kuchynske dvierka - porez drevotriesky - posuvné dvere reklamná plocha dobremag.net

Ako vyrobiť šuflíky do kuchyne alebo vstavanej skrine?

Vstavané skrine a kuchyne bez zásuviek sú ako krátkozraký človek bez okuliarov –  možno sa bez nich žiť dá, avšak takéto žitie nebude nikdy plnohodnotné a ani príliš pohodlné. Všetky správne navrhnuté, vyrobené a namontované nábytkové výsuvy (zásuvky, šuflíky… ) zvyšujú úžitkovú hodnotu nábytku, a umožňujú užívateľovi žiť pohodlnejší život.

Pod pojmom „správne navrhnuté zásuvky“ v tomto prípade nemám na mysli iba voľbu medzi čiastočným výsuvom alebo plnovýsuvom, ani premýšľanie nad vhodným umiestnením zásuvkového kontajnera do interiéru vstavanej skrine. Dnes sa chcem bližšie pozrieť na konštrukciu samotného korpusu zásuvky v závislosti na tom, aké sa do nej budú odkladať predmety, a hlavne v spojitosti s tým, či sa jedná o zásuvku (šuflík, výsuv…) do kuchyne alebo do vstavanej skrine.

Do kuchynských zásuviek sa logicky odkladajú omnoho ťažšie predmety (kuchynský riad, hrnce, príbor, sklo, porcelán…), ako do zásuviek vo vstavaných skriniach (kravaty, ponožky, šperky, spodné prádlo…). Práve preto by sme sa pri návrhu a konštrukcii šuflíkov mali hneď na začiatku sústrediť na predpokladanú nosnosť, ktorú ovplyvňuje predovšetkým dno šuflíka, nábytkové kovanie (kolajničky) a tuhosť samotného korpusu šuflíka.

Vstavané skrine so zásuvkami pre ľahšie predmety

Keďže už vieme, že zásuvky vstavaných skríň zväčša nebudú celú svoju životnosť  odolávať príliš vysokému zaťaženiu, môžeme sa pri ich návrhu a konštrukcii sústrediť viac na šetrenie finančných prostriedkov a na dizajn či usporiadanie prvkov vnútorného vybavenia vstavanej skrine. Preto korpus zásuvky skonštruujeme z čo najlacnejšieho materiálu, spĺňajúceho však všetky kvalitatívne a estetické hodnoty.

Takýmito materiálmi sú drevotriesková doska a sololit – t.j. presne ten istý materiál, z ktorého sú vyrobené všetky vstavané skrine. Nábytkové dielce narezané z drevotriesky budú tvoriť boky (A), predné (B) a zadné (C) čelo zásuvky, zo sololitu sa vyrobí dno (D). Dno sa na spodné hrany bočníc a čiel pripevní prostredníctvom klinčekov či sponiek, prípadne sa iba zasunie do pripravenej drážky. Takto skonštruovaná zásuvka sa do skrine primontuje prostredníctvom koľajničiek rôznej konštrukcie a kvality. Poznať presný typ koľajničiek, ktoré chcete použiť na výrobu nábytku, však musíte hneď v úvode pri fáze plánovania, aby ste dokázali vypočítať rozmery (hlavne šírku) korpusu zásuviek a jeho jednotlivé dielce.

Kuchyne so zásuvkami pre ťažšie predmety

Ako už vieme, oproti kuchynským šuflíkom, musia kuchynské šuflíky niesť podstatne väčšiu váhu svojho obsahu. S toho vyplýva, že na konštrukciu musia byť použité pevnejšie materiály. Začať musíte od dna zásuvky – sololitové dno (sololit je veľkoplošná doska hrubá zvyčajne iba 3 mm) musíte nahradiť dnom z pevnej drevotriesky (E). Pre najlacnejšie kuchyne nie je potrebné ďalej konštrukciu zásuvky inak upravovať, avšak pre kuchyne strednej a vyššej kategórie budete musieť zásuvku skonštruovať úplne inak. Drevotrieskové boky musíte nahradiť kovovými bočnicami (napríklad Tandembox alebo Metabox od Blum) a predné čelo z konštrukcie úplne vypadne (bude ho tvoriť priamo čielko z dvierkoviny). Aby ste si vedeli vypočítať presnú hĺbku a šírku zásuvky a následne potrebné nábytkové dielce z drevotriesky na jej výrobu, musíte poznať vopred presný typ kovania ktoré chcete použiť.

This entry was posted in Nábytok svojpomocne and tagged , . Bookmark the permalink. Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

One Trackback

  1. […] z drahšieho moderného drevodekoru, ale kľudne i i z tej najlacnejšej bielej, namiesto mnohých zásuviek s plnovýsuvom a tichým dotváraním vám ich bude razom postačovať omnoho menej a tiež s […]

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*
*