spojené vode-odolnou živicou. Vzniká tak drevená doska odolná voči vlhkosti a bez bežných chýb ako sú suky, otvory po sukoch v jadre, kôra a praskliny. OSB doska je doska založená na drevenej báze ktorá bola vyvinutá hlavne pre stavebný priemysel.

KVH – Konstruktions Voll Holz

Konštrukčné masívne drevo je vyrobené zo smrekového dreva, sušením, hoblovaním a cinkovaním (nadpájaním). Využíva sa pri stavbách, kde sa kladie dôraz na stabilitu a estetiku konštrukcie.

CNC – Computer numerical controls

CNC centrá sú počítačom riadené (aj) drevoobrábacie stroje používané na výrobu nábytku, zvyšujúce jeho kvalitu (napr. presnosť pri obrábaní nábytkových dielcov) a produktivitu výrobcu nábytku.

This entry was posted in Kupujeme nábytok and tagged , , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*